Sprzęt i cały system operacyjny w 128 GB RAM

hehe ok ale poważnie ponawiam prośbę do tych co jeszcze nie widzileli a widzą i znają problemy które mogę napotkać przy takim zabiegu… Co do doboru ramu tylko Kingston wchodzi w grę bo to król kompatybilności. Ciekawe tylko które modele bo HyperX się stał podmarką Kingstona.

Odpowiedz na dwa pytania.

  • Jakiej korzyści oczekujesz po tym, że system będzie ładowany z ram dysku?
  • Jaką korzyść będziesz miał z tego, że system będzie ładowany z ram dysku?

PS. To było napisane prosto i skrótowo, jeśli nie rozumiesz zagadnień to musisz się z nimi zapoznać bo rozwinięcie każdego z osobna to temat na serię artykułów.

@Fizyda

  1. Oczekuję, iż po załadowaniu systemu do RAM dysku wszystkie operacje plikowe będą wykonywane szybciej no i cały system będzie pracował szybciej.
  2. To pytanie nie powinno być zadane bo zaraz pojawią się niepotrzebne wątki poboczne ale skoro zapytałeś: robie operacje na wielkich plikach, oróbka, nawet transfer, olbrzymie jak i małe, wszystko pójdzie szybciej w RAM disku. Oprócz tego codzienna praca też będzie fajniejsza mimo iż znacznie mniej zauważalna - ja zauważe. Radzę to potraktować jako pewne wyzwanie bo jak wspominałem, jeśli zaczniemy drążyć to będziemy dyskutować nie na temat. Potrzebuje konkretnych wskazówek i ostrzeżeń. Oto super przykad ostrzeżenia: ktoś twierdzi że powyżej 32GB RAM praca z RAM to wyzwanie (ciężko mi w to uwierzyć), ktoś inny twierdzi, żebym pamiętał iż czasem mimo że RAM będzie szybki to inny element spowoduje spowolnienie efektu typu procesor który nie obrobi danych w MB/s szybciej niż wynosi zwykły transfer MB/s RAM.

No to widzisz wychodzisz z błędnego założenia przez to komplikujesz cały problem. To jak szybko wykonywane są operacje na plikach nie ma znaczenia skąd ładowany jest system, a gdzie ulokowane są pliki na których pracujesz.
Umieszczając system w ramdysku zyskasz tylko na szybkości jego ładowania (na szybkości uruchomienia systemu), a nie na szybkości jego działania. Taka konfiguracja tylko przysparza wielu problemów.

Moim zdaniem typowy problem sprowadzasz to nietypowego problemu, który jest unikalny na skalę światową i wymaga specjalnego rozwiązania. Niestety 99% nietypowych problemów w IT gdzie ludzie kombinują z jakimiś dziwnymi rozwiązaniami można rozwiązać przy pomocy prostych i typowych rozwiązań bo problem nie jest nowy i został już rozwiązany milion razy. Wymaga tylko dostosowania do indywidualnych potrzeb i nic ponad to.

Od lat są branże które używają ram dysków by przyśpieszyć pracę i jakoś nikt do tego nie potrzebuje trzymać cały system w takim dysku. Wyobrażasz sobie montażystę który stawia sobie od tak system w ram dysku po to by surowe pliki wideo wczytywały się w projekcie szybciej i nie powodowały co chwilę zwiechy programu przez to że nie wyrabia I/O? To są ludzie którzy nawet do końca nie wiedzą co to jest ten ram dysk, wiedza tylko, że to jest zarąbiste, działa i robi się to dwoma kliknięciami, a potem tylko trzeba trzymać w nim projekt i po zakończeniu pracy (przed wyłączeniem komputera) przenieść go na hdd. Chociaż od jakiegoś czasu i tego nie muszą robić bo zmieniają tylko ustawienia w programie by korzystał z ram dysku i nie przejmują się tym gdzie leża ich pliki. Muszą tylko stworzyć dysk plus skonfigurować program do montażu by z niego korzystał.

1 polubienie

@Fizyda DZIĘKI za uczestnictwo i pomoc:

Pierwsze uruchomienie będzie dłuższe gdyż będzie ładowane do RAMdysku - dobrze, bo napisałeś jakby odwrotnie. Dlaczego Twoim zdaniem działanie będzie wolniejsze? Nie zamierzam zostawiać małej ilości zupełnie wolnego RAMu (czyli 120 GB ramdisk, a tylko 8 GB to właściwy RAM).
Czy możesz to wyjaśnić? Dodam, że jesteś bardzo blisko przekonania mnie.

Kolejne pytanie co rozumiesz przez nie wyrabianie z I/O i jak się to ma do mojego przypadku?

Przy okazji, wg Ciebie: które części systemu i co wrzucać na RAMdisk by mieć szybko tak jak w moim założeniu?

To co dokładnie wszyscy Ci tłumaczą. W Twoim przypadku i tak większość składowych OS przechowywany jest w RAM. Sama idea całego OS w RAM (w tym przypadku) to ślepa uliczka.
Operacje plikowe będą szybsze? O jakich plikach mówisz, o tych co nie są składową OS? Przecież je też trzeba odczytać i zapisać…

Jeśli pliki skopiujemy do ramdysku (przypomnę, autor wątku mówi o 120GB), to oczywiście, że operacje będą szybsze. Tylko, że kopiowanie 120GB z dysku do RAMu zajmie dłuższą chwilę.

@bachus Zapisać wszystko będę z RAMdisku dopiero po kilku dniach, jak zamknę komputer (pomijamy backup i UPS).

Pliki - obrazy i snapshoty VirtualBoxa, czyli pliki koło 50 GB, pakowanie i rozpakowanie plików, o transferach nie wspominam. Wygląda to śmiesznie może ale te rzeczy bedą się działy mnóstwo razy, tzn pliki bedą wczytywane, zapisaywane, modyfikowane VirtualBoxem bardzo często. Chcę to robić szybko i nie bawić się zarżynanie tanich SATA3 TLC dysków bo ich TBW idzie przy tych operacjach szybko w górę. Myśl o tym jak o wyzwaniu czy fanaberii, a nie z punktu widzenia “lepiej zachowaj kase bo niewiele zauważysz”.
Jeśli jednak jest coś, jakiś problem, który sprawia że będzie to WOLNIEJSZE lub lepiej tylko część rzeczy wrzucić do ramdisku to ponownie powtarzam, że chętnie posłucham

@anon17641694 tak, ale to kopiowanie zrobię raz, a potem już będzie w tym RAMdisku. Przypominam, że komp będzie chodził no prawie non stop (pomijamy gadanie o backup i UPS).

Na większość rzeczy mogę odpowiedzieć to zależy. A zależy głównie od tego co rozumiesz pod pewnymi pojęciami, czyli jak definiujesz pewne rzeczy.

Wydawało mi się, że to właśnie I/O jest w Twoim przypadku wąskim gardłem. Jeśli tego pojęcia nie znasz to nie wiem kiedy się dogadamy. Albo zaczniesz pisać konkretnie na przykładach rozwijając co masz na myśli, albo nie widzę sensu dalszego prowadzenia dyskusji bo mam wrażenie, że pod pojęciami których używasz kryje się coś zupełnie innego niż wszyscy tutaj rozumiemy.
Btw. I/O to input/output czyli operacje odczytu i zapisu.

Co ma problem z I/O w twoim przypadku i o jakich plikach i jakim rodzaju operacji na nich cały czas wspominasz? Nie wiem co Ty już chcesz zoptymalizować. Robienie snapshotów VMek w VB czy przyśpieszyć I/O dla jakiś dużych plików w jakiejś dedykowanej aplikacji lub skrypcie.

Raz mówisz, że chcesz użyć linuxa a innym razem piszesz tak jakby w grę wchodził tylko windows. Kompletnie się już w tym pogubiłem.

Proszę pokaż mi gdzie tak napisałem.

PS. Ja cię do niczego nie zamierzam przekonywać, starałem się pomóc i odpowiedź na Twoje pytanie, ale chyba mi się nie udało. Jak dla mnie możesz wybulić 20k na sprzęt który po skonfigurowaniu będzie sprawdzał się gorzej niż taki za 5k tylko przez jego nieoptymalną konfigurację. Lub możesz na nim uzyskać taką samą wydajność jak na czymś tanim bo tu znów zła konfiguracja.
Ja nikomu jego własnych pieniędzy nie bronię wydawać w sposób jaki chce :slight_smile:. Sam często wydaję kasę na coś na co inni ludzie w ogóle łapią się za głowę, ale ja przynajmniej wiem jakie z tego będę miał realne i indywidualne korzyści.

@Fizyda

“Ja nikomu…”

Brawo, żeby inni tacy byli.

“łapią się w głowę”

Witaj w klubie.

Wracając:

  1. W ogóle to chcę wczytywać, coś zmienić i zapisać stan wirtualki, zrobić snapshota i od nowa to samo, aż to zesrania, po kilka razy w ciągu kwadransu.
  2. Pomyslałem sobie, że jeśli to wrzucę do ramdysku (pliki .vdi i snapshoty) to będzie szybciej, a potem pomyślałem że jak wrzucę cały system to będzie jeszcze szybciej, również w innych operacjach typu nagrywanie pliku .iso na pendrive.
  3. Pomyliłem posty - nie rozumiem tego: Umieszczając system w ramdysku zyskasz tylko na szybkości jego ładowania (na szybkości uruchomienia systemu) [no chyba nie bo bede całośc ładował do ramdysku za pierwszym razem?] . Taka konfiguracja przysparza wielu problemów [jakich?]

Dlaczego musisz to robić w VMce?

Generalnie tak lecz nie w ostatnim przypadku, w tedy wąskim gardłem będzie pendrive i to on ograniczy prędkość zapisu i wydłuży jego czas. Nawet jeśli będziesz miał I/O na poziomie miliarda terabajtów na sekundę a pendrive tylko 2 mega to prędkość zapisu będzie te 2 mega na sekundę.

Uruchamianie systemu - czyli od momentu wywołania komendy run na VM do momentu w którym system jest “ready” do pracy. Czyli w trakcie jednorazowej akcji.
Generalnie chodzi o problemy z utrzymaniem tego wszystkiego, utrudnioną procedurą startu takiej VMki i jej zatrzymywaniem w przypadku zamykania systemu hosta. I jeszcze pewnie jakieś inne które nie są na obecną chwilę do przewidzenia.

To czemu nie umieścisz całej VMki w RAMdysku?

@bachus Wystarczy, że plik dysku .vdi i migawki są oddelegowane na ramdysk ale to dobry pomysł.

@Fizyda Nie wiem jeszcze jak wygląda procedura ładowania systemu operacyjnego do pamięci. Narazie dowiedziałem się że można i Windowsa i Linuksa więc nie wiem czy chodzi Ci o to może , że aby to zrobić trzeba zwirtualizować jakby system operacyjny - ?

@bachus @Fizyda Możecie przy okazji polecić jakiś tutorial do wkładania obu systemów do Ramdysku? Po drugie - czy kości Kingstona będą dobrym rozwiązaniem - bo są kompatybilne to ich wielki plus?

No nie ma wyjścia, to wystarczy. Jedynie przyspieszenie jakie zyskasz to właśnie vHDD w RAMdysku. Fajnie by było, gdyby system nie ‘swapował’ przez brak RAMu dostępnego dla samego OS, bo masz wykorzystany już na RAMdysk. No i przemyśleć sobie backup z RAMdysku.

@bachus tak, wiem, żeby zostawić zapas RAMu na sam RAM wiadomo, ustawi sie swapiness na zero czy ileś tam, backup - po skończonej sesji zapisze na dysku odchodząc od komputera i wracając na drugi dzień (on sobie może być włączony). Co o tym myślisz?

Co jeszcze wrzucić wg Ciebie na do RAMd? Temp Firefoxa?

No i jak się ogólnie wrzuca cały system jakbym chciał? Tak w 5 zdaniach.

@Fizyda co do pendriva będzie barddzo fajnie bo moje są szybsze niż niektóre dyski systemowe NVMe… w linuksie (gdzie działają tylko z 1/4 prędkości)

Samsung M.2 970 EVO Plus lub Pro w Linuksie nie osiąga nawet połowy prędkości zapisu deklarowanej. W Windowsie jest inaczej.

Nie ustawia się swapa na zero, przynajmniej w Windowsie. Co oznacza “po skończonej sesji zapisze na dysku”? Musisz ustawić backup vHDD na trwały nośnik.

@bachus swapiness na zero oznacza wył swapa w linuksie, po zakonczonym dniu z tymi wirtualkami zapisuje na dysku SSD wyniki prac.

Co oznaczają ‘wyniki prac’, co będziesz tam zapisywał? Co jest ‘wynikiem prac’ jakiś plik wynikowy?

@bachus .vdi i pliki snapshotów.