Sprzedam laptopa - kupię kompa

Mam zamiar sprzedać Lenovo Ideapad 320-15 i5-8250U/8GB/256/DVD-RW i kupić jakiś PC za 2000zł.

Co zaproponujecie za 2000zł (koszyki morele/x-kom) możliwie najbardziej wydajnego ? Nie gram w gry, czasami CS:GO, więc zbędna mi karta graficzna.
HDD mam, SSD na system i programy 120GB (M.2 ?) wystarczy.

Może Ryzen 5 2400G ?

Po dwakroć nie,

  1. 120 GB to za mało jak poza windem cos tam podochodzi,
  2. Ryzen z G ma obciętą liczbę linii pcie, m2 będzie działało wolniej, podobnie jak najmocniejsze karty graficzne :wink:

Taka wstępna konfiguracja, jakby coś kiedyś, to dodajesz 570i grać możesz, 4 sloty w płycie gdyby ramu brakło. Zasilacz też taki żeby te 75w do budżetowej karty wygospodarował bez ryzyka :wink:

Procesory

Procesor AMD Ryzen 5 2400G 3.6GHz, 4MB (YD2400C5FBBOX)

619 zł

Dostawa: Dostawa lub odbiór na wtorek, 26 marca

Zmień produkt Usuń

Karty graficzne

Wybierz

Płyty główne

Płyta główna ASRock A320M Pro4

271,29 zł

Dostawa: Dostawa lub odbiór na wtorek, 26 marca

Zmień produkt Usuń

Pamięci RAM

Pamięć GoodRam IRDM X, DDR4, 8 GB,3000MHz, CL16 (IR-X3000D464L16S/8GDC)

236,21 zł

Dostawa: Dostawa lub odbiór w czwartek, 28 marca

Zmień produkt Usuń

Zasilacze

Zasilacz SilentiumPC Elementum E2 SI 350W (80+ EU, 1xPEG, 120mm) (SPC196)

109 zł

Dostawa: Dostawa lub odbiór na wtorek, 26 marca

Zmień produkt Usuń

Obudowy

Obudowa Spire SUPREME 1606, czarna (SPT1606B-2U3-R)

64,21 zł

Dostawa: Dostawa lub odbiór w środę, 27 marca

Zmień produkt Usuń

2

Produkty wymagane alternatywne

Dyski SSD

Dysk SSD GoodRam IRDM 240GB SATA3 (IR-SSDPR-S25A-240)

159 zł

Dostawa: Dostawa lub odbiór w czwartek, 28 marca

Zmień produkt Usuń

Dyski twarde 3 5

Wybierz

Systemy operacyjne

System operacyjny Microsoft Windows 10 Home PL 32-bit/64-bit USB (KW9-00497)

519 zł

Dostawa: Dostawa lub odbiór na wtorek, 26 marca

Zmień produkt Usuń

Sprecyzuj autorze do czego ma być wydajny komp skoro CS:go ma lecieć w 60 klatkach tylko, do tego wystarczy integra Intela.

@anon7248146 dziękuje za propozycje. Zapomniałem napisać, że 2000zł (jak da sie mniej to super) bez systemu.
Twoj zestaw nie jest zły, ja myślałem nad 16GB ram 3200MHz wtedy byłoby 2000zł.

SSD 120GB wystarczy. Mam teraz na laptopie zajęte ~70GB tylko a na nim Win10, obrabiarka RAWów, Steam, CS:GO i kilka aplikacji.

@panicagaming CS:GO na FHD ma iść na minimum 120klatkach na low ustawieniach.
Zastosowanie głównie przegladanie neta i obróbka graficzna (ligtroom) oraz nie chcę aby dławił się procesor przy odzyskiwaniu danych z X nosników jednocześnie.

Chyba że lepiej dać za procek mniej i dodać grafikę za ~350zł ? Nie znam się…

Na pewno wiem, że chłodzenie CPU to będzie Fera 3 + pasta termoprzewodząca Grizzly.

Za 350 zł dostaniesz gt 1030, która jest z 10% lepsza od Ryzena 2400G, będziesz w efekcie miał i dupowaty procek (jakieś Athlon, R 1200 lub G5xxx) i grafikę :wink: Tak masz znośna grafikę w procku, który jednak ma te 8 wątków, czyli do ew. gier lepiej się nada, mowa o młodszych grach.

No to 2 x 8 nawet lepiej.

Tak ale dodaj punkty przywracania, , plik wymiany, kopie tworzone w aktualizacji… zresztą: za 120 płacisz 100 zł, za 240 idzie 150, przy takiej cenie, tymbardziej, ze żywotność powinna być większa, to już na tym nie oszczędzaj :wink:

W sumie…

Taaak. Obowiązkowo.

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Ktoś chciałby inny zestaw zlożyć ? W tej kwocie (max 2tys) chyba ciężko ?

Zgadza się, ale zastanawiam się nad tym jak to realnie działa. Wydaje mi się, że cięte są max. możliwości danego złącza, a nie urządzenia. Gdyby tak było to nośnik NVMe zapakowany do slotu PCIe 8x lub 16x pracowałby ze swoją pełną prędkością (PCIe 4x). Pewności nie mam, więc jeśli ktoś to już zweryfikował to byłoby fajnie wiedzieć jak to jest w takim przypadku.

The platform has also changed a bit. The new APUs have x8 PCI-E 3.0 for graphics cards and x8 for other devices. When we talk about other devices, we are referring to the FCH (chipset), which takes up x4, leaving x4 PCI-E 3.0 for other connectivity. In this case, most motherboards with an x4 PCI-E 3.0 M.2 slot will still operate at x4 PCI-E 3.0 (we tested, and our M.2 slot was running x4 PCI-E 3.0).

Read more: https://www.tweaktown.com/reviews/8520/amd-ryzen-3-2200g-5-2400g-review/index.html

Czyli w Teorii dysk na pcie 4 chyba jednak będzie działał OK, ale gdybyś podłączył np. kartę sieciową na pcie to podzieli te 4 linie na 2 urządzenia?Nie wiem, nie jestem aż tak biegłym inżynierem :wink:

To jest faktycznie trochę dziwne. Może to też zależeć od konkretnej płyty głównej, a może też ciąć z ogólnego limitu przy stałym założeniu, że grafiki nie puści na 16x tylko zawsze 8x. Z drugiej strony po co komu karta graficzna przy APU? Takie gdybania wychodzą w praniu, ale i tak dobra informacja jest odnośnie nośników NVMe.

Tak samo jak z Intelem, masz integrę, ale kiedyś do gier dokładasz lepszą, 2400G z 570/580/1070 na x8 bez większych problemów po rozbudowie pociągnie :wink:

Czyli najlepiej brać tego Ryzena 5 2400G bo Intela nie znajdę lepszego w tej cenie ?
Wiem, że ramy będą kosztować sporo bo minimum to 3000MHz.

Jako procesor Intel, główny konkurent to i3 8100, może być z 5% lepszy ( są różne testy), ale jako grafika Ryzem 2400 jest 2-3 razy lepszy. Tzn. na Intelu w csgo wyciągniesz pewnie z 50-60 klatek, na Ryzenie 2x tyle.

Ok, dzięki Wam.