Sprężone powietrze w sprayu do czyszczenia urządzeń

Witam,

kupiłem sobie ostatnio sprężone powietrze w sprayu,

http://nokautimg4.pl/p-cd-04-cd04dcbde2 … -es103.jpg

Czy to normalne, że podczas jego używania na urządzeniach ląduje czasami “płyn”, “lód” - ciężko to nazwać. Biała, zimna substancja.

Czy to tak ma wyglądać? Nie uszkodzi to sprzętu?

Z góry dziękuję za dyskusję.

Pozdrawiam

Ja bym to oddał do reklamacji, co prawda ja korzystałem tylko z kompresora, więc nie możesz tego uznać za wiarygodne źródło informacji. Jednak płyny nie lubią się z elektroniką. Wszystko zależy od tego co to :slight_smile:

Nie wolno przechylać puszki w dół. Zawszę musi być skierowana prosto lub w górę, wtedy tego szronu nie będzie.

Przecież to normalne - gaz podczas rozprężania (w tym przypadku bardzo szybkiego) się schładza a to powoduje skraplanie pary wodnej z otoczenia i to ona tworzy lód, który zaobserwowałeś. Tak, jest to bardzo szkodliwe dla elektroniki jeśli po stopieniu lodu woda dostanie się w jakieś newralgiczne miejsce.

Po pierwsze - zwróć uwagę czy w czasie używania nie odchylasz za bardzo pojemnika od pionu - jeśli to zrobisz to przez dyszę wypłynie ciecz w nim zawarta i rozpręży się dopiero na “odmuchiwanej” powierzchni co spowoduje osadzenie się dużej ilości lodu.

Po drugie - zachowaj większą odległość od czyszczonego elementu aby strumień gazu miał możliwość rozprężenia - powinna ta odległość być podana na opakowaniu (z tego co pamiętam około 30 cm)

Czyli w jakiej pozycji bezpiecznie używać ten “preparat”? Pionowo (tak jak na zdjęciu), odchylać go? “Do góry nogami”?

Na pojemniku powinno być to napisane. Spotkałem się z pojemnikami, które należy używać “do góry nogami” i takimi, których odwracać nie wolno, wszytko zależy od jego konstrukcji - czy wewnątrz jest wężyk sięgający dna czy go nie ma i tego w jakim celu go używasz - czyszczenie (płyn z dyszy nieporządany) czy szybkie i mocne schłodzenie jakiegoś elementu (płyn porządany ale nie w przypadku elementów elektronicznych z doprowadzeniami odkrytymi)

Częstym błędem jest też odruchowe potrząsanie pojemnikiem przed czyszczeniem czego nie należy czynić - stosowna informacja znajduje się na opakowaniu.

:roll:

Witaj

Kategorycznie nie należy odwracać puszki od poziomu. Apsolutnie zgadzam się z tym co napisał _ ProTofik _. Elektronika nie nawidzi wilgoci. Ja też to zauwarzyłem podczas czyszczenia swojego Komputera. Również zgadzam się z opinią _ Fanboj O _. Tak jak powiedział to jest _ Lipa. _

Niestety nie mam obecnie pod ręką sprężonego powietrza więc posłużę się własnej roboty modelem :stuck_out_tongue:

image_id: 4043

Zazwyczaj trzymam tak i jest dobrze.