Sprzęt...Jaki najlepszy?

Hey :-o myśle że dobrze trafiłem :smiley: Mam problem a mianowicie zastanawiam się nad kupnem nowych części do kompa:AMD Athlon 64 2800+ S754(ale już podobno nie produkują na nie) lub na S939 Gigabyte GA-K8NS NF3 S939 Grafika GeForce 6600GT PAmięć DDRAM TWINMOS 512MB /400 2.5 :slight_smile:

czy zamiast procka lepiej kupić Semprona??np.3100+??jak myślicie Prosze o pomoc w tej krytycznej sytuacji dla Mnie :stuck_out_tongue:

Jeśli stać Cię na Athlona to nie bierz Semprona w żadnym wypadku, co z tego że ma niby więcej tam MHz jak ma np. ot taki cache o 3/4 mniejszy co bagatelnie wpływa na wydajność jest pozbawiony kilku a być może nawet nastu instrukcji - chyba nie muszę dalej wymieniać.

JEŚLI CIĘ STAĆ NA ATHLONA TO NIE BIERZ SEMPA

Amd produkuje Athlona, który jest odpowiednikiem Pentiuma, ale ten drugi na dzień dzisiejszy robiony jest technologią, z której Intel powoli rezygnuje (jest przestażała). Natomiast Semrpon (następca Durona) jest okrojoną wersją Athlona, czyli odpowiednikiem Intelowskiego Celerona. Osobiście odradzam kupno Semprona, raz, że ma znacznie niższe osiagi, a dwa, że Athlon XP 64 2800+ w zwyż jest pocesorem przyszłościowym. Co do płyty głównej to polecam Asusa s.939 lub jeśli nie masz tyle kasy Gigabayte’a też 939. To gniazdo jest o tyle lepsze, iż obsługuje Hiper Transport co zwiększa wydajność. Poza tym te płyty mają wbudowaną funkcję Dual, co oznacza, że jeśli kupisz dwa banki pamięci np. 256 MB (polecam Kingstona) dane są zapisywane równocześnie w obu, a nie jak to było dotychczas pojedyńczo, co jak sam sie pewnie domyślasz niesamowicie zwiększa ich wydajność… pozdrawiam :- )

Świetnie się prezentują płyty główne z chipsetami nForce 4 (generalnie nie ma wielkiego znaczniea, która z 4 wersji).

Dodam jeszcze jedno… :- ) Athlony XP 64 są naturalnie 64 bitowe, więc mogą się przydać przy obsłudze 64 bitowych systemów, a NIE JEST ich na rynku mało… :- )

hmm a co do grafiki to zerknij TUTAJ

może zmienisz zdanie :wink:

Po pierwsze Sempron nie jest następcą Durona tylko jest to Atholn XP (32 bitowy) z nowszym jądrem. W wersji pod 754/939 jest to Athlona 64 z mniejszą ilością cache ew. brakiem obsługi Dual Chanel. Po drugie napewno jest szybszy od Celerona. Po 3 nie ma Atholnów XP 64 są jak coś Athlony 64. Po czwarte 754 obsługuje także HT a po piąte dual to nie daje niesmowitego zwiększania wydajności tylko 5-10%.

Co do tematu aktualnie dobrym rozwiązaniem jest kupno:

Procesor: w zależności od kasy Ahlon 64 939 lub Seporon 64 754

Mobo: coś na NF4 ja jestem przekonany do marek typu DFI/Abit/MSI

Grafa: może być teen 6600GT

Pamięci: 512-1024 MB w zależności od tego ile masz kasy najlepiej coś firmowe np. Kingmax, Geil ew. Twimmos (gryzie się z Abitami :slight_smile: )

Jest jeszcze jedna uwaga co do płyt głównych 754 + PCI-E jest ich dość mało i wybór jest kiepski np. Gigabyte w takim duecie to dla mnie porażka jeśli nowe biosy nie zmienią pewnych rzeczy nie ma sensu ich brać szczególnie jeśli chodzi o OC :slight_smile:

Ktoś tu się pipisał niewiedzą… :- )

Następca nie oznacza tej samej techologii. AMD produkował dwie linie procesorów Duron i Athlon (XP), potem weszły 64. Duron został zastąpiony przez Semprona, który nadal MOŻE być porównywany z Celeronem tych samych mocy (nie taktowania).

Poza tym przydałoby się żebyć uważniej czytał: “co jak sam sie pewnie domyślasz niesamowicie zwiększa ich wydajność…” NIE NAPISAŁEM o ogólnej wydajności komputera tylko pamięci, któej wzrost dochodzi do blisko 50%.

Machnąłem się tylko w oznaczeniu procesora 64 XP, ale to nie jest aż tak istotne. Czytaj zanim zaprczeczysz, a jeśli zaprzeczasz, szukaj dowodów.

Co do płyt głównych to generalnie rzecz biorąc najbardziej wydajne są Asusy, po nich Gigabyte’y (Bios ZAWSZE można zaktualizować i to nie jest wielki problem). Reszta firm jest nieco obok, ale w szczególności ODRADZAM Asrocka, którego pełno na Allegro. Ich osiągi to totalne dno i nie zdziwiłbym się gdybyś po ro ku a nawet wcześniej od kupna mocno tego żałował.

A co powiesz na DFI Lan Party nForce4 albo Abita fatal1ty :?

Co do karty to może byś się zainteresował albo

Ja się zamotałem 8) w końcu Athlon jest porównywalny z Petiumem, a Semptron z Celeronem. Czy to jest prwda ? Drugie pytanie: Jeżeli Athlon jest porównywalny z Petiumem, to który lepszy ??

ps. Mam procka Amd Athlon XP 2500+ czy to jest dobra jednostka obliczeniowa ??

Pozdrawiam

Nie zchodź na ten temat bo zaraz wojna się tu rozpęta.

Athlon - Gry

Pentium - Biuro

:lol:

dzięki wam wszystkim za porady i jednak wezme athlona 64 z asusem albo gigabytem bo wtedy bedzie fajnie:PJeszcze raz dzięki wszystki nie bede dawal pochwal bo musiałbym dać wszystkim:D

Blask Ognia nie wiem czy mnie dobrze zrozumiałeś :slight_smile:

Aktualnie jest taki mętlik, że trzeba dzielić proce na 32 i 64bity

32bity

Sempron - Athlon XP z nowszą rewizją jądra

Athlona XP - standardowy produkt AMD

Duron - Athlona XP z mniejszą ilością cache (czasem dało się go modować na Athlona XP)

64bity

Athlona XP - standardowy produkt AMD

Sempron - okrojony z cache ew. dual chanela niby można go nazwać odpowiednikiem Celerona ale wydaje mi się, że jest to lekko nie właściwe stwierdzenie szczególnie że potrafi sobie radzić z Athlonaem 64 na socket 754 szczególnie, że są już wersje 90nm :slight_smile:

Co do dual chanel to ogólnie ludzie używają całego kompa a nie tylko ramu dlatego dla mnie ta technologia to dość duży pic na wode :slight_smile: Ogólnie nie brałbym Athlona 64 754 tylko jak coś Seprona 64 754 szczególnie dlatego, że ma SSE3 co kiedyś może się przydać (nie jestem pewien czy ma ale chyba tak :smiley: ) oraz lepszy proces technologiczny co wpływa na jego temp :slight_smile: