Sprawdzenie sterowników - używany komputer

Mój wuja kupił sobie używany komputer ASUS X550CC-XX473. Czy są zainstalowane odpowiednie sterowniki?  być może ich brakuje lub jest za dużo  Które programy producenta mogę odinstalować?  sterownikiy3ses.png Te gry co są to mogą zostać.

Czy jeżeli chciałbym zainstalować tam od nowa system to wystarczy nagrać ISO na płytę lub pendrive i użyć klucza, który widzę w Komputer - Właściwości

Jaki antywirus?

1.Skąd mamy wiedzieć czy masz aktualne sterowniki? Zepsuła nam się szklana kula.

2.Możesz wywalić wszystko co związane z Asusem, ale wbrew pozorom takie programy są często przydatne, nie wszystkie ale jednak.

3.Ściągasz ISO za pomocą Windows Media Creation Tool i instalujesz na czysto. Niby klucz jest zapisany w biosie ale na wszelki wypadek spisałbym klucz za pomocą jakiegoś programu do tego przeznaczonego (nie, to co widzisz we Właściwościach to nie klucz produktu)

Odpowiednie - nie najaktualniejsze.

OK, ale do czego są przydatne przeciętnemu użytkownikowi? Czyli odinstalować.

Jaki to program? np. Windows Key Viewer?

Ale skąd mamy wiedzieć jakie masz sterowniki, skoro pokazałeś nam panel z programami nie sterownikami. Jest takie coś w komputerze, nazywa się Menedżer Urządzeń.

Klucz systemu Windows 7 nie jest zapisany w BIOSie (UEFI), tylko znaleźć go można na naklejce COA pod spodem laptopa, czasem pod baterią. Być może miałeś na myśli klucz systemu Windows 8, ale tego systemu autor wątku nie posiada.

A no tak, masz 100% racji to W7 nie W8. Mój błąd.

Właśnie nie ma naklejki nigdzie.

Brak COA = brak licencji na system. Rozwiązania są dwa, albo pierwszy właściciel usunął naklejkę albo legalność systemu jest, delikatnie mówiąc, mocno wątpliwa.

Szczerze, to  jest to możliwe że nie ma pod spodem naklejki, spotkałem się z taką praktyką już wiele razy, gdzie przy laptopach z Win XP/Vista/7 nie było żadnej naklejki, zresztą na moim lapku tak ona się zdarła, że już nic się z niej nie odczyta więc ją zdarłem, myślę że ten od kogo kupiłeś komputer mógł zrobić to samo.

Nie widać oznak nielegalności, ale jeszcze postaram się to sprawdzić. Cóż powiem wujowi, że jeśli ma zamiar instalować system od nowa to niech się skontaktuje z tym sprzedawcą.

Jeżeli laptop miał preinstalowany system to sprawdź jeszcze, czy na dysku nie ma ukrytej partycji recovery z której można przywrócić system do stanu fabrycznego.

Z widocznych jest “zastrzeżone przez system” ale jeszcze zobaczę w zarządzaniu dyskami.