Sprawdzanie wersji systemu z płyty instalacyjnej


(adi0922) #1

Witam, mam Windows 10 na płycie i chciałbym sprawdzić jaka jest to dokładna wersja. Płytę robiłem z dwóch komputerów i nie wiem teraz która to która bo ich nie podpisałem :stuck_out_tongue: Wkładając do kompa z Windows 10 jest tylko, że mogę pobrać aktualizację dla systemu, które później i tak by przez Windows Update poleciały. To jest coś czym mogę sprawdzić wersję?


#2

Nie, nie sprawdzisz. Jedynie możesz sprawdzić wersję Windowsa, będąc zalogowanym do systemu, po przez polecenie “winver” w oknie “uruchom”.


(adi0922) #3

Po co mi sprawdzenie jaką mam wersję na pc skoro wiem to :smiley: Jedynie to, że mam dwie płyty z Windows 10 i jedna była Home Premium a druga Pro i nie wiem która to która :stuck_out_tongue: No cóż, skoro się nie da to zainstaluje w wolnym czasie na laptopie jedną z płyt i tak wywnioskuję.


(_nikt79_) #4

Na upartego da się sprawdzić.

Na początek trzeba rozpakować .iso (lub zajrzeć do zawartości płytki jeżeli to fizyczny nośnik). Wewnątrz płytki powinien znajdować się duży plik install, jeżeli jego rozszerzenie to .wim, można przejść do następnego kroku, jeżeli .esd, konieczne będzie przekonwertowanie .esd na .wim.

Następnie poleceniem 

Dism /Get-ImageInfo /ImageFile:C:\test\offline\install.wim  wyciągamy informacje o indeksach obrazów, a znając indeksy możemy uzupełnić polecenie o odpowiedni parametr Dism /Get-ImageInfo /ImageFile:C:\test\offline\install.wim   /Index:1  aby uzyskać szczegółowe informacje o danym indeksie ( jedna instalka może zawierać wiele wersji windows ).


(adi0922) #5

Ale mam podać C czy literę napędu?


#6

@nikt79  nie słyszałem jeszcze o takim sposobie, ale rzeczywiście można w ten sposób sprawdzić, jaką wersję Win ma dany obraz ISO.


(adi0922) #7

System nie może odnaleźć określonej ścieżki

The DISM log file can be found at C:\Windows\Logs\DISM\dism.log


(_nikt79_) #8

@adi0922 Ścieżkę w poleceniu musisz dopasować do położenia pliku install.wim.


(adi0922) #9

Okej

Dobra, dzięki, udało się :smiley: