Sprzęt serwerowy a do domu

Witam! Czym różnią się te dyski czy pamieci ram przeznaczone do serwerów od tych do domu?

Np te http://www.morele.net/dysk-serwerowy-seagate-nas-3tb-st3000vn000-584874/

http://www.morele.net/pamiec-serwerowa-kingston-ddr3-16gb-kvr1066d3q8r7sk2-16g-555253/

 

pamięci mają inne wejście (lekko przesunięte puste miejsce) a dysk nie wiem

Przede wszystkim pamieć serwerowa posiada korekcje błędów ECC (np. Chipkill) - kontroler pamięci musi obsługiwać taki rodzaj oczywiście. Co do dysków to głownie chodzi o wydłużony MTBF, tj. średni czas miedzy awariami (żywotność dysku dla ciągłej pracy).Ten Seagate nie jest dosłownie serwerowy ponieważ posiada nadal złącze SATA3 zamiast stricte serwerowego SAS’a który notabene jest kompatybilny ze zwykłem SATA - ale tylko w jedna stronę. Nie zapominajmy, ze części serwerowe są odpowiednio droższe również :wink:

 

Pytanie o wykorzystanie części serwerowych w domu jest o tyle ciekawe co mało praktyczne… dyski jeszcze ujdą ponieważ mają albo interfejs SATA albo trzeba by dokupić kontroler SAS i wtedy można się cieszyć żywotniejszym dyskiem. Natomiast jeśli chodzi o pamieć to zapomnij: te są obsługiwane tylko przez serwerowe płyty (np. Tyan, Supermicro, Intel, Fujitsu, Dell, IBM, itp.). Do domowego komputera (gry, internet, office, itp.) bezsens, do domowego serwerka IMHO przerost formy nad treścią…

 To ciekawe :slight_smile:

 

Co do różnic w pamięciach ogólnie ECC, standardowe płyty główne nie obsługują takiej pamięci.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pami%C4%99%C4%87_ECC

 

Dyski mają różne technologie jak ten “Konstrukcja charakteryzuję się wysoką jakością wykonania oraz niezawodnością. Różne rozwiązania techniczne, w tym technologie NASWorks oraz Dual Plane Balance, zapewniają doskonałą pracę napędu” Teoretycznie są bardziej niezawodne ale jak w praktyce różnie to bywa :slight_smile:

@boykott

Dzięki za świetną odpowiedz. Nie zamierzam kupować, tylko się zastanawiałem jaka różnica :wink: