Sprawdzenie SMART i ocena stanu dysku

Witam państwa :wink:

Chciałbym, aby ktoś kompetentny sprawdził mój odczyt SMART i odpowiedział na pytanie - Czy z moim dyskiem jest wszystko ok?
Test SMART robiłem programem HD Tune 2.55, który jest nieco przestarzały, dlatego nie wiem czy wierzyć tym odczytom (jest to dysk Segate, a więc dyski, które słyną z błędnych obliczeń).
Niestety ale nowsza wersja Trial nie chciała mi się uruchomić, no ale wracając do sprawy:
Bardzo martwi mnie odczyt “C8”. Moje zmartwienie spowodowane jest to tym że od praktycznie początku jego posiadania (czyli od 2013 roku) jego “Data” ciągle rośnie. Ogólnie laptop w którym jest ten dysk jest praktycznie nieruszany, bo zrobiłem sobie z niego “komputer stacjonarny”, więc czynniki wstrząsów i złego użytkowania sprzętu raczej odpada.
Oprócz tego dodam, że używam jednego programu do renderowania video i po prawie każdym renderingu odczyt “C8” wzrasta. Czy jest to możliwe, aby tego typu program do edycji filmu uszkadzał dysk?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :wink:

zawsze jest jeszcze CrystalDiskInfo oraz Speccy do odczytu SMART dysku. Parametr C8 jest dość krytyczny i wskazuje na problem elektromechaniczny głowic niż z samą powierzchnią dysku, bo wtedy pojawiały by się też niestabilne sektory, a tu wszystko jest w normie.

Myślę że skan powierzchni dysku (MHDD) rozjaśnił by trochę sytuację

Czy jest jakiś inny, bardziej bezpieczniejszy program do sprawdzania powierzchni dysku niż tej co mi Pan podał? :slight_smile:

Jak nie uruchomisz naprawy to jedynie aktywacja IDE / Emulacja P-ATA <> S-ATA (jak nie będzie wykrywany dysk) będzie problem w BIOS-ie (jak zapomnisz ją cofnąć, po analizie).

Ale ogólnie mówiąc, to powinienem się zacząć martwić czy raczej ten parametr C8 jest w normie?

Dysk miał 7 uderzeń. Można sprawdzić połączenie między PCB(elektronika) a mechanizmem.
Po demontażu dysku z laptopa odkręcić PCB i oczyścić gumką styki na płytce. Igły mechanizmu można delikatnie przetrzeć papierem.
Przed skanowaniem warto wykonać kopię istotnych danych.
Victoria 4.46b(32bitowe), Victoria 4.47(64). Skanowanie z live cd (pendrive)– WinPE(7; 8; 10).
http://www.softportal.com/get-40873-victoria.html
wybrać
С серверов SoftPortal
Rozpakować i vcr447.exe PPM >Uruchom jako admin… (Prawy Przycisk Myszy)
Gdy wypisze Error klik na Ok
Wybrać urządzenie
Zakładka Tests > Start
Po zakończeniu testu
PPM na dole okna(gdzie wypisuje informacje) > Save Log to file
Powstanie vlog.txt w katalogu Victorii, można podać na forum.
Skan pod system NIE jest miarodajny do oceny dysku.

“C8 Write Error Rate (Multi Zone Error Rate) - Częstość błędów zapisu. Atrybut ten wskazuje na łączną ilość błędów zapisu podczas zapisywania sektora. Im wyższa wartość RAW, tym gorszy stan powierzchni dysku i/lub mechanicznego podsystemu. W połączeniu z parametrem Raw Read Error Rate informuje nas o stanie talerzy, a właściwie zapisu na ich powierzchni.
Wartość 0 (zero) oznacza iż dysk jest sprawny i nie wykazuje tych błędów. Inne wartość świadczą o problemie zapisu/odczytu z powierzchni talerza. Monitorujmy tą wartość. Jest to błąd krytyczny. Często duże wartości w polu Data zmniejszają szanse na poprawne działanie dysku, który z czasem pewnie ulegnie uszkodzeniu. Warto pamiętać o zabezpieczeniu danych z takiego dysku.”

Po przemyśleniach zdecydowałem się że będę przymierzał się do kupna nowego dysku 1TB :slight_smile:.
Tym razem zdecyduję się na WD i najlepiej 7200 obr/min.

Mam tylko jeszcze jedno pytanie na koniec: Czy ta duża wartość C8 oznacza, że jakieś pliki które wgrałem/ściągnąłem na komputer są uszkodzone czy też mogę być o to spokojny?

Bo w sumie nie spotkałem się jeszcze z sytuacją żeby jakiś z moich plików był uszkodzony, albo źle się odtwarzał, albo zarywał.
Bardzo prosiłbym o odpowiedź :slight_smile:

Widziałem kilka dysków z błędami c8 i nie kojarzę, aby cokolwiek było nieczytelne.
Prawdopodobnie odczuwalnym dla ciebie skutkiem takiej ilości błędów będzie wydłużony czas zapisu danych na dysk.

Wykonaj sobie jeszcze dla pewności error scan, benchmark też możesz zrobić.

Hej,

To proponuję coś z serii WD Black. :slight_smile:

Raczej nie - oznacza, że przy ich zapisywaniu pojawiały się błędy, przez co zostały zapisane na innym miejscu dysku (w innym sektorze). Oczywiście to nie oznacza, że nie warto robić regularnych back-up’ów istotnych dla nas danych.

Pozdrawiam,
Dimatheus

1 polubienie