Sprzęt pod windows serwer 2012 Datacenter

Mam znaleźć system do wdrożenia  do przedsiębiorstwa klasy ERP (dla średniej firmy)Postawiłem na windows serwer 2012 Datacenter  znalazłem w sieci konfiguratory serwerów ale mam problem z dobraniem sprzętu pod moją wersje systemu przeważnie wszystkie serwery opierają się na windows serwer standard lub

Essentials. mam namyśli takie strony jak:

http://www.powerserver.pl/strona,menu,pol,glowna,1435,0,1435,plus.html

http://www8.hp.com/pl/pl/products/proliant-servers/product-detail.html?oid=5177961#!tab=models

Może ktoś mógłby mi doradzić w tej kwestii?(robię to w ramach zadania domowego).

Możesz podać całą treść zadania? Wszystko zależy od obciążenia, co ma być zainstalowane, jakie I/O dysków, czy to ma być ‘tylko pudło’, czy cała infrastruktura, ile danych, jakie obciążenie (to tyczy się własnie I/O - czy jakieś SQLe ciężkie, wtedy troszkę inaczej RAID się konfiguruje).

Czym się kierowałeś, że ‘Datacenter’? Nieograniczoną wirtualizacją? Jakie tam chcesz systemy? Jaki masz budżet? Planujesz chociaż minimalną “niezawodność”? Może dwie maszyny fizyczne z Hyper-V i replika na wypadek padu jednej maszyny? Daj punkt odniesienia, to może coś podpowiem.

Firma, w której pracujesz, dynamicznie się rozwija. Zapadła decyzja o zakupie systemu do

wspomagania zarządzania przedsiębiorstwem klasy ERP. Wdrażanych będzie kilka modułów,

między innymi planowanie i optymalizacja produkcji, obsługa klienta i handel elektroniczny.

Prawidłowe funkcjonowanie tego systemu będzie bardzo istotnym elementem biznesu, dlatego

musi być on oparty na stabilnej platformie zapewniającej ciągłość pracy. Zostałeś członkiem zespołu

projektowego i jesteś odpowiedzialny za wybór sprzętu i systemu operacyjnego, na którym będzie

instalowane rozwiązanie ERP. W firmie posiadacie już serwery Microsoft Windows Server 2008,

masz już doświadczenie w administrowaniu nimi, dlatego wiesz, że przyszły system też będzie z tej

rodziny. Jednym z założeń jest wysoka stabilność i dostępność systemu, dlatego musisz zastanowić

się, jaką edycję wybrać. Przemyśl to i dokonaj wyboru. Swoją decyzję musisz uzasadnić przed

zarządem, dlatego przygotuj to w formie pisemnej.

Inwestycję musisz uwzględnić w budżecie, dlatego potrzebujesz również przedstawić kosztorys

sprzętu. Korzystając z Internetu znajdź odpowiednią konfigurację serwera i postaraj się oszacować

jego koszty. Pamiętaj by sprawdzić, czy wybrany sprzęt znajduje się na liście HCL.

Szkoda, że nie wiadomo ilu użytkowników, czy trzeba terminal server, ile zasobów zużywa jeden użytkownik itd.

  •  W firmie posiadacie już serwery Microsoft Windows Server 2008,

czyli trzeba iść w 5-letni system? Czemu nie można w Windows 2012 co ma świetne ficzery pod takie zastosowania?

  •  Jednym z założeń jest wysoka stabilność i dostępność systemu , dlatego musisz zastanowić się, jaką edycję wybrać.

Więc moim zdaniem dwie fizyczne maszyny, na nich Hyper-V (czy VMWare, ale drożej będzie) z repliką - wtedy masz szansę zachować wysoką dostępność (oczywiście jak budynek się spali, czy powódź a wszystko w jednym budynku, to jest problem),

  • Co dalej:
  • może być potrzebny zakup licencji CAL,
  • co z backupem? Jakiś NAS do tego + offiste backup?
  • co z desktopami? OS będzie kompatybilny z nowymi klientami?
  • koszt wdrożenia? Pewnie musi wejść ‘firma trzecia’ i zrobić upgrade ERP? Trzeba zaplanować możliwe koszta tego i downtime,
  • UPS?
  • może jakiś cluster pod SQL?

Wszystko zależy od budżetu i potrzeb firmy.

mam przyjąć ile tylko chce ,możesz mi pomóc z tym kosztorysem?

 

To przyjmij jakieś założenia: weź kartkę i zastananów się co ma tam być a co już masz (kilka rzeczy wymieniłem), będę podpowiadał i mogę wycenić.

 

mam coś takiego na początek

Procesor:2 x Intel XEON E5-2650   (9436zł)RAM: 8x8GB  HP 8GB 2Rx4 PC3-10600R-9 Kit (RDIMM) (500662-B21) (2952zł) Dysk : 6 x SAS  HP 900GB SAS 6G 10k obr/min 2,5_"_ Hot Plug. (11934 zł).Dysk: NL SAS 3 x HP 1TB SAS 6G 7.2k obr/min 2,5_’’_ Hot Plug_. (4251zł)_