SQL Server 2014 Express niewidoczny w sieci LAN

Witam,

Zainstalowałem Microsoft SQL Server 2014 Express with Advanced Services na potrzeby programu Płatnik. Serwer zainstalował się bez większych problemów. Na serwerze została utworzona baza danych. Przez długi  czas serwer był widoczny tylko lokalnie, inne komputery w sieci LAN go nie widziały. Po wyłączeniu firewalla dla połączeń lokalnych serwer jest widoczny dla programu Płatnik. Mogę się na niego zalogować z innego komputera niż maszyna serwerowa i pracować na bazie. Próbując zalogować się na serwer z innego komputera za pomocą SQL Management Studio serwer nie jest widziany przez tą aplikacje (w serwer name nie pojawia się jego nazwa przy próbie rozwinięcia listy serwerów). Natomiast gdy wpiszę ręcznie lokalizację serwera oraz jego instancję to bez problemu mogę się zalogować do serwera SQL. Podobnie sprawa ma się z innymi programami np. do robienia backupów. Serwer niewidoczny chyba że wpiszę go ręcznie. Nie przeszkadzałoby mi to gdyby nie fakt że niektóre aplikacje z których muszę korzystać nie mają możliwości ręcznego wpisywania adresu serwera.

Co mogę zrobić aby serwer był normalnie widoczny w sieci LAN ?

 W SQL Server Configuration Manager w protokołach TCP/IP mam ustawione Enabled, podobnie jak Named Pipes. W SQL Server Services / SQL Server Browser został ustawiony na Automatic i ma status Running. O firewallu już pisałem. Serwer rozgłasza się tylko w płatniku, inne aplikacje go “nie widzą” 

Proszę o jakieś porady 

Rozwiązanie mało subtelne … ale jeżeli nie jest tych komputerów w lanie zbyt wiele, możesz wrzucić ten serwer do hosts na komputerach, które będą się z nim łączyć.

To ci powinno pomoc.

http://www.jameswiseman.com/blog/2012/02/22/hiding-and-showing-a-sql-instance-network/

chodzi o usługę “server browser” która jest standardowo wylaczona. Trzeba ja włączyć i skonfigurować.