Sprowadzanie sprzętu z USA, kilka pytań

Witam,

Chciał bym się odważyć na sprowadzenie kilka rzeczy elektronicznych za USA. Zauważyłem przeglądając strony amazon.com ze ceny są znacznie tańsze i mam pytanie, ile musiał bym zapłacić za cło, dostawę sprzętu i czy jest to w ogóle opłacalne. Co musiał bym zrobić żeby sprzęt trafił do mnie do domu i jak jest z płatnością?

Cło - zależy od Urzędu celnego. Przyjdzie wezwanie do zapłaty. Jest szansa, że sprzedawca może zadeklarować wartość niższą ale jak w Urzędzie coś się komuś nie spodoba, mają prawo do otwarcia i samodzielnej wyceny. Generalnie US Customs nie robią problemu tylko polski Urząd Celny.

Z Amazonu tylko płatności kartą kredytową (wypukłą).

Większość rzeczy na Amazonie jest sprzedawana przez nich ale zdarza się również, że u nich kupujesz ale wysyła producent lub inny sprzedawca. Jakkolwiek Amazon może oferować wysyłkę do Europy, to już przy mniejszych sprzedawcach jest to rzadkością.

Kupiłem masę rzeczy na Amazonie ale jak przebywałem w USA. Najtańsza wysyłka to u nich ok $6 ale przy międzynarodowych zależy to od wartości i wielkości paczki oczywiści, tak więc ciężko oszacować.

No ale tak konkretniej?

Ile % jest cła, wyczytałem w internecie ze trzeba tez do tego dodać +22% VAT i mam pytanie czy dodawanie tego VAT dodaje się do ceny brutto czy netto jaka jest napisana obok produktu w sklepie

Z tego co ja kiedyś liczyłem (chciałem kupić laptopa±dodatkowy sprzęt) to opłaca się kupować w USA tylko jeśli się tam aktualnie jest… Kupując rpzez internet, doliczając cło, podatki i te inne potrzebne sprawy wyszło mi, że różnica w cenie jakbym w Polsce kupował byłaby rzędu 100-150 złotych… Dla niektórych mało, dla innych dużo, ale na wysyłkę też trzeba poczekać…

No chyba masz racje, za dużo z tym motania + jakieś podatki i tak na prawdę na to samo wychodzi.

Trochę zabawy jest ale w zależności od towaru można zaoszczędzić nawet do 1000zl.

Jeśli chodzi o podatki i cła to jest tak. Cena w sklepie + podatek w zależności od stanu np Kalifornia troszkę ponad 8%. Tu dobra wiadomość. Przy sprowadzeniu komputera do Polski, cła ani akcyzy nie ma ale zapłacisz VAT 22%. Zajrzyj na http://www.usaimport.pl/kalkulator ciekawa stronka o imporcie z USA.

no zauważyłem ze monitory/telewizory/cale komputery/laptopy są tam wyjątkowo tanie, np Apple iMac, lecz części komputerowe typu Procesor Karty Graficzne, po przeliczeniu na PLN nie są wcale takie tańsze np Intel E8400 nie wiele mniej niż w Polsce (chyba 40-60zl)

Czyli jak np, będę chciał sobie kupić laptopa z USA, to nie zapłacę za cło, tylko do ceny muszę doliczyć 22% tak?

Za części komputerowe niestety płacisz cło a za całe komputery już nie. Dziwne ale prawdziwe :slight_smile:

Najpierw cena w sklepie w USA + tamtejszy podatek w zależności od stanu + kosz wysyłki + 22% w Polsce (od oryginalnej ceny z amerykańskim podatkiem). Ja wyczytałem w przepisach celnych, na komputery nie ma cła.

Jest kilka tricków aby to ominąć. Jeśli masz znajomego w Stanach prosisz wysyłkę na jego adres, On przepakowuje, wyciąga z pudła rachunek lub fakturę i wysyła do Ciebie i dla US Customs deklaruje $10. Jest to jednak oszustwo i polski urząd celny może się doczepić a wtedy oni decydują, czy zapłacisz czy nie.

Jest wiele firm kurierskich, które zajmują się wysyłką paczek do Polski. Zamawiasz w sklepie i prosisz, by nie wkładali rachunku do paczki i adres do wysyłki dajesz na firmę kurierska w USA (w Miami i Nowym Yorku jest ich wiele no i oczywiście w Chicago). Firma kurierska odsyła do Ciebie. Z reguły mają taniej niż na poczcie. Z reguły kurier deklaruje paczkę jako używany sprzęt i wartość do $50.

Ale jak wspomniałem, jak w Polsce komuś się to nie spodoba, to się doczepią do deklaracji.

Okazało się ze moja rodzina ma dobrego znajomego w Ameryce, a wiec mam pytanie, czy po przesłaniu kurierem do znajomego i po zapłaceniu karta przez mnie, znajomy przepakuje wszystko wyjmie rachunki i fakturę i wyśle do mnie to jako prezent. Czy ja będę musiał płacić cło i podatek? a no i czy będę mógł zapłacić w sklepie amazon.com karta z polski, czy lepiej zrobić przelew na konto znajomego a on już wszystko kupi?