"Sprzęt może być bezpiecznie usunięty" - PRAWDA/FAŁSZ?

“Sprzęt może być bezpiecznie usunięty” - PRAWDA/FAŁSZ ?

 

 

Dotyczy dysku ( nie systemowy )

Dysk  dotknąłem i sprawdziłem… Nadal działa… Czy " na gorąco" można odłączać ???

O co chodzi z tym “bezpiecznie” ? ?

Bezpiecznie, czyli operacje typu odczyt/zapis zostały zakończone, kręcić talerzami będzie nadal.

 

Bzdura,  ikonka “Bezpieczne  usuwanie sprzętu”  jest  cały  czas widoczna w zasobniku pomimo trwania odczytu bądź zapisu

Używając funkcji Bezpieczne Usuwanie Sprzętu powodujesz że dany sprzęt zostaje odmontowany w systemie czyli zostają dokończone wszystkie operacje odczytu/zapisu i sprzęt zostaje zablokowany przed dalszymi takimi operacjami.

Zabezpiecza to dysk przenośny przed uszkodzeniem jego oraz zawartych na nim danych.

Jest to szczególnie istotne w przypadku dysków przenośnych i penów które mają system plików NTFS ponieważ przy tym systemie plików operacje odczytu/zapisu mogą czasem być opóźniane i dane mimo że są już widziane jako skopiowane to w praktyce mogą nie być jeszcze skopiowane do końca a odłączenie w tym momencie spowodowałoby uszkodzenie tych danych, w przypadku innych systemów plików czy też innych urządzeń nie jest to tak istotne ale zalecam i tak to stosować zawsze jako dobry zwyczaj.

Podobna funkcja służąca do montowania i odmontowywania dysków/penów jest też w linuxach.

A dysk będzie kręcił talerzami przez cały czas dopuki ma podłączone zasilanie chyba że dostanie od systemu konkretne polecenie zatrzymania talerzy, nie ma to żadnego związku z powyższą funkcją.

Ikonka ta jest zawsze jeśli jest podłączone jakieś urządzenie usb do portu ale nie zmienia to faktu że po użyciu tej funkcji i wyświetleniu informacji “Sprzęt może być bezpiecznie usunięty” dysk zostaje odmontowany i staje się dla systemu niedostępny.

Co innego jeśli będzie informacja że “Sprzęt nie może być bezpiecznie usunięty”, w takim przypadku system nadal coś jeszcze z nim robi i nie powinno się go odłączać (może tak być np. jak masz otwarty w exploratorze folder na tym dysku).

fiesta - u mnie nie jest widoczna i we Właściwościach również nie ma jej.

W zarządzaniu dyskami jest ta opcja.

 

scripter1 - gdyby to był dysk USB np. 2.0 /3.0 lub mSATA (Flash lub inny odłączany) to może by sie wtedy pojawiła w zasobniku sytemowym (tray)

Nie wiem jak to sie ma ze stacionarnymi dyskami…

Ta opcja jest tylko dla dysków/penów zewnętrznych podłączanych przez USB/mSATA.

Dysków wewnętrznych czy jak to nazwałeś “stacjonarnych” ta opcja nie obejmuje i ich nie można odłączać w trakcie pracy komputera ponieważ nie są one odmontowane.

Ale można dysk wewnętrzny też tak sformatować że będzie przez system traktowany jako dysk/napęd wymienny i wtedy będzie dla niego dostępna ta opcja bezpiecznego usuwania aby można go było odłączać w trakcie pracy komputera, tyle teorii bo w praktyce tego nie robiłem a jedynie wiem że jest taka możliwość.

sam piszesz bzdury, jeśli odczyt/zapis trwa zostanie wyświetlony monit o braku możliwości odmonotowania w przypadku wybrania opcji urządzenia “bezpiecznie usuń…”, setki razy odłączałem tym sposobem dysk przenośny i nigdy nie było problemu… 

na kolejnym zlocie popytaj bardziej doświadczonych kolegów…

scripter1 - tylko pamięćUSB /pendrive itp. lub “Zewnętrzne dyski twarde” (wg Microsoft) czyli tradycyjny wewnętrzny dysk NIE.

 

witek-pl - Można rownież skorzystać z opcji w Komputerze. Wybierasz “Wysuń” (działa na takiej samej zasadzie)

Nie mam takiej potrzeby, ikona cały czas jest widoczna w  trayu, a co do  dalszych komunikatów nic nie wspominałem.

witek-pl - nie tylko w tym przypadku. Są również takie partycje, które nie można odmontować przy użyciu “Bezpiecznie usuń sprzęt”

np. partycja korzystająca z virtdisk.sys

@djzon racja, są przypadki takie i owakie, ale w tym  chodzi o jeden konkretny o który pyta autor wątku…