Sprzęt się resetuje po zmianie procesora z Ryzen 5 3600 na Ryzen 9 5900x

Witam. Mam mega problem z moim sprzętem po zmianie procesora z Ryzen 5 3600 na Ryzen 9 5900x. Może zacznę od tego, że mój sprzęt to:

Procek: Ryzen 9 5900x 3.7 Ghz 64MB

Płyta: Gigabyte B450 AORUS Elite v.1

RAM: 2x8GB PC3600 GOODRAM

HDD 1: SSD 128GB GOODRAM CX400

HDD2: SSD 960GB GOODRAM CL100

Zasilacz: Be Quiet System Power 9 700W

Problem polega na tym, że komputer się sam restartuje. Raz sprzęt pracuje dłużej raz w ogóle nie może wczytać nawet systemu bo od razu restart. Może teraz wymienię co było już robione. A więc:

- Wymiana chłodzenia razem z pastą na Be Quiet Pure Rock 2

- podmiana RAM na inne

- podmiana dysku ssd 128GB wraz z ponowną instalacją systemu

- podmiana karty graficznej

- podmiana zasilacza

- wymiana baterii CMOS na nową

- flash BIOS do najnowszej wersji

Zaznaczę także, że moje podzespoły były także sprawdzane na innym sprzęcie i wszystko było ok. Nie był jedynie podmieniany procesor i płyta główna bo nie mam po prostu takiej możliwości. Po tych zabiegach dalej jest samoczynny restart. Sprzęt był w dwóch serwisach i w dwóch zapewniali mnie, że u nich pracuje sprzęt bez żadnych restartów lecz po powrocie do domu dzieje się to samo. Myślałem już, że to wina listwy, napięcia w gniazdkach ale to nie to. Myślę, że w tych serwisach sami nie wiedzą o co chodzi. Chciałbym jeszcze zauważyć, że jak w ustawieniach Windows w Opcji zasilania wybiorę edycję planu zasilania i ustawię takie rzeczy jak:

Wyłącz ekran – nigdy

Przełącz w tryb uśpienia – nigdy

Następnie wybiorę Zmień zaawansowane ustawienia zasilania - najwyższa wydajność – zarządzanie energią procesora i ustawię wartości Minimalny stan procesora na 5% (domyślnie jest 100%) i Maksymalny stan procesora na 60% (domyślnie jest 100%) to sprzęt pracuje stabilnie. Ale to jest bez sensu bo wtedy procek nie ma swojej wydajności. Jeszcze chciałem dodać, że na programach do stres testów sprzęt się nie wysypywał. Temperatury są w porządku.

Naprawdę nie wiem już co mam robić. Bardzo proszę o jakąś poradę lub osobę -miejsce gdzie mógłbym się z tym problemem zwrócić. Syn załamany a ja już nie mam nerwów a tu jeszcze szkoła się zaczęła.

Miałem podobny problem na tej płycie dwukrotnie, występował przy ustawieniu pamięci RAM na tryb XMP. Na natywnym taktowaniu pamięci RAM działały OK, na zaczytanym z XMP występowały problemy. W obu przypadkach na pokładzie była płyta Gigabyte B450 AORUS Elite. Wyłącz w ustawieniach BIOS/UEFI profil OC dla pamięci, niech przez chwilę podziałają na natywnym taktowaniu procesora i sprawdź czy problem ustąpi. W moim przypadku konieczne było ręczne wprowadzenie wyższych ustawień pamięci, w jednym przypadku bez dodatkowego podbicia napięcia, w drugim z niewielkim podbiciem napięcia pamięci.