Sprzęt pod domowy serwer

Witam serdecznie!

Chciałbym zasięgnąć Waszej opinii, czy komputer o następujących podzespołach będzie wystarczający pod domowy serwer, a jeśli tak, to jaki mniej więcej byłby pobór prądu takiego serwera? Próbowałem znaleźć jakiś kalkulator,jednak bez sukcesu.

Konfiguracja podzespołów:

Procesor: Intel Celeron 2,8 GHz

Pamięć: 512 MB DDR2

Karta graficzna: Intel i915G 96 MB

Serwer udostępniać ma następujące usługi:

współdzielenie podłączonych dwóch dysków SATA (samba)

serwer pobierania plików (pyload)

obsługa dwóch drukarek (cups)

obsługa kilku baz danych (mysql)

udostępnianie skanera w sieci lokalnej (autorski projekt na podstawie sane)

utrzymanie strony w Internecie (zdjęcia, parę plików, z których korzysta maks 2 os jednocześnie)

zapisywanie obrazu z trzech kamer na dysku twardym

System, oczywiście Linux Debian (nie mam jakoś zaufania do Windowsa w takich sprawach, po za tym Debian według mnie jest łatwiejszy w konfiguracji) :smiley:

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

Mało RAM, jeśli wspominasz o kilku bazach danych. MySQL zwłaszcza z InnoDB jest dość żarłoczny. Poza tym nie wiem jak procesor i dysk będzie sobie radził z zapisywaniem obrazu z 3 kamer naraz, ale raczej nie powinno to być problemem.

Zużycie energii jest trudne do oszacowania. Jaką będziesz miał moc znamionową zasilacza w tym komputerze?

RAM nie jest dla mnie problemem, mam dwie wolne kości po 1 GB każda. Aktualnie ten sprzęt pracuje z zasilaczem 350 W, ale wiadomo pełnej mocy na pewno ta konfiguracja nie wykorzysta. Można jakoś wyliczyć zużycie prądu, czy pozostaje mi jedynie zmierzenie poboru miernikiem ?

Tutaj znajdziesz odpowiedź na zużycie prądu przez poszczególne komponenty serwera:

http://www.thermaltake.outervision.com/

ooo właśnie tego mi było trzeba, takiego kalkulatorka, dzięki wielkie kolego, swoją drogą jestem ciekaw jaka będzie różnica miedzy wskazaniami tego kalkulatora, a watomierza (oczywiście w stresie) :slight_smile: