Sprzęt do 4K na YT

Witam.
posiadam AMD FX-8300 @ 3,30GHz OC~4,50GHz
Corsair Vengeance 8GB DDR3 DRAM 2400MHz
Sound Blaster X-Fi XtremeMusic do ampli po SPDIF
Windows 10.0.15063
i do tego trochę słabiutką GPU NVIDIA GeForce GT 630

Problem polega na tym, że gdy chcę coś obejrzeć na Youtube (Chrome) w 4K to dźwięk się czasem przycina, ale obraz jest niby płynny i tak się zastanawiam czego to może być wina?

Pozdrawiam

Tych GeForce GT 630 wyszło co najmniej cztery, z różnym procesorem co gorsza, podaj więcej informacji o tej karcie. Nowszy na pewno wspiera sprzętowe dekodowanie video 4K h.264.

Nawet jak masz szczęście i odpowiednią do dekodowania sprzętowego 4K h.264 GPU, to Google na YouTubie wpycha materiał w VP8/VP9, a tych sprzętowo twoja karta nie dekoduje i leci przez CPU. Musisz wymusić wyświetlanie materiałów zrobionych kodekiem h.264, by sprzętowy kodek się tym zajął. Doinstaluj wtyczkę h264ify do Chrome i sprawdź, czy jest poprawa.

Moja karta: GIGABYTE GT 630
Po zainstalowaniu tej wtyczki mam max dostępne rozdzielczości 1440p

Jaką moglibyście polecić niedrogą kartę graficzną głównie do oglądania YT w 4K i filmów w *.mkv?

No niestety, jest na starszym układzie i nie obsługuje dekodowania sprzętowego video 4K (h.264, tym bardziej VP9). Tak, nie wszystkie rozdzielczości są dostępne w h.264/mp4 (albo nie mają dźwięku). Co do mkv to jest to kontener multimedialny i jak materiał zrobiony jest kodekiem, który “obsługuje” karta np. h.264/HEVC, to będzie dekodować sprzętowo.

Jeżeli myślisz o wymianie GPU to trzeba brać taką, co zrozumiałe, która ma dekodowanie (i enkodowanie też już mają) sprzętowe nie tylko dla H.264, ale i VP9 czy H.265. Wszystkie nowe to potrafią. Proponował bym co najmniej GeForce 1050 (500zł), a jak nie to z bólem GeForce 1030 (300zł) też poradzi sobie z wszystkimi filmami 4K na YouTubie, ale to słaba karta. Może tak, jak zamierzasz tylko odtwarzać video, to kup tanią zobaczysz jak to wyjdzie. Jak wystarczy to zostawisz, jak nie to bez problemu za dopłatą zamienią w sklepie na droższą-lepszą (można zapytać).

Nie zapomnij odinstalować wtyczki h264ify, i tak jest zbędna w tym układzie. Jak widzisz google lubi swój kodek VP9, ale ma to zalety, to otwarty darmowy kodek. Najnowsze GPU intela, czy radeony też mają sprzętowe dekodowanie video 4K, trzeba sprawdzić które sprzętowo dekodują VP9.

Możesz jeszcze spróbować przerzucić odtwarzanie ze strony (z przeglądarki), na jakiś odtwarzacz z systemu np. mpv lub VLC i zamknąć przeglądarkę, zawsze to strona generuje jakieś tam obciążenie CPU. Dla przykładu wtyczka do tego może być np. Play with MPV, dla Chrome:

Nie opisuje jak to zrobić (jest opisane na stronie), bo jest to dość łatwe (w Linuksie bardzo), a ja mam Linuksa i małe różnice są. Nie musi być ta wtyczka, to tylko przykład, może coś to da na teraz.

Wymieniłem kartę na GeForce 1050, lecz dźwięk w jakości 4K nadal się zacina poprzez przeglądarkę Chrome. Co ciekawe w Ms Edge gra bardzo dobrze. Próbowałem zresetować Chroma tzn wywaliłem folder “\AppData\Local\Google”, ale nadal jest tak samo, więc żadna zainstalowana wtyczka tego nie powoduje.

A i przełączyłem się na zintegrowane audio alc1150 również po SPDIF i również tnie…

Sprawdź czy akceleracja sprzętowa działa prawidłowo, najprościej przy dekodowaniu video nie powinno być obciążenia CPU.

Nie wiem czy wiesz że video 4K na YouTube, ma osobny plik z audio. Ja oglądam przez mpv, tak jak opisałem wyżej i radzi sobie ze składaniem tego do kupy, nie próbowałeś tego. Też mam starego Sound Blaster X-Fi XtremeMusic, może to coś z ustawieniami na Windowsie. Czy w Firefoksie jest tak samo jak w chrome.

Można sprawdzić ustawienia w chrome.

Odtwarzacz wideo HTML5 YouTube, czy wszystko jest.
https://www.youtube.com/html5?gl=PL&hl=pl

chrome://gpu
Czy jest Video Decode: Hardware accelerated

chrome://flags
Czy masz włączone Hardware-accelerated video decode, wyłącz sprawdź i włącz ponownie.

Tnie czy opóźnia, próbowałeś zatrzymać i wznowić. Możesz spróbować wtyczki youtube-audio-sync-tool, to jest co prawda do synchronizacji, ale może coś zmieni.

Odtwarzacz wideo HTML5 YouTube, czy wszystko jest.
https://www.youtube.com/html5?gl=PL&hl=pl2

Wszystko jest pozaznaczane. Tutaj nie widać problemów, tak jak i w ustawieniach Chrome.

Dla testu zainstalowałem obok świeżą 10 i tam wideo na YT w 4K przez Chrome chodzi płynnie nawet bez akceleracji… CPU na poziomie 35%, a GPU 3D 20%, Dekodowanie video przez GPU 0%…
Ciekawy jestem jak na tej starej grafice te wykorzystanie by wyglądało, ale nie chce mi się przekładać. Na razie pogrzebie w systemie, przewale drivery od nowa… może upgrade do nowszej wersji… zobaczymy.

Wyczuwam lekki niedosyt z zakupów, że może niepotrzebny zakup. Twój komputer z tą kartą na długie lata wystarczy ci do wideo, bez podkręcania CPU poradzi sobie z 4K i więcej.

Nawet jak nie sprawdziłeś wszystkiego wcześniej z systemem, a błąd był po stronie Windowsa i myślisz że się pospieszyłeś, to ta stara karta to cztery generacje wstecz, nie obsługiwała nawet dekodowania sprzętowego 4K H.264. Teraz przy oglądaniu powinno być też ciszej, CPU nieobciążone, a dla tego GPU dekodowanie 4K to nie jest jakiś wielki wysiłek.

Na nowej masz sprzętowe dekodowanie najnowszych i najpopularniejszych kodów, a na horyzoncie nie widać nowszych. Wspiera sprzętowe dekodowanie, starych MPEG-2, H.264, VP-8, VC-1 i nowych H.265/HEVC, VP9 do rozdzielczości 8192 x 8192, to jest więcej niż 8K. Masz HDMI 2.0b (spokojnie 4K@60Hz), rozdzielczość wyświetlania 7680x4320@60Hz, do tego wszystkiego jeszcze sprzętowe enkodowanie, co skraca przekonwertowanie materiału wielokrotnie.

Tylko brać się za obróbkę video, potrzebny program obsługujący kodeki sprzętowe. Karta jest przyzwoita i przyszłościowa, jeżeli chodzi o wideo.

Spróbuj jak to wygląda ze sprzętowym i bez, ale na 5K i 8K, sprawdzić czy download wystarcza (nie powinno być problemów YouTube dobrze buforuje, no chyba że naprawdę słaby “internet”), lub pobrać video i sprawdzić w programie ze sprzętową akceleracją dekodowania.

Może to video 5K

Video 5K Youtube

A tu 8K

Video 8K YouTube

Więcej krótkich 8K do testu.

https://www.youtube.com/results?search_query=8k

Mam podobny dylemat. Nie chciałem zakładać nowego wątku. Komputer służy mi do słuchania muzyki, przeglądania internetu, oglądania filmów + Youtube. Używam Firefox’a. Komputer to Dell Optiplex 7010 DT :

  • Win 7x64 Service Pack 1
    -Socet 1155 LGA
  • i5-3470
  • Asus Radeon R7 240 2GB DDR3
  • 8 GB DDR2 798 MHz
  • Audiotrac Prodigy Advanced DE
  • monitor BenQ EW277HDR
    Nic się nie zacina , dźwięk ok. Zamontowany Asus nie wspiera V9. Czy zamontowanie Gt 1030/ dopłata ok 100 zł po sprzedaniu Radeona, Gt 1050 trochę droga/ jakoś znacząco wpłynie na jakość oglądanych filmów , muzykę czy tylko odciąży procesor. Będę wdzięczny za sugestie.

Nie wpłynie na jakość. Odciąży jedynie CPU od dekodowania video.

Ok, dzięki. W takim razie dam sobie spokój.