Sprawdzenie legalności auta

(Danieloss1) #1

Witam,

Jak sprawdzić legalność auta po tabliczce znamionowej? W stacji kontroli pojazdów chyba sprawdzają tylko stan techniczny pojazdu?

U dealera uzyskałem informację, że jeżeli auta zostało kupione w innym kraju, to nie da rady sprawdzić... :evil:

Może mi ktoś doradzi co mógłbym zrobić?

(Cedar) #2

Po pierwsze - w tym przypadku na pewno lepiej by było gdybyś to pytanie zadał na forum motoryzacyjnym.

Po drugie - poczytaj o numerze VIN:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Vehicle_Id ... ion_Number

http://www.google.pl/search?source=ig&h ... 73&bih=828

(MaRa) #3

Tabliczki znamionowe fałszują. Na stacji diagnostycznej sprawdzają te tabliczki, ale nie pod kątem ich autentyczności, tylko zgodności z dokumentami auta, więc to nic nie da.

Nie wiem, może policja ma jakiś rejestr skradzionych aut (zapewne policje teraz już się wymieniają informacjami w skali Europy). Jakiś specjalista mógłby potwierdzić autentyczność tabliczek, bo wie czego szukać, ale nie orientuję się w tym gdzie go szukać.

Dealerzy najczęściej mają informację o zagranicznych autach. Jeśli nie szczegóły o właścicielu, to na pewno gdzie i kiedy pojazd został wyprodukowany (to ważne w celach serwisowych - producent dostaje informację zwrotną o awariach, przez co wie jakie zmiany wprowadzić w produkcji, nawet normy ISO9000 to wymuszają) i czy nie figuruje w bazie skradzionych (choć producenci rzadko mają informację o skradzionych autach, nie informują kupujących, że mogą powiadomić dealera o kradzieży). Może sprawdzają tylko po znajomości, może chce jakiś pieniędzy, tego nie wiem.

(fiesta) #4

Pierwszy raz słyszę legalności fabrycznego auta, nie ma nielegalnych aut są co najwyżej kradzione :wink:

(Kpc21) #5

Jeśli auto z jakichś przyczyn zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego (chociażby nadmiernie przyciemnione szyby), to jazda nim jest nielegalna, tak jak korzystanie z pirackiego oprogramowania. Skoro oprogramowanie może być nielegalne, to samochód też :slight_smile:

(Cedar) #6

Większej bzdury już dawno nie czytałem. Nielegalnego (np. kradzionego lub którego część podzespołów jest kradzione) samochodu nie masz prawa nawet posiadać, nie mówiąc o poruszaniu się nim po drogach publicznych a takim z przyciemnianymi szybami (a nawet zamalowanymi jakimi chcesz kolorami) możesz jeździć np. po swoim podwórku oraz możesz go mieć zaparkowanego pod blokiem.

Samochód nie spełniający wymagań technicznych nie przestaje być z tego powodu samochodem legalnym.

(Kpc21) #7

Zależy, co się rozumie jako nielegalną rzecz. Ale faktycznie porównanie do oprogramowania nie jest trafne, bo pirackiego oprogramowania nie wolno posiadać.

(errata72) #8

Każde forum samochodowe rozwiązuje ten problem przez swoich specjalistów. Jeśli chcesz sam to;