Sprawdzenie stanu HDD

Dzisiaj wysypał mi się całkowicie system. Niestety nie udało mi się go “zreanimować”. Potrzebny był format dysku. Ale wydaje mi się, że dysk się całkowicie już sypie. I mam do Was prośbę o sprawdzenie czy tak naprawdę jest:

http://i46.tinypic.com/5wfn8z.png

http://i50.tinypic.com/72pvfl.png

http://i46.tinypic.com/2pr8viu.png

Zrzut z zakładki Health wrzucę jak tylko skanowanie się zakończy.

Hej,

A skąd taki wniosek, że dysk się sypie? Załączone screen’y pokazują, że wszystko jest OK. :slight_smile:

:arrow: To że wraz z oddalaniem się od środka talerza zmniejsza się szybkość transferu, a czas dostępu rośnie to zupełnie normalna sprawa - zresztą wynika ona z właściwości koła :-),

:arrow: Analiza S.M.A.R.T też nie wykazuje żadnych niepokojących objawów,

:arrow: Ostatni screen jednoznacznie wskazuje, że posiadasz dysk z interfejsem SATA II, ale podłączony do płyty głównej w trybie zgodności z IDE (tryb natywny) - nieco zmniejszona wydajność, ale za to brak problemów z instalacją Windows XP. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Jak mogę przełączyć, aby pracować w trybie SATA II?

Hej,

Ogólnie takie ustawienia znajdują się w BIOS’ie i tylko z jego poziomu możliwe jest zmienienie sposobu działania kontrolera. Najczęściej parametr ten nosi nazwę SATA Mode. Niekiedy - szczególnie w nieco starszych płytach - mimo zastosowania kontrolera SATA dysk działa w trybie natywnym i nie ma możliwości jego zmiany. Natomiast tam, gdzie jest odpowiednia opcja obecna w BIOS’ie, zmiany są możliwe. Aczkolwiek nie zawsze warto zmieniać ustawienia kontrolera, gdy zainstalowany jest już system. Dlaczego? Gdyż w 99% przypadków po zmianie sposobu działania kontrolera konieczne będzie przeinstalowanie systemu operacyjnego, bowiem w czasie jego startu jedyne, co będzie widoczne, to BSOD. :frowning: Warto więc się zastanowić, czy zmiana kontrolera warta jest kolejnej instalacji systemu…

Pozdrawiam,

Dimatheus

http://www.tweaks.pl/czytaj,wlaczamy_tr … a,571.html - da się włączyć bez większych problemów bez przeinstalowywania systemu

Hej,

Oczywiście nie twierdzę, że tak się nie da. :slight_smile: Niestety, sposób ten nie działa we wszystkich przypadkach i jest dość mocno zależny od chipset’u płyty głównej…

Pozdrawiam,

Dimatheus

Po zmianie u mnie właśnie pojawił się BSOD. Przywróciłem poprzednie ustawienia i znów jest ok

Hej,

A czy zgodnie z tym, co w liku podał Adalbert , podmieniłeś też sterownik do kontrolera, czy bez tego próbowałeś zmiany?? Bo jeśli ten drugi, to 100% pewności że otrzymasz BSOD przy uruchamianiu systemu… Jeśli natomiast podmieniałeś sterowniki, a mimo to otrzymujesz Blue Screen’a, znaczy to, że Twoja płyta należy do grupy wyjątków, w której taka instalacja sterownika SATA nie jest możliwa… :expressionless:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Pobrałem dla swojej płyty głównej steronik Intel INF installation. Po wypakowaniu odpaliłem plik setup i ponownie uruchomiłem komputer gdy pojawił się o tym komunikat. Zmieniłem ustawienia w BIOSie i system już nie ruszył.

Hej,

Ale przecież nie o to chodziło. Czytałeś uważnie link, który podał Adalbert?? Wygląda na to, że jednak nie… Ściągasz sterowniki, które integrowałbyś z płytką i instalacyjną Windows’a XP - dokładnie chodzi o sterowniki o nazwie 32- ​​bit Floppy Configuration Utility for Intel® Matrix Storage Manager version 5.​5.​0.​1035. To je ściągasz, wypakowujesz i z ich pomocą aktualizujesz sterownik zgodnie z poradnikiem z linku. A skoro posiadasz płytę opartą o chipset Intel’a - i to jeden z nowszych - nie powinno być problemów z zainstalowaniem w taki sposób AHCI. :wink: Oczywiście zawsze istnieje ryzyko, więc najlepiej zabezpieczyć najważniejsze pliki. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Pobrałem z tego linku. Zaktualizowałem sterownik. W Biosie zmieniłem :SATA AHCI MODE z DISABLE na AHCI. W SATA Part0-1 Native Mode mam Disable. Pojawia się BSOD. Chyba, ze jeszcze coś źle robię?

Hej,

Link dobry, bo właśnie to miałeś ściągnąć. :slight_smile: Zaktualizowałeś sterownik - pytanie tylko, czy wybrałeś odpowiedni - zwróć na to uwagę w poradniku z linku: nazwa musi być dokładnie taka sama - oczywiście jeśli chodzi o nazwę kontrolera.

Powyższe ustawienia są OK. Czyli wypada sprawdzić tylko nazwę sterownika. Jeśli jest poprawna, to niestety będzie oznaczać to jedno - po prostu łapiesz się do tych niewszystkich:expressionless:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Aktualizuje sterownik do pliku iaahci. Zaktualizowałem tylko ten pierwszy.

http://i48.tinypic.com/10p5yf5.jpg

To okienko mi się nie pojawiło, tylko automatycznie został zaktualizowany sterownik:

kreator_aktualizacji_sprzetu_3.png

Hej,

Czyli aktualizowałeś z dobrego pliku… Ale aktualizacja tylko jednego może powodować, że operacja jest nieudana. Płyta, którą posiadasz - mam nadzieję, że to ta, do której sterowników podałeś linka, czyli Gigabyte GA-P35-DS3L - posiada 4 porty SATA oraz jeden IDE, więc może być tak, że część z tych portów obsługuje jeden z kontroler, a pozostałe drugi. Warto więc sprawdzić, czy przy aktualizacji drugiego z kontrolerów również nie będzie możliwości wybrania dokładnego sterownika. Jeśli faktycznie tak się stanie, to będziemy mieć niemal 100% pewność, że w przypadku tej płyty podany w artykule tweak po prostu nie działa, a uruchomienie kontrolera w trybie AHCI musi nastąpić już w czasie instalacji systemu.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Niestety przez ostatni okres wiele się działo i przez przypadek podałem złą płytę. Posiadam Gigabyte GA-P35-DS3.

Hej,

Na dobrą sprawę różnica pomiędzy płytami niewielka - Twoja posiada 6 portów SATA i jeden kontroler IDE, a wersja GA-P35-DS3L tylko 4 porty… Tak czy inaczej nie powinno mieć to żadnego znaczenia, gdyż paczuszka ze sterownikami do kontrolera SATA w trybie AHCI zawiera sterowniki do wszystkich układów Intel’a, więc bez względu na płytę powinny działać - oczywiście tylko w przypadku układów Intel’a.

Pozdrawiam,

Dimatheus