Sprawdzenie dysku programem HD Tune

Proszę o sprawdzenie dysku.

34qmn1y.jpg

Spin retry count - Podaje liczbę prób ponownego uruchomienia osi dysku. Ta cecha gromadzi całkowitą liczbę prób początku wirowania, żeby uzyskać pełną szybkość pracy osi dysku (pod warunkiem, że pierwsza próba była nieudana). Wzrost tej wartości świadczy o problemach z mechaniką dysku.

Zwykłe ostrzeżenie nie ma czego bać. W moim dysku seagate jest taka sama wartość (http://img507.imageshack.us/img507/4958/smartf.png). W dyskach seagate to norma.

Masz jakieś problemy z działaniem dysku?

Jedynie gdy coś kopiuje lub instaluje dysk zaczyna głośno chodzić, a tak to wszystko w porządku.

Opisane przez Ciebie objawy pokrywają się z wynikami SMART. Pierwszy parametr z góry duża ilość błędów chyba że masz dysk Seagete to takie wyniki można z ignorować.

01 Raw Read Error Rate - Atrybut ten zależy od ilości błędów odczytu i stanu powierzchni dysku, wskazuje na częstość sprzętowych błędów odczytu, które wystąpiły podczas odczytu danych z powierzchni dysku (talerza). Wartości w przedziale Data wskazują na problem z powierzchnią dysku lub głowicami odcztu/zapisu. Jest to parametr określający błąd krytyczny dysku twardego. Często wywołany jest uszkodzeniem mechanizmu napedowego dysku/głowic (łożysko etc.) lub podzespołów elektronicznych.

UWAGA: Dyski Seagate nie monitorują parametru Raw Read Error Rate, stąd tak wysokie wartości podczas testu S.M.A.R.T

Druga wartość

C7 UltraDMA CRC Error Count - Łączna ilość błędów CRC w trybie UltraDMA. Wartość RAW atrybutu wskazuje ilość błędów wykrytych przez CRC (CRC Interfejsu) podczas przesyłania danych w trybie UltraDMA. Wysokie wartości świadczą o uszkodzeniu podzespołów elektronicznych dysku. Jednocześnie parametr ten informuje nas o tym, że dysk ma problemy w komunikacji z kontrolerem (dysk<->płyta<-dysk). Najczęstszą przyczyną pojawiania sie tego błędu jest: uszkodzona wstęga (taśma), fiksujący zasilacz, uszkodzona elektronika dysku, uszkodzona elektronika płyty głównej.

Reasumująć dysk się zużywa . Narazie nie masz badsectorów ale trzeba monitorować parametry SMART i powiększanie się tych błędów będzie świadczyło o dalszym zużywaniu się dysku a jak zaczną się pojawiać badsectory C5 i C6 wcześniej dysk zacznie prace realookacji zapasowych sektorów 05 to należy dla bezpieczeństwa z kopiować ważne dane na inny nośnik. Mając świadomość że może w każdej chwili się zepsuć pomimo dobrych parametrów SMART a w twoim przypadku jak narazie jest stopniowe zużywanie dysku czy to mechaniki czy elektroniki.

Czyli kończy się mu żywot ?

Coś się zaczyna dziać jak napisałem postępuje proces zużycia ale tak narazie nikt chyba nie jest w stanie określić kiedy się zepsuje. Równie dobrze może w takim stanie długo chodzić tylko jak piszesz że chodzi głośniej jak jakąś operacje naprzykład kopiowania wykonujesz a nie odczuwasz żeby w tym czasie przymulał . Możesz zrobić HD-TUNE skanowanie z zakładki Benchmark i jak wykres nie ma częstych zygzaków tylko w lini pochyłej będzie po skanowaniu to jest dobrze. Chociaż wspomniany wykres zygzakowaty może też być z winy uszkodzonego systemu , uszkodzony kabel sygnałowy czy kontroler na płycie głównej do którego jest podłączony .

Jutro dam wykres z benchmarka w hdtune.

Dodane 23.07.2012 (Pn) 6:15

Benchmark z Hd Tune:

2vja42u.jpg

Moim zdaniem jest chyba źle ):