Sprzęt komputerowy - opinie

Na wstępie zaznaczę, że przejrzałem linki przyklejone ale tam nic konkretnego nie było.

Składam sobie swój komputer od podstaw.

Aby wszystko było cacy poprzeglądałem fora itp i wybrałem następujące podzespoły:

Płyta główna: Asus RAMPAGE IV FORMULA/BF3

Procesor: Intel Core i7 3930K 3,20 GHz BOX

Chłodzenie: Noctua NH-D14 SE2011

Pamięć RAM: Kingston 6GB 1333MHz DDR3 ECC Reg CL9 DIMM (Kit of 3) SR x8 w/TS x2

Grafika: Radeon 7970 Gigabyte HDMI&DVI&2xminiDP (PCI-E)

Dysk Twardy: Seagate 1,5 TB Barracuda Green (64MB, SATA/600)

Pudełko: CoolerMaster HAF-932 Tower black - bez zasilacza

Zasilacz: be quiet! Dark Power PRO P9 - 750W

I teraz… fora forami a praktyka praktyką.

Czy mógłby ktoś rzucić okiem i powiedzieć mi, czy coś jest tutaj nie tak?

Może coś ze sobą źle współgra, coś jest totalnym badziewiem i przeczytałem jakieś bzdury lub, po prostu jest inny, lepszy zamiennik o podobnej/niższej cenie (w to drugie wątpię :))

Sprzęt ma być na firmę więc do wymiany za jakieś… 2 lata i chciałbym aby do tego czasu był w miarę porządny (tak składałem). Przeznaczenie to trochę gier, grafika i obróbka wideo. Ponadto… czy da się do tego podłączyć dwa monitory? Jeżeli tak, to jak. Jeżeli nie… to co zmienić?

Z góry dzięki, jeżeli łamię regulamin to sorry i co wtedy zmienić/poprawić.

Wymienił bym dysk twardy bo ten co podałeś to “Green” energooszczędny i bardziej nadaje się na magazyn danych niż pod system itp. Ewentualnie wybierz jakiś SSD 64 GB na system i 1TB 7200 RPM na resztę softu.

Bez problemu podłączysz 2 a nawet 3 monitory (jeden przez DVI i dwa przez miniDisplayPort). Wszystko ustawiasz w sterach od grafiki.

Zastanów się czy potrzebna Ci taki mocna (przy okazji bardzo droga) platforma, może wystarczy s.1155 + i7-2600/2700K (chyba, że OC nie wchodzi w grę, wtedy wersje bez K).

Jeśli jednak obstajesz przy Sandy Bridge-E, zauważ, że kontroler pamięci jest czterokanałowy (zestawy po 3 kostki RAM to jeszcze z s.1366 - triple channel), więc można pomyśleć nad czterema kostkami RAM. Chociaż tak naprawdę na wydajność w oszałamiającym stopniu to nie wpływa, na Twoim miejscu brałbym pewnie 2x4GB + ewentualnie w przyszłości (jeśli braknie) dokupić drugie tyle.

To taki widzę zestawik dość konkretny i highendowy i kasa nie gra tu roli. Oprócz tego co zostało już napisane zmieniłbym pamięci na jakieś 8Gb (2x 4gb) 1600Mhz oczywiście w dual channel, zawsze to pewien przyrost wydajności. pozdro

Procesor jest co prawda drogi ale w tej chwili to jeden z najmocniejszych na rynku - z tego co się orientuje.

2600/2700 są dość znacząco słabsze. Myślałem, nad 990X ale jest droższa od tej co chce teraz a słabsza.

Tu wolałbym zostać.

Ram nie widzę problemu aby zamienić na 2x lub 3x 4GB więc tą radę przyjmę bez problemu.

Dysk też zmienić mogę bez problemu.

Co do rzeczy nad którymi się zastanawiałem to karta graficzna.

To co chce kupić to najmocniejsza karta na rynku w tej chwili.

Myślałem jeszcze nad 6970 czyli mocnym jednym rdzeniu.

Oszczędność koło 1,5 tyś. Kwestia tylko jeszcze długowieczności.

Przypominam, że to sprzęt do firmy i za jakieś 2 lata z amortyzacji wart będzie 0, więc pójdzie na Allegro.

Dobrze by było gdyby miał wtedy jakąś wartość…

Nie wiem w jakim czasie zamierzasz składać zestaw, ale bodajże jutro jest premiera (sklepowa, nie tylko na papierze) R7950. Będzie ciut mniej wydajny, ale i tańszy. Opłacalność powinna być większa, bo najwydajniejsze karty (R7970) zawsze mają zawyżone ceny, w końcu chwilowy brak konkurencji (to samo było w przypadku GTX570 i GTX580, różnica w cenie nieadekwatna do wydajności). Tyle tylko, że trzeba będzie poczekać ze 2 tygodnie na ustabilizowanie się cen, na początku zawsze jest “podatek od nowości” :wink:

To taka opcja do rozważenia, przejrzysz testy to się zastanowisz.

Piszesz

Sprzęt ma być na firmę więc do wymiany za jakieś… 2 lata i chciałbym aby do tego czasu był w miarę porządny

to i na te 2 lata można złożyć coś z i5 -2500k też będzie porządny

Wstępnie zmieniłem plany co do procka na 2700k a i płytę główną przy tym zmieniłem.

Ponadto ma ktoś do polecenia dobrą pamieć RAM?

Obiło mi się o uczy kilka razy, że wcale nie tak łatwo znaleźć dobrą kość, może ktoś ma coś do polecenia…

Czym się różni 2600K od 2700K? Z tego co widzę osobiście, to tylko taktowaniem - które można wykręcić mnożnikiem.

Zależy co masz na myśli mówiąc “dobra kość” - jeżeli taką z bardzo niskim CL albo świetną do kręcenia to rzeczywiście nie łatwa sztuka, trzeba się trochę namęczyć i często sprowadzać zza granicy, bo w Polsce nie ma naprawdę ciekawych modułów w sklepach. Jeżeli nie planujesz OC, kość z taktowaniem 1866 i wyższym powinna spokojnie wystarczyć :slight_smile:

Dysk jest wolny, nadaje się jako magazyn danych - może do tego SSD 120GB/240GB? Co do zasilacza- będzie dobry, gdybym ja brał to bym go nie wziął, bo dla mnie jest brzydki, no ale to moje małe zboczenie… :smiley: