Sprawiedliwy podział łącza internetowego


(e7_) #1

Cześć. Wiem, że istnieją setki takich tematów, ale nigdzie tak na prawdę nie znalazłem odpowiedzi. Chodzi o to, jak by tu podzielić sprawiedliwie łącze. Posiadam neostradę 1mb/s, "źródłem internetu" jest router AirLive WL-8064ARM v2, mam dostęp do jego panelu administracyjnego. Jeśli z internetu korzysta jedna osoba to jest super, całe 1mb/s dla niej. Jeśli z internetu korzystają już 2, 3, albo 4 osoby (mam pensjonat i turyści korzystają przez WiFi) i powiedzmy jedna ściąga film, druga ogląda filmik na youtube, trzecia chce pograć, a czwarta powiedzmy tylko sprawdzić pocztę to dla jednego jest 512kb/s dla drugiego 56kb/s a dla innego 256kb/s. Moje pytanie brzmi: W jaki sposób podzielić sprawiedliwie to łącze (korzysta jedna osoba ma do dyspozycji 1024kb/s siedzą dwie na osobę przypada 512kb/s)? Interesują mnie wszystkie możliwe sposoby. Najlepszym rozwiązaniem byłby program w którym podaję login i hasło i robię co mi się podoba. Słyszałem o QoS. Jednak o tym wszystkim mam zbyt mało informacji i zero doświadczenia. Proszę o pomoc.


(e7_) #2

Niestety niewiele rozumiem z tego co napisane zostało w podanym przez ciebie wątku. ;/ Dlatego w dalszym ciągu proszę o odpowiedź dla nowicjusza w sieciach. :slight_smile:


(Mirekgw) #3

To [QoS.] nie ma z tobą nic wspólnego

Podział łącza internetowego na kilka komputerów w sieci domowej

http://64.233.183.104/search?q=cache:y5 ... d=11&gl=pl

http://forum.pclab.pl/t164464.html

http://www.google.pl/search?client=fire ... j+w+Google

to trochę ci pomorze zrozumieć na czym to polega tylko poczytaj do końca

viewtopic.php?f=2&t=277894


(e7_) #4

Znalazłem coś tutaj http://forum.pclab.pl/index.php?showtop ... try2414546 jednak jest tam opisane aby przydzielać prędkość dla danego ip na sztywno. Czy znajdę jakiś program (lub jakikolwiek inny sposób) który będzie "inteligentnie" dzielił pasmo? Jeżeli w mojej sieci pojawią się dwa ip (dwa komputery) wtedy dostają po 50% trzy komputery po 33,(3)% itd.


(e7_) #5

Tylko, że ja "nie wiem" dla kogo chcę, ponieważ to turyści często coś ściągają, a jak wiadomo jedni wyjeżdżają inni przyjeżdżają. Czy jeśli moje ip to 192.168.1.4 to inne komputery podłączone do mojej sieci mogą mieć tylko ip 192.168.1.1-255? Proszę w takim razie o pomoc w konfiguracji tego traffic managera. :slight_smile:


(e7_) #6

To było tylko pytanie teoretyczne... :smiley: Co do QoS to znalazłem coś takiego...

qosbi3.png

Eeee... i co mam zrobić z tym fantem? :expressionless:


(e7_) #7

Włączyłem, ale muszę jeszcze to skonfigurować, ponieważ w przeciwnym wypadku nie mogę zapisać zmian... wyświetla się takie oto okno do konfiguracji:

qoshi8.png

Proszę o pomoc w konfiguracji. :slight_smile: Jeszcze tylko proszę mi powiedzieć jak sprawdzić (jako administrator) ile osób i z jakim ip jest podłączonych do mojej sieci? Wspomnę jeszcze tylko, że na 1 piętrze (tam są pokoje dla turystów) znajduje sie AP który przekazuje dalej sygnał, ponieważ zasięg routera stojącego na dole nie jest wystarczający. Czy w AP na górze też trzeba coś kombinować z QoS?


(e7_) #8

Przepraszam za post pod postem, ale chcę "odświeżyć" temat. Proszę o pomoc w konfiguracji tego QoS. Wyżej jest screen. Tylko kompletnie nie wiem gdzie mam co wpisać. Nie chodzi o nieznajomość j. ang. tylko o brak wiedzy na temat sieci. :confused: Jeszcze raz proszę o pomoc, co gdzie mam wpisać i ew. skąd takie dane wziąć. Zdaję sobie sprawę, że zaraz dostanę ostrzeżenie, ale jest to dla mnie strasznie ważne.