Sprawdzenie wersji systemu Windows 8

Siema.

Znajomy kupił sobie lapka Samsunga, z zainstalowanym systemem Windows 8, i już gotowymi partycjami. Tylko od kupna na partycje systemową ma przeznaczone aż 450gb, do tego ma tą partycję na odzyskiwanie itp. Chciałbym zmniejszyć rozmiar partycji C i utworzyć drugą partycje. I tu jest problem, bo nie nie mam pojęcia jaką on ma wersje Windows 8. We właściwościach Systemu nie ma, Aida64 nic nie pokazuje. A chciałbym pobrać z internetu obraz instalacyjny Windows 8 i mu zainstalować z płyty lub pendrive. Zastrzegam, że nie interesują mnie wersje aktywowane itp, żeby nie było, że piracę.

Czy może jest jakiś inny sposób, by uruchomić tą opcje odzyskiwania z tej partycji RECOVERY i podzielić dysk? Ja nic takiego tam nie znalazłem.

Pozdrawiam :slight_smile:

Nie wiem czy przypadkiem na naklejce COA nie ma informacji o wersji systemu.

Ale o ile dobrze pamiętam to we właściwościach systemu, była taka informacja (czyli Windows 8, Windows 8 Pro czy też Windows 8 Enterprise).

Ja mam Asusa ale podczas uruchamiania recovery mam możliwość wyboru albo pojedynczej partycji albo dwóch podzielonych 25%/75%.

Nie sądzisz, że łatwiej jest podzielić tę partycję już na tym zainstalowanym systemie ?

Są do tego odpowiednie programy.

http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part … 12861.html możesz modyfikować wielkość partycji itd. tym programem

To wiem, że można sobie podzielić jakimiś programami. Ale nie o to chodzi.

Nie ma naklejki COA, klucz jest wbity w bios. Jak już pisałem we właściwościach nie ma informacji o tym.

Gdzie wchodzisz, by tak podzielić partycje?

Tak ze zwykłej ciekawości, wklej zdjęcie przedstawiające właściwości systemu.

Jak już pisałem, to laptop znajomego, ale ma dokładnie taką samą sytuację jak tu:

upgrade-windows-8-001.png

Czyli wychodzi na to że jest to podstawowa wersja systemu Windows 8 :wink:

Gdyby miał wersję Pro to właściwości systemu wyglądałyby tak (zwróć uwagę na końcówkę Pro).

A gdyby posiadał jakimś cudem wersję Enterprise to wyglądałoby to tak (koncówka Enterprise).

A ktoś wie skąd ściągnąć oryginalny, nie aktywowany obraz płyty instalacyjnej takiego systemu?

Niestety musisz sam poszukać w internecie, niemodyfikowanej wersji. Dodatkowo po ściągnięciu warto sprawdzić sumy kontrolne pobranego obrazu.

Ok, dzięki za info. Ja ze swojego studenckiego mogę jedynie pobrać Windows 8 Pro. No nic, muszę szukać.

Może tu zajrzyj http://www.se.pl/technologie/oprogramow … 60949.html

Nie działają linki i to chyba nie ta wersja, w niej może nie zadziałać mój klucz

-fakt, nie sprawdziłem, sorry.

Gdzie wchodzisz, by tak podzielić partycje?

Też tego nie jestem pewien ale wydaje mi się ze jest tak jak mówisz.