SQL 2019 Standard

Jest tu ktoś biegły w licencjach M$? Potrzebuję podpytać o pełną wersję SQLa. Są dwa typy licencjonowania na urządzenie/użytkownika i na rdzenie procesora. Przy tym pierwszym temat jest chyba prosty: kupuję licencję + CAL w zależności od ilości urządzeń użytkowników. Ten drugi jest sprzedawany w licencjach na dwa rdzenie. I tu moje pytanie czy jak procesor jest 8-rdzeniowy muszę kupić 4 licencje czy wystarczy jedna (program wykorzysta tylko dwa rdzenie). Wiem że jest jeszcze wersja runtime ale narazie ją odrzuciłem bo chciałbym postawić tam bazy programów od różnych producentów. Dodam że na tą chwile stanowisk jest 15 ale liczba powoli rośnie. Będę wdzięczy za wszelką pomoc i rady przy dokonaniu wyboru.

Musisz sam wyliczyć co Ci się bardziej opłaca. Per core, czy CAL. Przy kilkunastu użytkownikach może wyjść (dużo) taniej CAL.

Zakup per core jest opisany jak niżej:

How to license SQL Server 2019 using the per core licensing model
When running SQL Server in a physical OSE, all physical cores on the server must be licensed. Software
partitioning does not reduce the number of core licenses required, except when licensing individual virtual
machines (VMs). A minimum of four core licenses is required for each physical processor on the server.
To determine and acquire the correct number of core licenses needed, customers must:

  1. Count the total number of physical cores in the server.
  2. Purchase the appropriate number of core licenses required for the server. Core licenses are sold in packs of
    two, so customers must divide the number of licenses required by two to determine the actual number of
    line items (licensing SKUs) to order.
    • For more details on the per core licensing model, including key terms and licensing definitions, download
    the Introduction to per core Licensing Volume Licensing Brief https://aka.ms/LicensingByCores.

Tak więc:

  1. Minimum 4 core’y (2 licencje) trzeba kupić
  2. Jeśli serwer ma więcej niż 4, to musisz postawić VM’kę. Na fizycznej maszynie trzeba licencjonować wszystkie.

Proponuję mimo wszystko kontakt z jakimś dystrybutorem lub bezpośrednio z MS.

Jeżeli to jest faktycznie minimum 4 rdzenie to nie ma się co zastanawiać tylko CALe kupić. W przypadku gdyby można by było kupić tylko na dwa rdzenie i z tego korzystać to może… Ale w takim wypadku nie ma o czym gadać. A z dystrybutorem się oczywiście skontaktuję. Chciałem poprostu zasięgnąć wiedzy.