Środowisko dla Ubuntu 12.04- Mate czy xfce?


(Adrian2) #1

Witam.

Planuję instalację ubu, lecz szukam odpowiedniego środowiska graficznego. Wcześniej przez dłuższy czas byłem użytkownikiem GNOME 2.3,które bardzo lubiłem. Xfce testowałem, lecz czułem że brakuje mi niektórych rzeczy ze starego dobrego GNOME.

Chciałbym zapytać o Mate. Czy jest ono wciąż rozwijane? Czy instalując je na Ubu nie ucierpi na tym funkcjonalność i możliwości systemu?

Sprzęt jest dośćmocny , więc zasobożernością się tak bardzo nie przejmuję, bardziej chodzi mi o rozwój środowiska, funkcjonalność i bezproblemowe instalowanie programów.

Proszę o pomoc, pozdrawiam.


(Coman Pl) #2

MATE jest to fork GNOME 2. I jest nadal rozwijane. Wszystko jest tak samo jak w "starym dobrym" GNOME, tylko programy są inaczej nazwane, wymuszone jest to zachowaniem kompatybilności z GNOME 3.

Polecam wypróbować Linux Mint z MATE: http://blog.linuxmint.com/?p=2216


(Adrian2) #3

Wiem co to jest Mate, dlatego mi do niego najbliżej, ale niestety nie mogę sobie pozwolić na eksperymenty z różnymi wariantami, dlatego wolę się zdecydować na coś od razu. Chętnie pobrałbym gotowego Minta z Mate, ale jeśli Ubuntu z Mate będzie chodziło porównywalnie do Minta z Mate, to wybiorę Ubuntu - po prostu to jest taka moja sprawdzona dystrybucja. Przy czym dodam, ze szanuję developerów Linux Minta za ich robotę (Mate to chyba też ich projekt?).

Dlatego chciałbym chociaż w przybliżeniu wiedzieć jak to Mate mogłoby się sprawować na Ubuntu :?: Testował ktoś :?: Czy może jednak Mint z tym środowiskiem?


(Pawel Pieczyrak) #4

Ja ze swojej strony polecam XUbuntu ze środowiskiem XFCE. Sam używam, środowisko bardzo miłe, konfigurowalne i przede wszystkim lekkie. Nie ma żadnych zbędnych efektów 3D. Środowisko ma działać i tak właśnie jest.


(ra-v) #5

To weź sobie zainstaluj KDE, jest masakrycznie rozbudowany i lepiej się pracuje w porównaniu do GNOME 3 i podobnych.

W XFCE niektóre rzeczy robiło się topornie, choćby edycja menu, przynajmniej te 2-3 lata temu. Swoją drogą w GNOME 3 też nie wiem jak dodać własną pozycję menu... w KDE - no problem.