Sprzedaż Linuxa - system zamknięty


(Hwdk) #1

Witajcie.

Razem z kolegami zbudowaliśmy "własnego" Linuxa - dzięki Linux From Scratch (LFS).

Zrobiliśmy własne okienka tj. zmiana tematu graficznego, zmiana tapety, itp.

Do systemu dołączymy kilka własnych programów (napisanych przez nas).

Chcielibyśmy go sprzedawać.

Jednak jakie warunki musi spełnić nasz system aby nie można go było modyfikować i rozprowadzać (zwłaszcza jego kodu)?


(sadaj72) #2

Łamiecie licencję GPL i tyle w temacie :!:

Chcecie sprzedawać… nie ma problemu, ale źródła muszą zostać, podobnie jak możliwość dalszej redystrybucji kodu.


(MaRa) #3

Można sprzedawać.

Kod źródłowy, który był na licencji GPL, musi pozostać otwarty, jego zmiany również. Choć niekoniecznie musi być w jakimś powszechnie dostępnym miejscu, ale powinien być udostępniany na żądanie. Sam kod, niekoniecznie skompilowany.

Natomiast zamknięte dodatki nie są na licencji GPL i nie ma konieczności udostępniania ich kodu.


(Hwdk) #4

a Co musielibyśmy zrobić aby go nie łamać i nie udostępniać kodu i możliwości redystrybucji ??

P.S. Czyli równie dobrze ten kod może być w folderze do którego nie ma dostępu …?? :slight_smile: - Ale by był


(nnick) #5

To co jest otwarte (jądro, binutils, powłoka, x.org) zostawić otwarte, jedynie zamknąć swoją część kodu i sprzedawać tylko to co się samemu napisało. Chociaż szczerze powiedziawszy nie żywiłbym żadnej nadziei że ktokolwiek chciałby kupić coś takiego.


(Kaka') #6

hwdk ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę zapoznać się w pierwszej kolejności z regulaminem forum, a następnie z tym tematem. Po zapoznaniu się proszę poprawić tytuł tematu, używając przycisku zmien.gif


(RubasznyRumcajs) #7

jak już wspomniano- kody źródłowe aplikacji które są na GPL udostępnić, co do twoich aplikacji- cóż… twoja sprawa jaką licencję mają.

PS. co ma twoja “dystrybucja” czego nie ma fedora, ubuntu, debian, arch, gentoo


(roobal) #8

Musałoby to wyglądać tak, jak, np. w Mandrivie - masz wersj darmowe i wersje płatne. W wersji płatnej udpostępniano komercyjne aplikacje, a wersja darmowa była udostępniania, aby nie łamać właśnie licencji GNU GPL. System może być udostępniany całkowicie odpłatnie tak, jak system Red Hata, ale wszelkie poprawki i modyfikacje musielibyście udostępniać, czyli jeśli modyfikujesz jądro, musiałbyś udostępnić ten kod, jeśli modyfikujesz jakąś inną część systemu na GPL, to też musisz udostępnić ten kod.

Kodu nie musiałbyś teoretycznie udostępniać, jeśli modyfikujesz system/program na własny użytek oraz go nie rozpowszechniasz, w takim przypadku i tak nikt by się nie dowiedział o modyfikacji kodu.

Pozdrawiam!


(Rosiak112) #9

Troszeczkę ci napisze na twój temat.

Stworzyć dystrybucje linuxa może każdy kto się zapoznał bliżej z linuxem i nie jest to żadna sztuka.

Jeżeli chcesz zarabiać na systemie to napisz własne jajko, albo kup jakieś komercyjne… - bo korzystanie z jajka linuxa które zostało stworzone dla projektów nie komercyjnych jest trochę nie w porządku.

Chcesz sprzedawać to co napisałeś ? Nie ma problemu, udostępnij np. do centrum oprogramowania do ubuntu za odpowiednią sumkę te twoje programy i po temacie.

A krótko wyjaśniając to tak jak bym napisał program i udostępnił go i jego kod za darmo dla wszystkich, ty byś go przerobił i sprzedawał, bo masz tam swój kawałek kodu…