SSD 240-256 sata

(Saphrii) #1

Witam,

Pomóżcie w wyborze dysku SSD na SATA o pojemności ~240GB

Obecnie mam staruszka Intela 530 z którego jestem zadowolony, teraz muszę kupić kolejny SSD, a ja wypadłem z obiegu - totalnie nie wiem co wybrać, nie chciałbym wydać więcej jak 400zł, max to 500.

Zależy mi na solidnym, bezproblemowym sprzęcie, który wystarczy na długo, z komórkami, które nie ulegają szybkiemu zużyciu :slight_smile: i możliwie długą gwarancją. Nie musi być demonem szybkości, bardziej zależy mi na bezpieczeństwie danych i dużym MTBF.

Marek i modeli jest tyle, że mam dość.
Wstępnie patrzę na marki: Samsung, Kingston, SanDisk… widzę też dużą popularność A-Data oraz GoodRam Iridium Pro.
W jakiej kolejności te marki poustawiać? :slight_smile: Następnie który model z marki?

(Jaro070) #2

Osobiście używam i polecam GOODRAM Iridium Pro 240 GB 5 lat gwarancji bez limitu zapisu, kontroler Phison S10 [8 kanałów], kości MLC 19nm, cache 256 MB LPDDR3, recenzja
Można się też zastanowić nad ADATA SU900 z 3D NAND, Pangrys testował na blogu.

(Saphrii) #3

Ten właśnie GoodRam był jeszcze przed chwilą moim cichym faworytem. Samsung ze względu na dziwaczny zapis w kuszącej gwarancji i wysoką cenę poszedł w odstawkę, a sandiski i kingstony z max 3 letnią gw specjalnie nie kusiły.

Tego Adata su900 nie widziałem, ciekawy sprzęt, nieźle mi teraz zamieszał :slight_smile:

Cenowo wygrywa Goodram, czy prócz prędkości wspomniany Adata ma jakieś cechy, które spowodują że warto dopłacić te ~60zł? - nie wiem - wiarygodniejsza firma, lepsza korekcja błędów, lepsza ochrona w razie utraty zasilania, lepsze oprogramowanie, mniejsza odsetek zwrotów na gwarancję, brak spadków wydajności po zapełnieniu w jakimś procencie dysku, itp…

EDIT:
znalazłem na benchmarku taki wpis:
http://forum.benchmark.pl/topic/218168-polecane-napędy-ssd-maj-2017/
tu nie polecają owego su900 ze względu na kontroler SM2258

Chyba zostanę przy Goodramie, ale poczekam jeszcze na odpowiedź.

(Pangrys) #4

Widzisz, niektórzy nie polecają GOODRAM Iridium Pro ze względu na stare kości MLC i wysoką awaryjność. Przy SU900 masz kości MLC3D, które mają większą wytrzymałość…

Poczytaj opinie userów.

(JNJN) #5

Założyłem z pięć sztuk takowych i zero… problemów, a już godzin pracy mają sporo.

(Pangrys) #6

Być może u Ciebie tak jest ale ja napotykam się co rusz na informacje o padających lub źle działających GOODRAM Iridium Pro.

Dlatego pisałem autorowi by poszukał na necie sam opinii.

(JNJN) #7

Patrząc na opinie z popularnych sklepów… chyba nie jest źle…

ale wszystko możliwe - w/g mnie OK.

(takijeden.ninja) #8

Poza w miarę przyzwoitymi parametrami (jeśli nie robisz kosmicznych zapisów na dysk) ważne jest 5 lat gwarancji i sprawność sprzedawcy/producenta w ewentualnej wymianie gwarancyjnej dysku. Bezpiecznie jest założyć, że to cykliczny wydatek raz na 5 lat nawet jak dysk okres gwarancji przeżyje.

W ubiegłym miesiącu stałem przed podobnym dylematem jak Ty i pod uwagę brałem dwa dyski:

• Adata SU900
  • Goodram Iridium Pro

Niespodziewanie jednak owocowy sklep obniżył cenę Intela 545s 256GB (3D TLC NAND 64, kontroler Silicon Motion SM2259) na 325 zł i wziąłem go bez mrugnięcia okiem.
Przestałem sobie już zawracać głowę różnicami MLC/TLC, bo jak pada dysk w normalnym użytkowaniu to i tak nie wiesz co pada, czy pamięci czy kontroler.

(Saphrii) #9

Panowie, zaraz ocipieję :wink:

@Pangrys - widzę, widzę, co wypowiedź to inna opinia, na benchmarku w podpiętym wątku każą unikać kontrolera SM2258, na forum pclab widzę opinie o jakiś freezach w Iridium, gdzie rozwiązaniem jest ustawianie w laptopie planu wysokiej wydajności…

@takijeden.ninja
Intel 545s gdzie nie patrzę jest jakoś dziwnie niedostępny w “Komputrowym” sklepie na zamówienie w cenowo pomiędzy Iridiumem, a Adata, znaczy szukać i brać Intela? :slight_smile:

(WODZU) #10

U mnie Goodram Iridium Pro 240GB pracuje bez problemu. Przed zakupem rozmawiałem na łamach portalu z kimś, kto zamontował sporo dysków z tej serii i twierdził, że nie było zwrotów. Poza tym na byle co nie daje się 5-letniej gwarancji.

(takijeden.ninja) #11

Też szukałem konstrukcji w pierwszej kolejności na MLC, ale ponieważ trafił się Intel w dziwnie niskiej cenie na morelach to go wziąłem.
Każdy zakup to jakieś ryzyko, na korzyść Intela przemawia fakt, że ta firma potrafi podrzeźbić jak trzeba kwestie związane z kontrolerem. Gwoli przypomnienia to właśnie ich SandForce pomimo ogólnej niesławy kontrolera był najlepszy.

Jakbym miał teraz kupować to brałbym pod uwagę w pierwszej kolejności Iridium Pro, a Intela tylko wtedy jeśli byłby od niego tańszy (taki mi się akurat fartownie trafił). Adata na mój gust jest trochę za droga i nie wierzę w potencjał producenta do rasowania kwestii związanych z kontrolerem.

(Odyniec_Stary) #12

Przepłacajcie dalej za MLC, które w typowym użytkowaniu nie przynosi żadnych korzyści względem 3D TLC.

W kwestii opłacalności niewiele się zmieniło i warte uwagi są dwa modele - Crucial MX 300 lub ADATA SU800.
Ten ostatni nie ma limitu TBW narzuconego przez producenta. SU 900, mimo iż to MLC ten limit posiada.

(Saphrii) #13

Tak ku ścisłości SU900 jest na SM2258, Intel 545s na SM2259, więc 1:1 porównać ich nie można, ale faktycznie patrząc na to co Intel wyczarował z niesławnym Sandforcem z mojej 530-ki, jestem skłonny iść w stronę niebieskich.

Różnica między Intelem a Iridiumem to raptem 10zł.

Osiołkowi w żłoby dano :slight_smile: