Spuchnięte kondensatory

Mam problem z 2 kondensatorami. Wyciekło z nich troche tego czegoś co w nich jest. Jak je wymienić?

Edit: To coś jest pomarańczowordzawe.

Jak najbardziej do wymiany. Są dwie metody. Całkowicie wylutować stare i w ich miejsce wlutować nowe. Metoda druga, nieco siłowa, wyciągasz konda tak żeby zostały same nóżki, nieco skracasz i do nich dolutowujesz nowego. Koszt nowego kondensatora w zależności od marki, 2 - 5 zeta. Koszt usługi wlutowania nie powinien być większy niż 20 zeta. Jak dobrze posługujesz się lutownicą dasz radę wymienić samemu, pamiętaj kupić kondy tego samego typu, oznaczenia masz na bokach.

Najlepiej jest wymienić płytę główną na nową (gwarancja zazwyczaj 24m., marki dobrej jakości: GIGABYTE, ASUS, ECS, MICROSTAR), a nie bawić się kondensatorami.

Jeśli awaria wystąpiła raz, to wystąpi i drugi raz, gdyż poprzez wymianę kondków uwuwamy jedynie stutki, a nie przyczyny. Wymiana kondków, procesora i zasilacza na markowy miałaby więcej sensu.

Jako komputerowi maniacy, wymaga się od was minimum ilorazu…

Jeśli nie jest na gwarancji to zostaje tylko wymiana. Kondensatory puchną nie dlatego że coś się na płycie lub w zasilaczu niedobrego dzieje tylko dlatego że są słabej jakości i mało odporne na wysokie temperatury. Podczas wlutowywania nowych należy bezwzględnie pamiętać o POLARYZACJI :!: :slight_smile:

Sam sobie zaprzeczasz Nicky1 : “Najlepiej jest wymienić płytę główną na nową…”, “Wymiana kondków, procesora i zasilacza na markowy miałaby więcej sensu.”

Nicky1-znasz to?“Pomyśl tylko co ty pleciesz, to zwyczajne bzdury przecież” [-X Koniec. Wojtipop-szkoda że nie opisałeś tego co"wyciekło". Spotkałem się że ktoś kilka kropel kleju którym są przyklejane niektóre kondensatory potraktował jako coś co"wyciekło". Jeżeli jest to twarda masa (koloru przeważnie jasny do szarego) to spokojnie-to klej. Jeżeli faktycznie elektrolit zaczyna cieknąć to wymiana nie jest trudna. Przede wszystkim znajdź elektrolity właściwego typu(to b. ważne). Jeżeli nie posiadasz odsysacza do cyny to stare elka wyrwij a nóżki podgrzej lutownicą i wyciąg szczypcami. Następnie podgrzej cynę w oczkach lutowniczych i albo przedmuchaj(w momencie podgrzania)oczko albo przebij n.p. igłą. Następnie w oczka wkładasz zakupione elektrolity zwracając szczególną uwagę na biegunowość. Na elkach i na punktach lutowniczych są symbole + , nie pomyl się !!

@Nicky1

Kondensatory filtrują napięcie i w efekcie zużywają się, to jest normalne zjawisko, ale jeśli komputer jest wyposażony w wysokiej jakości zasilacz to zużycie kondensatorów w reszcie podzespołów staje się minimalne.

Mariosti*-zgadza się. Elektrolity to z reguły długowieczne elementy. Szkodzi im temperatura i zbyt duże napięcie(praca na granicy parametrów) lub też gdy niewłaściwie dobrany typ kondensatora przez producenta sprzętu-wiadomo, koszty. Ale na to użytkownik wpływu nie ma :frowning: . Pozdrawiam.