Sprawdzanie systemu plików przy starcie


(Kafu7) #1

Witam,

opiszę po krótce mój problem

Zakupiłem nowy Laptop asus z dyskiem 500 gb. System operacyjny Win 7 Home Premium OEM.

Po pierwszym uruchomieniu systemu i skonfigurowaniu postanowiłem podzielić dysk na partycje. Do podziału użyłem Gparted (najnowsza wersja pobrana z dobreprogramy.pl) Dysk podzieliłem na 4 partycje, z czego systemowa ma ok 50 gb.

Podział na partycje odbywał się baaardzo długo (ok 5 h). Po zakończonej operacji program poinformował że operacja zakończyła się sukcesem, dałem więc exit i wybrałem opcję restart. Wysunął się napęd, wyjąłem płytę i usłyszałem bardzo głośny dźwięk z głośników, takie "pik" i na ekranie pojawiły się komendy, jedna pod drugą o tej samej treści. Przez pewien czas czekałem co się stanie ale po ok 5 min wyłączyłem kompa ręcznie i uruchomiłem ponownie. Zaskoczony byłem tą sytuacją, gdyż do tej pory używałem gparted i zawsze ładnie się wyłączał (używałem wersji wcześniejszej, chyba coś koło 0.3)

Po ręcznym wyłączeniu komputera uruchomiłem go i pojawił się ekran że trzeba sprawdzić system plików (podejrzewam że to był check disk) Sprawdził partycje c i zgłosił że nie można otworzyć systemu plików i przeszedł do kolejnych partycji których sprawdzanie zakończyło się sukcesem. Po ponownym uruchomieniu komputera pojawił się taki ekran

cace435e40256fe8med.jpg

Po czym po czasie jaki upłynął do anulowania sprawdzania pojawia się kolejna porcja informacji

e0f0b45e31817567med.jpg

Po czym ekran znika i system uruchamia się dalej i normalnie pracuje.

od tamtego czasu (podział na partycje robiłem 6. 06) każdorazowo po uruchomieniu systemu pojawia się ten sam komunikat (czyli to co jest pokazane na zdjęciach)

Boję się czy ten błąd nie wpłynie na stabilność działania systemu oraz czy nie dochodzi do uszkodzenia dysku, które da o sobie znać za jakiś czas.

Na podstawie inf z ekranu mogę przywrócić system, ale wstrzymałem się z tym do czasu otrzymania od Was pomocy co zrobić.

Mam wykonaną kopię bezpieczeństwa (obraz) systemu przed użyciem programu Gparted (kopię wykonałem Acronisem True Image Home 2010). Ewentualnie jeśli będzie trzeba mogę jej użyć. Wykonałem także kopię zapasową ukrytej partycji na której znajduje się obraz systemu umieszczony przez producenta (jako że nie dostałem płyty z Win 7 przy zakupie)

Proszę o rady co zrobić. Czy ten błąd wpływa na żywotność dysku oraz systemu ? Jeśli wyłączę sprawdzanie systemu plików przed startem systemu problem zostanie rozwiązany ? Jeśli tak - proszę o informacje jak wyłączyć to sprawdzanie.

Wykonałem jeszcze sprawdzanie błędów z poziomu windowsa (dysk c: - prawy przycisk myszy - właściowości - narzędzia - sprawdzanie błędów) z zaznaczoną funkcją "skanuj dysk i próbuj odzyskać uszkodzone sektory". Oto co mi wyskoczyło:

KLIK

P.S. Przepraszam za jakość zdjęć, z konieczności robiłem je telefonem komórkowym.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.


(Łukash) #2

Może ten ,artykuł ci pomoże(można się odnieść do 7)


(Kafu7) #3

Przeczytałem artykuł, tyle tylko, że mój system uruchamia się przy włączaniu komputera, dlatego też treść artykułu nie będzie mi pomocna. Poza tym domyślam się, że w opisywanym artykule po sprawdzeniu dysku c wszystko jest ok, natomiast w moim przypadku nie do końca.

Proszę o pomoc.


(Łukash) #4

Chodziło mi bardziej o naprawę systemu podczas uruchomiania po użyciu gparted [Płytka do Recovery](http://www.fixitpc.pl/index.php?/topic/54-windows-re/page view findpost p 286?s=0dcb9a767f7d784816854f96271f3737) ,pomocne komendy

BootRec.exe /fixmbr 

            /FixBoot

A wyłączyć autochk dla C chyba da się w tym kluczu HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager**** BootExecute **=---> autocheck autochk *** <--edytuj klucz i wpisz

autocheck autochk /k:C *

Czy to wpływa na stabilność systemu ,żywotność dysków,ja nie wiem.


(Kafu7) #5

Witam,

problem został rozwiązany. Jeśli komuś się to przyda opiszę proces naprawy

Utworzyłem z poziomu Windowsa Recovery Disc -> Narzędzie to w Windows 7 jest dostępne przez skrót Start >>> Wszystkie Programy >>> Konserwacja >>> Utwórz dysk naprawy systemu

Uruchomiłem ponownie komputer przy włożonym cd do napędu, zbotował się zestaw narzędzi do naprawy

winre_options.gif

Kliknąłem pierwszą widoczną funkcję, program sam wykrył ukryty obraz systemu na ukrytej partycji i zaproponował sprawdzenie pod kątem błędów. Proces jest w pełni zautomatyzowany, pozostaje tylko klikanie dalej. Program sam wykrył błędy i je naprawił, w moim przypadku trwało to jakieś 5 min. Po zakończonym procesie nastąpił reset i komputer już uruchamia się normalnie.

Dzięki wielkie dla użytkownika Łukash za okazaną pomoc !