Sprzęt pod MS SQL Server Express

Witam, 

potrzebuje sprzęt i oprogramowanie do obsługi dwóch crm’ów. 

Wymagania:

MS SQL Server 2008 EE, dwie bazy danych (~2GB i ~5GB). Uzytkowników ok. 50, zakładam jednoczesną pracę max 20. 

Zależy mi głównie na stabilności. Proszę o sugestie za jakim sprzętem się rozglądać, czy Windows w wersji serwerowej jest niezbędny ? 

 

Z góry dziękuje za pomoc

Do MSSQL express Nie jest potrzebny windows w wersji serwerowej, wystarczy win7 - chyba w wersji pro. Musisz pamiętać, że wersja express ma limit wielkości bazy do 10GB wiec zastanów się czy warto się z tym babrać. Jeśli chodzi o sprzęt dla wersji express to nie ma sensu szaleć bo oprócz ograniczenia ilość pamięci RAM (deklarowane 1GB a w rzeczywistości ok 1,4GB) jest ograniczenie do jednego procesora. Wiadomo, że im szybszy procesor tym żwawiej będą się wykonywały zapytania ale znaczenie ma również szybkość dysku skoro nie można całej bazy załadować do pamięci RAM. Jeśli zależy Ci na stabilności to możesz sobie np HP Microserver kupić albo HP ML310e. Z tym, że może być troch gimnastyki przy instalowaniu driverów dla WIN7 na takich serwerkach. Nie znam się niestety na sprawach licencyjnych, do samej bazy na win7pro podłączy się 50 użytkowników ale czy to będzie zgodne z licencją to nie wiem.

Dziękuje za odpowiedź. 

Zainteresował mnie Dell PowerEdge T110 II. Czy na tego typu urządzeniu jestem w stanie postawić bez zbędnej gimnastyki Windowsa nie serwerowego ? ewentualnie, czy zakup wersji serwerowej (np foundation 2012 dla jednego procesora) ma sens ? 

wystarczy, windows 7 sie zainstaluje. wersja foundation powinna styknac   i gdyby w przyszłości wersja express okazała się za słaba to przydałby się żwawszy serwerja gdzies tam korzystam z wersji esentials 2012 dla MSSQL express i ładnie chodzi. jeśli będzie to tylko baza danych to spoko ale prosze pamietac o limitach dla wersji express. Jeszcze raz powtórzę, że nie znam się na licencjach MS ale wersja foundation jest dla 15 użytkowników a Essentials dla 25.