[SQL][My]Kłopotliwe query (sortowanie)

Witam. Mam mały problem. Tworzę grę o pokemonach i mam takie zapytanie do bazy:

$pokemony = mysql_query("select * from pokemon_pokemony_gracze where gracz_id = ".$uzytkownik['gracz']." and pokemon_id !=".$uzytkownik['aktywny_pokemon']);

Chcę żeby zwróciło mi posortowane rekordy według id (pokemon);

Jak mam zmienić to query?

Proszę o help.

Dorzuć ORDER BY.

Czy na tworzenie gry o Pokemonach nie trzeba mieć jakiejś zgody właścicieli praw autorskich…?

$pokemony = mysql_query("select * from pokemon_pokemony_gracze where gracz_id = ".$uzytkownik['gracz']." and pokemon_id !=".$uzytkownik['aktywny_pokemon']." ORDER BY gracz_id ");

odwrotnie:

$pokemony = mysql_query("select * from pokemon_pokemony_gracze where gracz_id = ".$uzytkownik['gracz']." and pokemon_id !=".$uzytkownik['aktywny_pokemon']." ORDER BY gracz_id DESC ");

@Edit

Dzięki.

Topic do zamknięcia.

omg człowieku jak widzę Twój podpis

i Twoje pytania to ręce opadają…

ORDER BY to jest podstawa podstaw MySQLa jak tego nie znasz to nie nazywaj się programistą…

from pokemon_pokemony_gracze

Tablica pokemon_gracze

Tablica pokemon_pokemony

domniemywam że ta tabela jest tylko dla relacji, więc jak chcesz posortować po pokemon to dołącz tabelę pokemon_pokemony, nie znam systemu więc nie wiem czy JOIN czy LEFT JOIN wystarczy.

JA Ci posortowałem po id gracza a nie po kupowaniu/braku kupowania. Nie wiem jak to masz oznaczone które są kupione a które nie…

w Ruby umiem zaawansowane struktury jak Win32API, Sockety, Thready, obsługę bitmap, audio, więc jestem programistą - Ruby’ego.

W PHP jestem n00bem więc się nie zdziw, że się dopiero uczę.

to dorzuć jeszcze umiejętność korzystania z Google i będziesz dobry

Koniec flamewarra. Do zamknięcia.

@pain3hp całkowita racja. “Programista” aplikacji internetowych bez znajomości SQL to nie programista. Tym bardziej, że ten temat nie dotyczy php w ogóle tylko zapytania. No i nie używa się nazw (tu kolumny) w języku polskim. Taki wybitny “programista” powinien to wiedzieć… Piszesz strukturalnie grę (WTF?! :o ) w dodatku używając przestarzałego sterownika bazy danych.