Środowisko Graficzne Ubuntu nie uruchamia się

Szanowni,

Po krótce: miałem Ubuntu jakąś wersję graficzną. System grzecznie poprosił o aktualizację do bodajże 16.04, po drodze zawiesił się, stracił środowisko graficzne, w trybie terminala jakoś udało się to naprawić. Ale:
Nie mogę się zalogować. Gdy podaje błędne hasło, mówi że błędne, a jak dobre to wraca do logowania. Mogę jedynie jako gość (nie było tej opcji wcześniej). W trybie konsoli mogę się zalogować. Do końca nie potrzebuje w sumie trybu graficznego.
Wg konsoli nie mogę pingowac wp.pl: unknown host, ale działają usługi worpressa, więc network raczej dobrze skonfigurowany. Podsumowując ALE: jak przywrócić tryb graficzny?
Po zalogowaniu komunikat jak w załączniku.
IMG_20200215_180737_45|690x388

Jaki sprzęt?

Zmodyfikowałem posta, bo zmieniły się moje problemy…

przeinstaluj xorga , jak masz stery od nvidi to wywal

Sprawdź czy nie zapełniłeś całkiem partycji /home lub czy quota nie została osiągnięta.

spróbuj poszukać o dpkg reconfigure.

Gdy system (KDE Neon) miał problem z aktualizacją,to po wpisania apt-get update && apt-get upgrade żądał właśnie skorzystania z podobnej komendy (dpkg reconfigure --all chyba; nie chce mi się szukać).

Aha. Jakbyś nie miał połączenia z internetem, to możesz sprawdzić czy masz zainstalowany konsolowy program o nazwie nmtui.

Podsumowując: po nieudanej aktualizacji wywaliło się wszystko: od networking. Musiałem na nowo konfigurować eth0, ale udało się.
Został mi tylko ten pulpit, ale nie uzywam go, bo komp leży nieużywany (tylko serwer ftp, apache, php i mysql, bo hostuje sobie stronę). Ale mimo wszystko coś było i zniknęło, a jak zniknelo, to wiedz, ze coś się dzieje. Dlatego Wasze uwagi muszę z roztropnością przerobić, no i ze strachem, bo - póki co - usługi działają, a o to mi głównie chodzi. W tygodniu do tego usiądę. Dzieki bardzo :slight_smile:

Możesz zawsze sklonować sobie dysk na płytki, by potem próbować przywrócić pulpit.