Sprawdzenie dysku HDD

Witam serdecznie

Proszę o sprawdzenie dysku smart czy ten dysk jest sprawny laptop bardzo wolno chodzi i zacina się laptop jest nowy i nie wiem czy go reklamować model Acer Aspire F5-573G-52M7 w załączniku scan będę wdzięczny za opinie ludzi znających się w tym temacie Pozdrawiam Artur

Dysk w/g smart wygląda na OK.

I po co DRUGI taki sam temat?

Dysk nie jest OK, co zresztą pokazuje program HDDLife.
Dysk ma kłopoty z mechaniką. Att. 01. Jeśli jego wartość w kolejnych odczytach będzie rosnąć, to szykuj zakup nowego. Był 2x uderzony prawdopodobnie podczas pracy identyczne BF i BC.
Zrób scan MHDD lub Victoria(4.46, 4.47) z bootowalnego nośnika np.:
http://www.hirensbootcd.org/download/
Pokaż wyniki (z MHDD zdjęcie), Victoria 4.46 z hirensa - mini winXP screen

Gdzie?

No nie wiem kto był? uderzony? wibracje i nowe dyski mają czułe czujniki i wartość BF powoli rośnie w czasie ‘‘normalnej’’ eksploatacji.

Dla porównania najnowsza Aida64:

  • zakładka magazyn i smart - ma być cały.

Parametr 01 oznacza problemy mechaniki dysku, to mogą być talerze, łożyska czy nośnik magnetyczny. W sieci można "odkryć " materiały pozwalające się poduczyć w interpretacji .tego atrybutu… Ja nie dywaguję nad czułością czujników tylko stwierdzam identyczność tych dwóch atrybutów. Ich znaczenie oraz interpretację również można odnaleźć w sieci.
Z pewnością nie uczyni tego program Aida, nawet płatny.

Bzdety kolego - parametr 01 w dyskach Seagate tak ma i nie bierze się go pod uwagę. W innych dyskach parametr wskazuje na problemy głównie z powierzchnią dysku, tak jak i parametr C8.

A dokładnie w/g specjalistów:

Atrybut ID 01 ( 01 )
Raw Read Error Rate
Atrybut ten zależy od ilości błędów odczytu i stanu powierzchni dysku, wskazuje na częstość sprzętowych błędów odczytu, które wystąpiły podczas odczytu danych z powierzchni dysku. Wysokie wartości wskazują na problem z powierzchnią dysku lub głowicami odczytu/zapisu.
Krytyczny: Tak (Im niższa wartość tym lepiej)

Polecane przez Ciebie programy są OK (bardzo wiarygodny MHDD - sam używam), szczególnie do starszych dysków (ale programy nie są już rozwijane od lat) W przypadku najnowszych dysków do odczytu smart lepiej stosować programy typu HD Tune Pro, Aida64 lub CrystalDiskInfo.

1 polubienie

Dziękuje wszystkim za pomoc w zdiagnozowaniu problemu dysk będę reklamował razem z laptopem który jest na gwarancji wymieniłem dysk na nowy i problemy ze stabilnością i szybkością działania laptopa ustały
JESZCZE RAZ WIELKIE DZIĘKI WSZYSTKIM ZA POMOC
Artur

No to szybki jesteś… ale masz gwarancję, to z niej skorzystaj.

Może najpierw poczytaj, a dopiero potem poinformujesz Seagate, czego o swoich dyskach nie wiedzą
https://www.hdsentinel.com/smart/index.php
http://www.users.on.net/~fzabkar/HDD/Seagate_SER_RRER_HEC.html
Nie piszę tego aby się kłócić, lecz zła porada jest gorsza od jej braku.

I po co mi to i wiesz dokładnie, że nie masz racji, albo nie chcesz tego przyjąć do wiadomości.

01 01 Raw Read Error Rate Atrybut ten zależy od ilości błędów odczytu i stanu powierzchni dysku, wskazuje na częstość sprzętowych błędów odczytu, które wystąpiły podczas odczytu danych z powierzchni dysku. Niskie wartości wskazują na problem z powierzchnią dysku lub głowicami odczytu/zapisu.
UWAGA: Dyski Seagate nie monitorują parametru Raw Read Error Rate, stąd tak wysokie wartości podczas testu S.M.A.R.T.

I wiele for i informacji, gdzie zajmują się tą problematyką.

Powtórzę po raz ostatni - parametr 01 w smart dysku Seagate pokazuje z reguły kosmiczne liczby, czyli bzdety i to nie jest brane pod uwagę -czyli parametr jest, bo jest i tyle

Edit:

A tego nie wiedziałem, że Seagate nie monitoruje też parametru 07?

albo po prostu ten Seagate nie monitoruje tego parametru jak 01,07 i C3 co zresztą widać

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2661059.html

Przynajmniej przy Tobie czegoś się nauczylem - jedyny plus…

Podajesz link kolejnego"znafcy", który na żywca przepisał strony angielskie. Kilka osób zajmujących się zawodowo dyskami pisuje na elektrodzie, kilku na innych forach, ale ostatnio coraz rzadziej.
Podałem linki do ludzi, którzy wiedzą co piszą, i z pracy z dyskami żyją. Jak widać bardziej Ci odpowiadają piszący to co wiedzą.
A z faktu iż nie potrafisz odczytać poprawnie atrybutu 01, czy 07 dysków seagata nie wynika iż takowe nie istnieją.
I jeśli pragniesz się czegoś nauczyć to może jednak przeczytaj.
Więcej nie mam zamiaru bić piany.

Podajesz link kolejnego"znafcy", który na żywca przepisał strony angielskie. Kilka osób zajmujących się zawodowo dyskami pisuje na elektrodzie, kilku na innych forach, ale ostatnio coraz rzadziej.
Podałem linki do ludzi, którzy wiedzą co piszą, i z pracy z dyskami żyją. Jak widać bardziej Ci odpowiadają piszący to co wiedzą.
A z faktu iż nie potrafisz odczytać poprawnie atrybutu 01, czy 07 dysków seagata nie wynika iż takowe nie istnieją.
I jeśli pragniesz się czegoś nauczyć to może jednak przeczytaj.
Więcej nie mam zamiaru bić piany.

Masz rację…poddaje się…