SQL Microsoft Server dla programów księgowych

Witam.

Mam programy księgowe, które korzystają z bazy danych sql server od microsoftu. W biurze posiadam dysk synology, więc na tym środowisku takiej bazy nie zainstaluje. Jest możliwość wykupienia takiego serwera online? Polecacie jakieś firmy?

Jeszcze raz, co dokładnie masz (jakie programy księgowe)? Masz na tyle dobrą rurę do internetu, że rozwiązanie chmurowe się sprawdzi? Może po prostu Azure?

1 polubienie

Programy WF-MAG i WF-Fakir, korzystają z bazy danych SQL Server od Microsoftu, chciałem gdzieś takową bazę wykupić, aby te programy mogły bez problemu trzymać tam dane.

Azure zda test?

Wszystko zależy od przepustowości łącza jakim dysponujesz.
Głównie musi być wystarczający upload.

1 polubienie

Wszystko zależy od środowiska, ale pewnie zda swoją rolę. Najlepiej zawsze odezwać się do dostawcy oprogramowania i zapytać jak ich produkt zachowuje się w chmurze (np. Azure) i jakie mają doświadczenia z tym.

1 polubienie

Wapro samo w sobie już coś takiego ma:
http://online.wapro.pl/

1 polubienie

No właśnie trochę jest problemów ze zdalnym łączeniem u nich - jeśli chce się logować więcej niż jedna osoba etc. Dostaliśmy ofertę z możliwością podpięcia do bazy danych w biurze, więc szukam rozwiązań.

Trochę mieszacie :slight_smile:

Przede wszystkim pytanie gdzie chcesz instalować aplikacje WF-MAG i WF-Fakir? Rozumiem, że na to też nie masz serwera?
Instalacja SQL’a jest rzeczą wtórną. Generalnie instalujesz tam gdzie resztę oprogramowania. Nie za bardzo rozumiem, dlaczego akurat o to się pytasz. Drugie pytanie to czy wystarczy darmowa wersja Express. Powinna.

Na dłuższą metę najtańsze i najprostsze rozwiązanie to po prostu kupić jakiś poleasingowy serwer, postawić go w biurze i wszystko na nim uruchomić.

Bardziej nowocześnie i pewnie mniej problematyczny jakiś VPS. Może być Azure, ale jest dosyć drogi. Dobrą ofertę ma np. OVH. Stawiasz wtedy VPN na Synology i podłączasz VPS do sieci lokalnej.

Jeśli potrzebujesz płatnej wersje SQL’a to jest zupełnie inna rozmowa. Ale nie ma co w to wnikać jeśli nie jest to potwierdzone.

Trzymanie bazy danych gdzie indziej niż aplikację jest fatalnym pomysłem. Wcale nie chodzi to jak ktoś sugerował o przepustowość (chociaż oczywiście też musi być na odpowiednim poziomie), tylko o opóźnienia (potocznie pingi). W zasadzie cokolwiek powyżej opóźnień typowych dla sieci lokalnej całkowicie zabije wydajność aplikacji. Przecież pokazanie jednego “okna” to nieraz dziesiątki następujących jeden za drugim zapytań do bazy. Jeśli każde ma opóźnienie powiedzmy 100ms, to łatwo policzyć ile to zajmie. Z tego względu wykupienie subskrypcji Azure na SQL i trzymanie aplikacji gdzieś indziej to zupełnie chybiony pomysł. Muszą być maksymalnie blisko siebie. W wypadku czegoś tak prostego jak WF-* najlepiej na tej samej maszynie.

1 polubienie

Niekoniecznie. W przypadku wielu stanowisk lepiej trzymać to na serwerze i podpinać tylko końcówki. Widziałem magików od streamsoftu, płatnika itp. Gdzie ktoś instalował wszystko lokalnie, a panie między sobą wymieniały bazy ne pendrive, bo jedna coś dodała, druga musiała to mieć. Ostatnio spotkałem jeszcze lepszy patent - 3 kadrowe, każda ma płatnika z własną bazą danych. W bazie burdel, w zgłoszeniach do ZUSu burdel, bo robił to jakiś Janusz i codziennie telefony, że z bazy coś zniknęło, bo Janusz nagle postawił na 4 kompie sqla i zaczął podpinać platniki.

Postaw jakiś komputer lub wirtualkę na serwerze z Windowsem 7 lub 10, zainstaluj SQL Express, podepnij końcówki z aplikacją i masz problem z głowy. Wszystko w jednym miejscu, proste w backupowaniu.

Zawsze możesz spróbować sql 4 linux.

1 polubienie

Automatycznie założyłem że to system w architekturze klient-serwer. Aplikacja kliencka, która łączy się bezpośrednio z bazą (bez żadnego serwera aplikacyjnego po środku) pachnie latami 90’, ewentualnie wczesnymi 2000’. Tak więc nawet mi nie przyszło do głowy, że może to tak działać.

W takim wypadku jedyna opcja to postawienie jakiegoś małego serwerka w firmie. Po sieci będzie to raczej działać tragicznie. Chyba że postawić np. całość na Azure I udostępniać przez remote apps lub VPS z Cytrixem, ale to raczej nie ta skala firmy.

1 polubienie

Uwierz mi, że te lata 90 w wielu firmach i placówkach wciąż funkcjonują, gdy zabierają się za to różni dziwni ludzie, którzy postanowili wziąć się za IT. Czasami jak z takimi ludźmi rozmawiam, to VLANy, LACP to dla nich czarna magia. Wszędzie pakują switche niezarządzalne, a nawet jeśli zdarzy im się wpakować zarzadzalny i tak nie potrafią go skonfigurować i wszystko jest na domyślnych ustawieniach.

W czasach, gdy w firmach/placówkach masz sieci LAN 1Gb/s, a niekiedy nawet już 10Gb/s (choć i spotykam jeszcze fast ethernet i raz nawet widziałem ethernet), serwer z SQL jest rzeczą normalną. Nawet po VPN dobrze to działa. Akurat pracuję z firmami, gdzie łącza internetowe są na poziomie minimum 300Mb/s, ale gdzie się da wyciągamy od operatora 1Gb/s w symetryku.

2 polubienia

Dokładnie. W dzisiejszych czasach (Jeżeli chodzi o bazy danych) głównym pytaniem jest “VM czy fizyk” a nie czy problemem jest, że siedzi gdzieś w odległej serwerowni :wink:

1 polubienie

Ja osobiście nie polecam trzymania baz danych na serwerach online i łączenia się z nimi - jak już ktoś napisał będzie to chodziło przy odpowiednio szybkim połączeniu ale tak się po prostu nie robi - chociażby ze względów bezpieczeństwa. Chyba, że masz na platformie Azure również virtualkę z postawionym WF-MAG i łączysz się przez RDP - wtedy to ma sens. Jednak trzeba dodatkowo dokupić licencje RDP. No i kwestia ile klientów się z tym łączy - jeśli jeden czy dwóch to tak jak napisał @roobal - lokalny serwer z SQL. Ile stanowisk pod WF-MAGA? Wszystkie w obrębie jednej lokalizacji?

1 polubienie

Dostałem odpowiedź:

"Dzień dobry,

Nasze oprogramowanie działa jedynie z silnikiem bazodanowym MSSQL.
Nie testowaliśmy rozwiązania z Windows Azure. Jednak zalecane jest podpięcie do bazy danych poprzez połączenie terminalowe tak jak w naszym hostingu."

Stanowisk na wf-mag 2-3.

Postaw jakiś serwer w firmie lub mocny PC z Windows 7 lub 10 Pro, zainstaluj SQL Express i nie kombinuj z hostingami, chmurami itp., bo się zajedziesz. Poza tym co z danymi osobowymi, wolisz trzymać je poza firmą?

1 polubienie

To fakt. Tak chyba zrobię.

Dzięki za podpowiedzi!