SQL co to takiego?

Witam, mam do Was pytanie. Ostatnio zostałem zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko związane z kontrolingiem i pracodawca zapytał mnie czy znam SQL. Osobiście cały czas pracuje tylko w excelu, i nie mam pojęcia czym jest SQL. Prawdopodobnie dostanę tą pracę, ale będę musiał się nauczyć SQL’a. Jak przeglądam fora, to wg mnie SQL jest językiem programowania i za nic nie wiem po co mi to w kontrolingu. Czy możecie mi napisać czego powinienem się nauczyć z tego SQL’a?

Tutaj masz szkolenia i kursa, może warto się czymś takim zainteresować:

http://www.sql.info.pl/ .

Jest to język specjalistyczny obsługujący bazy danych

http://pl.wikipedia.org/wiki/SQL

Sama składnia SQL jest dość prosta, aby cokolwiek zdziałać i nie napsocić trzeba znać dobrze strukturę bazy na której mamy pracować.

Zapoznaj się ze składnią poczytaj o mysql, postgresql, mssql.

Jak masz dostęp do bazy to znasz jej strukturę.

Nie powiedziałbym, że SQL jest prosty. Wszystko jest “proste”, jeśli się to umie, więc to kwestia umiejętności i doświadczenia. Proste zapytania można pisać po godzinie nauki, ale jakieś bardziej skomplikowane złączenia, podzapytania i agregacje potrafią być niezłą łamigłówką. Sprawę komplikować może to, że SQL niby ma standard, ale różni producenci tworzą swoje dialekty i trzeba pamiętać o różnicach między nimi.

Też nie wiem po co Ci to w Twojej branży. :slight_smile: Ale napisałeś o Excelu, więc jak sądzę przetwarzasz/analizujesz jakieś dane?

SQL może być Ci potrzebny być może do tego, aby analizować jakieś dane z bazy danych, a nie z Excela. Tak czy siak musisz zacząć od pobierania danych, czyli poznania takich słów kluczowych jak: select, from, where, order by, join…

Na co dzień pracuję z bazą PostgresSql, składa się ona z 4 schematów, schemat podstawowy to 1420 tabel, pozostałe są małe około 50 tabel. Życzę powodzenia po zalogowaniu się do niej. Baza jest stworzona przez firmę która tworzy system ERP. Dokumentacja dla tej bazy jest bardzo słaba.

Owszem programowanie w SQL to czasem niezłe wyzwanie, sama składnia jest raczej prosta, podkreślam SKŁADNIA.