Sprzeaż na Allegro drogiego prezentu - podatek

Witam, mam dość nietypowy problem. Dostałem w prezencie GTX 770 wraz z procesorem 3770k. Te dwie rzeczy sporo kosztują a są mi zbędne, więc chcę się ich pozbyć. Na myśl przychodzi portal Allegro. Posiadam dowód zakupu a więc jest gwarancja na te przedmioty. Czy nie będę ciągany po urzędach celem wyjaśnienia “wzbogacenia” się?

Jak sprzedajesz swoje rzeczy i małej ilości to nie powinni się przyczepić.

Sprzedaj na tablicy tam jesteś anonimowy.

Na dowodzie zakupu widnieją moje dane więc chyba tym bardziej nie powinni się czepiać.

w ostatnim czasie krążyła taka informacja, że jeśli sprzedajesz przedmiot (jako osoba prywatna), ale data sprzedaży jest krótsza niż 3 m-c od daty zakupu przedmiotu to traktowane jest to jako źródło dochodu i tak też jest opodatkowane (jako forma zarobku, a nie transakcja kupna-sprzedaży). jeśli okres między kupnem przedmiotu, a jego sprzedażą jest dłuższy nić 3 m-ce, wtedy to jest traktowane jako normalna transakcja. jednak mogę się mylić.

To chyba nie są 3 miesiące, a 6 (podobnie przy samochodach jest).

Pozwólcie że się podłączę. Potrzebuję sprzedać komputer który w zeszłym roku nabyłem i kupić laptopa. Koszt na dzień dzisiejszy to ok 5 tys zł. Jest to dość sporo. Muszę od tej sprzedaży na Allegro dodatkowo podatek odprowadzić tak aby US się nie doczepił? Przecież już przy kupnie tych podzespołów płaciłem VAT.

PS. Tak na marginesie lepiej jest sprzedać cały komputer czy każdy podzespół osobno?

Na części jest ryzyko że czegoś nie sprzedasz albo będziesz długo sprzedawał te części ale można za to więcej zarobić niż sprzedając całość

Taki obowiązek spoczywa na tym, kto sprzeda przedmiot, który posiadał krócej niż 6 miesięcy (licząc od końca miesiąca, w którym sam go kupił). Dochód uzyskany z takiej sprzedaży musimy wpisać do formularza PIT w rubryce inne dochody i zapłacić daninę według skali podatkowej.


Niekiedy przyjdzie nam zapłacić też podatek od kupna. Jest to konieczne, gdy kupiliśmy prywatnie od osoby fizycznej przedmiot, który był droższy niż 1000 złotych. Wówczas trzeba złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PCC-3 i wpłacić na konto fiskusa zazwyczaj 2 proc. wartości przedmiotu. Mamy na to 14 dni od daty transakcji.


O podatkach muszą też pamiętać osoby, które sprzedadzą rzecz, nabytą wcześniej tylko po to, by odsprzedać ją z zyskiem. Wówczas automatycznie stajesz się podatnikiem VAT, nawet jeżeli nie masz zarejestrowanej działalności gospodarczej. Nie musisz jednak rozliczać tego podatku, dopóki osiągnięte przez Ciebie przychody ze sprzedaży nie przekroczą odpowiedniego limitu. Obecnie jest to 150 tys. złotych.

Źródło.