SSD 2,5 jako dysk system. podniesie wydajność systemu?


(Wiktorj) #1

Chciałbym kupić sobie 2,5 calowy dysk SSD do stacjonarnego komputera (można kupić w rozsądnej cenie dyski o prędkości odczytu/zapisu około 200 MB/s). Ktoś wie czy są jakieś elementy do obudowy, aby taki dysk normalnie przykręcić w stacjonarce?


(Michal Kolatek) #2

Kup szyny montażowe 3,5'' na 2,5''

http://www.angela.pl/p5677,szyny-montaz ... m-ata.html

Przed zakupem SDD zobacz ten ten test

dysk-sdd-500-t393538.html#p2529277

Jak płyta ma obsługę Raid to lepsze mogą być tradycyjne dyski, do tego F3 są bardzo ciche mam jednego F3 500GB w innym kompie i nie słychać że komp chodzi.


(Wiktorj) #3

Dzięki - właśnie tego szukałem, ale nie mogłem nigdzie znaleźć :-).

Jeśli chodzi o dyski to pomysł jest taki, że chciałbym mały SSD ze względu na czas reakcji, aby na nim postawić system. Mam jeszcze kupionego Samsunga 1TB (teraz w dysku sieciowym), którego chciałbym użyć do przechowywania danych typu filmy, muzyka itd. Co o tym myślisz?

Powiem szczerze, że nigdy nie myślałem, że spięcie dwóch HDD w macierz RAID może dać takiego kopa jeśli chodzi o wydajność.

Od kiedy kupiłem laptopa (3-4 lata temu) zupełnie przestałem się interesować sprzętem i widzę, że chyba jest sporo do nadrobienia :-).

Póki co się orientuję, bo chciałbym z powrotem kupić stacjonarkę :wink:


(Michal Kolatek) #4

Czas reakcji mają sporo szybszy, ale operacje na plikach w tańszych sdd są słabe, w porównaniu do hdd w raidzie. Osobiście kupił bym płytę z raid 2x F3 na nim pierwsza partycja z sys, druga na prog/gry, ten 1TB jako magazyn na dane.


(Wiktorj) #5

http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... _ATA_.html

http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... _ATA_.html

http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... _ATA_.html

Deklarowane prędkości są całkiem niezłe, a ceny ... do zniesienia. Co myślisz?

Nadal myślisz, że RAID będzie lepszy na partycję systemową?


(Michal Kolatek) #6

Na F3 w raidzie można mieć system i gry programy które szybciej się załadują z raidu, na małe ssd wgrasz jedną nową grę (20gb wzwyż) i koniec miejsca na dysku, bo partycja z sys zajmie połowę dysku, resztę musisz ładować na dodatkowy 1tb. Jak chcesz to płać ok 700 zł tylko po to żeby Ci się system załadował ok 6 sekund szybciej niż na hdd w raidzie, ale co z szybkiego systemu jak programy będziesz musiał odpalać z wolnego 1tb dysku.


(Wiktorj) #7

Bardziej chodziło mi o czas reakcji. Czas ładowania systemu jest mi obojętny, bo tak jak napisałeś - te parę sekund mnie nie zbawi. Wkurza mnie np. jak Firefox mi się odpala 10 sekund czy NetBeans zaczyna zamulać przy załadowaniu kilku projektów.

Nie upieram się przy moim rozwiązaniu - rzucam luźny pomysł i chcę poznać za i przeciw zanim się na cokolwiek zdecyduję :-).

Chodzi mi przede wszystkim o takie uczucie, że wszystko chodzi płynnie. Wolę raz wydać troszkę więcej niż później coś zmieniać milion razy.

Nie masz może gdzieś informacji na temat czasu dostępu tych dysków? Może jakiś ciekawy test? Coraz bardziej mnie przekonujesz do rozwiązania z RAID.


(Michal Kolatek) #8

Link do testu podawałem, przy sdd czas dostępu poniżej 1ms, raid ok 13 ms mechanika musi się ruszyć to są duże różnice, ale przy odczyt/zapis ssd jest gorszy od raidu, nie wiem jaki system będziesz instalował, nowy komp to pewnie win7 który zaraz po instalacji ma ok 10gb potem zbiera poprawki i po kilku dniach rozrasta się na 16gb, a jak masz zamiar jeszcze na nim prog/projekty trzymać to i taki 64gb w końcu się skończy na 32gb nie co patrzeć.