Sprawdzenie płyty gł. format biosu

Witam. Chciałem uruchomić płytę główną bo dostałem ją od znajomego “na dawcę”. W swojej wczesniej formatowałem bios poprzez wyjęcie baterii i trzymałem nóż na wejściu dwu pinowym na płycie (poradnik z yt), da się jakoś inaczej sformatować ją? Bo płyta nie ma wejścia dwupinowego.

Firma i model płyty?

Co to jest : “format biosu” ?

Asus M3A78-CM, o jezu… Przywracanie fabrycznych ustawień płyty głównej

Bo tu ktoś formatuje bios a resetuje HDD, SSD, karty pamięci i co tylko podobnego się da…

Po drugie: po co to było robione to się już pewnie nie dowiemy…

Na płycie jest 3-pinowe gniazdo CLRTC. Na nim zworkę przenieś na chwilę (10 sekund) na piny 2 i 3. Potem przenieś zworkę z powrotem na piny 1 i 2. Tak zostaw. Gotowe!

Podczas pierwszego startu komputera wejdź do BIOSu (klawisz Delete) i tam do zakładki Exit. Wybierz strzałkami pozycję Load  Setup Defaults > tu Enter, potwierdź zmiany (F10) i już normalny restart komputera.

Czytałem, że można to zrobić “format” przy pomocy baterii w płycie, wyjmujemy na 10min. To działa?

@up Troszkę nie wiem jak to zrobić pomimo, że opisałeś ;d jak “zworkę” przenieść na 2 i 3 piny ;d

Popatrz dokładnie na gniazdo CLRTC. Zworkę wyjmuje się z pinów 1-2, wkłada na piny 2-3 i po 10 sek. z powrotem na piny 1-2. Tak przebiega reset BIOSu. Więcej nie potrafię pomóc.

tak jak na pierwszym lepszym filmiku z YT:

https://www.youtube.com/watch?v=Pdp_L5IxaNI

Przy kasowaniu zworką wcale nie trzeba jej wpinać na jakiś określony czas. Spinasz pin`y zworką odpalasz kompa i wyłączasz i już zresetowany. 

Druga metoda to wyjęcie bateryjki na około 10 minut (i wyłączenie zasilacza).

Obie metody stosuje się niezależnie od siebie.