Sprzedaż komputera - możliwośc odzyskania danych

Witam serdecznie, 

 

Mam do Was pytanie i prośbę o pomoc. Sprzedałem komputer (laptop) z dyskiem 1 TB. Zostawiłem na nim na nowo zainstalowany Windows 8 (skorzystałem z opcji “Usuwanie wszystkich danych i ponowne instalowanie systemu Windows”). Mam tutaj dwa pytania. 

 

Dziękuję za odpowiedzi! 

 

Pozdr

A. 

Można COŚ odzyskać, i owszem - nie jest to może łatwe, ale jak najbardziej wykonalne. Usuwanie danych i ponowna instalacja nie jest równoznaczna formatowaniu. Zresztą formatowanie też nie usuwa danych.

Odzysk usuniętych danych nigdy nie jest łatwy i nie da się przewidzieć co da się odzyskać - to loteria.

 

Jeśli dane nie zostały fizycznie nadpisane w miejscu dysku gdzie się fizycznie znajdowały to odzyskanie ich jest dość łatwe.

Przy zwykłym kasowaniu plików oraz przy tzw. szybkim formatowaniu dysku (o ile się nie mylę to właśnie takie formatowanie zastosował system po wybraniu wspomnianej opcji) dane są jedynie oznaczane jako do skasowania a fizycznie zostaną nadpisane dopiero gdy system będzie potrzebował w tym miejscu zapisać nowe dane.

Formatowanie pełne fizycznie nadpisuje całą powierzchnię dysku zerami (szesnastkowym 00) co oznacza że to miejsce zajmowane wcześniej przez dane jest fizycznie czyszczone - przy czymś takim większość programów do odzysku już wymięka.

 

Jeśli po skasowaniu plików system pracuje dalej rośnie prawdopodobieństwo że coś w ich miejscu zapisze, jeśli po formatowaniu instaluje się system to część powierzchni dysku jest nadpisywana nowymi danymi.

 

Profesjonalne programy do usuwania danych z dysku potrafią nawet pięciokrotnie nadpisać dane miejsce na dysku zajmowane przez kasowane dane losowymi nowymi danymi (wartości szesnastkowe są losowe zamiast samych 00) przy czym w komputerach rządowych w USA wymagane jest przynajmniej trzykrotne nadpisane losowymi danymi (podobno) aby były uznane jako nie do odzyskania (nawet w laboratorium analizującym fizycznie powierzchnię dysku).

 

W skrócie: teoretycznie nowy nabywca twojego dysku może być w stanie odzyskać niektóre twoje dane ale to kwestia losowa co (i czy w ogóle coś odzyska) i szanse maleją z każdą sekundą pracy na tym systemie.

Jak powiedzieli przedmówcy - danych raczej szczególnie nie nadpisałeś, więc odzyskanie będzie łatwe. Nie wszystkiego, ale jednak. Wystarczy choćby prosty i przyjemny programik jak Recuva - demonem odzysku nie jest lecz z tego co pamiętam - potrafił nawet odzyskiwać pliki z ich pierwotnymi nazwami (czyli nie np. 85nfue8.jpg ale jako piotrek_wakacje_kolobrzeg.jpg). Osobiście zdarzało mi się odzyskiwać np. pdfy, które kasowałem i rok wcześniej :slight_smile:

 

Nie panikuj jednakże - wpierw użytkownik musiałby coś chcieć odzyskiwać, po drugie domowymi programami to kompletna losowość i można odzyskać nawet parę GB ■■■■■ół w stylu cache z przeglądarki czy grafiki ikon programów etc. Jeśli ktoś chciałby odzyskać jakieś konkretne dane, specyficzne, głęboko ukryte - to musiałby się zgłosić do firmy się w tym specjalizującej. W domowych warunkach - coś się odzyska, coś nie odzyska, coś odzyska uszkodzone itd. Niemniej nawet w domowych programamch jest możliwość zawężenia odzysku do konkretnego typu plików (np. tylko grafiki, albo tylko teksty Worda etc).

 

Przed sprzedażą warto zawsze wyzerować dysk - zwykły, szybki format to pic na wodę :wink: Dane ukryje przed użytkownikiem, ale nie wyrzuci ich z dysku.