Sprzedaż oprogramowania

(undefinedman) #1

Moja historia zaczęła się w 2013 roku, kiedy to zacząłem pisać web-aplikację do zarządzania studio fitness, yoga i takie tam. Nie do końca rozumiem nazwę startup, bo są startupy trwające nawet po kilka lat, ale zapewne swoje oprogramowanie również nazwałbym startupem. W zasadzie 2 lata temu wystrzeliło w górę i się rozwija.

Od x lat jestem związany z pewną holenderską spółką, której flagowym “produktem” są ekskluzywne studio yogi. Zaufanie do nich mam wielkie, jak oni do mnie.

Do rzeczy. Od stycznia br. prowadzę rozmowy z ową spółką dotyczące odsprzedaży im oprogramowania, kodu, infrastruktury itd. W zeszłym tygodniu padły już konkretne liczby i została przygotowana wstępna umowa, a wygląda to mniej więcej tak:

• 250k EUR za oprogramowanie
  • 10% rocznych przychodów
  • zatrudnienie mnie jako head dev’a (3ci dochód) i dalszy rozwój oprogramowania

Jak wspominałem, holenderską spółkę znam na wylot, wiem jakie mają przychody itp.

Dylemat mój polega na tym, że 250k EUR to może wydawać się dużo i jest to dla nich tzw pryszcz do zapłaty, to jednak myślę, że oprogramowanie jest warte więcej. Oczywiście, może mi się to wydawać, zatem w jaki sposób wycenia się oprogramowanie do sprzedaży?

Mój aktualny, roczny dochód z oprogramowania to jakieś 100k EUR (minus podatki i wszystkie firmowe koszta), więc w zasadzie w dwa, trzy lata zarobie to co oni chcą mi dać do łapy.

(Algeroth) #2

Oprogramowanie do sprzedaży przeważnie wycenia się jako ilość godzin potrzebnych na stworzenie oprogramowania * stawka godzinowa + dodaje się do tego czynniki zewnętrzne. Jeśli od 4 lat pracując przy tym sofcie po 8h dziennie, przy europejskiej stawce, licząc nawet 50 euro za godzinę to łatwo sobie wykalkulować czy 250k euro nam się opłaca czy nie.

(undefinedman) #3

W sumie masz racje,

przy założeniu, że było to 2000 roboczo-godzin w rok, pomnożone przez 4 lata i 50 EUR/h wychodzi 400 000 EUR jako podstawa, a do tego dochodzą zarobki oprogramowania no i to, że jeśli zatrudnię dobrych markentingowców, zarobki zwiększą się jeszcze bardziej.