SSD 240-256 sata

Witam,

Pomóżcie w wyborze dysku SSD na SATA o pojemności ~240GB

Obecnie mam staruszka Intela 530 z którego jestem zadowolony, teraz muszę kupić kolejny SSD, a ja wypadłem z obiegu - totalnie nie wiem co wybrać, nie chciałbym wydać więcej jak 400zł, max to 500.

Zależy mi na solidnym, bezproblemowym sprzęcie, który wystarczy na długo, z komórkami, które nie ulegają szybkiemu zużyciu :slight_smile: i możliwie długą gwarancją. Nie musi być demonem szybkości, bardziej zależy mi na bezpieczeństwie danych i dużym MTBF.

Marek i modeli jest tyle, że mam dość.
Wstępnie patrzę na marki: Samsung, Kingston, SanDisk… widzę też dużą popularność A-Data oraz GoodRam Iridium Pro.
W jakiej kolejności te marki poustawiać? :slight_smile: Następnie który model z marki?

Osobiście używam i polecam GOODRAM Iridium Pro 240 GB 5 lat gwarancji bez limitu zapisu, kontroler Phison S10 [8 kanałów], kości MLC 19nm, cache 256 MB LPDDR3, recenzja
Można się też zastanowić nad ADATA SU900 z 3D NAND, Pangrys testował na blogu.

1 polubienie

Ten właśnie GoodRam był jeszcze przed chwilą moim cichym faworytem. Samsung ze względu na dziwaczny zapis w kuszącej gwarancji i wysoką cenę poszedł w odstawkę, a sandiski i kingstony z max 3 letnią gw specjalnie nie kusiły.

Tego Adata su900 nie widziałem, ciekawy sprzęt, nieźle mi teraz zamieszał :slight_smile:

Cenowo wygrywa Goodram, czy prócz prędkości wspomniany Adata ma jakieś cechy, które spowodują że warto dopłacić te ~60zł? - nie wiem - wiarygodniejsza firma, lepsza korekcja błędów, lepsza ochrona w razie utraty zasilania, lepsze oprogramowanie, mniejsza odsetek zwrotów na gwarancję, brak spadków wydajności po zapełnieniu w jakimś procencie dysku, itp…

EDIT:
znalazłem na benchmarku taki wpis:
http://forum.benchmark.pl/topic/218168-polecane-napędy-ssd-maj-2017/
tu nie polecają owego su900 ze względu na kontroler SM2258

Chyba zostanę przy Goodramie, ale poczekam jeszcze na odpowiedź.

Widzisz, niektórzy nie polecają GOODRAM Iridium Pro ze względu na stare kości MLC i wysoką awaryjność. Przy SU900 masz kości MLC3D, które mają większą wytrzymałość…

Poczytaj opinie userów.

1 polubienie

Założyłem z pięć sztuk takowych i zero… problemów, a już godzin pracy mają sporo.

1 polubienie

Być może u Ciebie tak jest ale ja napotykam się co rusz na informacje o padających lub źle działających GOODRAM Iridium Pro.

Dlatego pisałem autorowi by poszukał na necie sam opinii.

Patrząc na opinie z popularnych sklepów… chyba nie jest źle…

ale wszystko możliwe - w/g mnie OK.

Poza w miarę przyzwoitymi parametrami (jeśli nie robisz kosmicznych zapisów na dysk) ważne jest 5 lat gwarancji i sprawność sprzedawcy/producenta w ewentualnej wymianie gwarancyjnej dysku. Bezpiecznie jest założyć, że to cykliczny wydatek raz na 5 lat nawet jak dysk okres gwarancji przeżyje.

W ubiegłym miesiącu stałem przed podobnym dylematem jak Ty i pod uwagę brałem dwa dyski:

  • Adata SU900
  • Goodram Iridium Pro

Niespodziewanie jednak owocowy sklep obniżył cenę Intela 545s 256GB (3D TLC NAND 64, kontroler Silicon Motion SM2259) na 325 zł i wziąłem go bez mrugnięcia okiem.
Przestałem sobie już zawracać głowę różnicami MLC/TLC, bo jak pada dysk w normalnym użytkowaniu to i tak nie wiesz co pada, czy pamięci czy kontroler.

1 polubienie

Panowie, zaraz ocipieję :wink:

@Pangrys - widzę, widzę, co wypowiedź to inna opinia, na benchmarku w podpiętym wątku każą unikać kontrolera SM2258, na forum pclab widzę opinie o jakiś freezach w Iridium, gdzie rozwiązaniem jest ustawianie w laptopie planu wysokiej wydajności…

@takijeden.ninja
Intel 545s gdzie nie patrzę jest jakoś dziwnie niedostępny w “Komputrowym” sklepie na zamówienie w cenowo pomiędzy Iridiumem, a Adata, znaczy szukać i brać Intela? :slight_smile:

U mnie Goodram Iridium Pro 240GB pracuje bez problemu. Przed zakupem rozmawiałem na łamach portalu z kimś, kto zamontował sporo dysków z tej serii i twierdził, że nie było zwrotów. Poza tym na byle co nie daje się 5-letniej gwarancji.

1 polubienie

Też szukałem konstrukcji w pierwszej kolejności na MLC, ale ponieważ trafił się Intel w dziwnie niskiej cenie na morelach to go wziąłem.
Każdy zakup to jakieś ryzyko, na korzyść Intela przemawia fakt, że ta firma potrafi podrzeźbić jak trzeba kwestie związane z kontrolerem. Gwoli przypomnienia to właśnie ich SandForce pomimo ogólnej niesławy kontrolera był najlepszy.

Jakbym miał teraz kupować to brałbym pod uwagę w pierwszej kolejności Iridium Pro, a Intela tylko wtedy jeśli byłby od niego tańszy (taki mi się akurat fartownie trafił). Adata na mój gust jest trochę za droga i nie wierzę w potencjał producenta do rasowania kwestii związanych z kontrolerem.

1 polubienie

Przepłacajcie dalej za MLC, które w typowym użytkowaniu nie przynosi żadnych korzyści względem 3D TLC.

W kwestii opłacalności niewiele się zmieniło i warte uwagi są dwa modele - Crucial MX 300 lub ADATA SU800.
Ten ostatni nie ma limitu TBW narzuconego przez producenta. SU 900, mimo iż to MLC ten limit posiada.

Tak ku ścisłości SU900 jest na SM2258, Intel 545s na SM2259, więc 1:1 porównać ich nie można, ale faktycznie patrząc na to co Intel wyczarował z niesławnym Sandforcem z mojej 530-ki, jestem skłonny iść w stronę niebieskich.

Różnica między Intelem a Iridiumem to raptem 10zł.

Osiołkowi w żłoby dano :slight_smile: