SSD do laptopa HP Omen do około 300-500 zł?

Szukam dysku ssd do laptopa. Chodzi mi tylko o szybki start systemu i działanie. Pozostałe rzeczy - gry itp trzymam na hdd. Nie wiem jaka pojemność, jeśli to tylko do startu to mniejsza chyba wystarczy? I czy w kwocie 300-500 zł znajdę coś rozsądnego? Czy lepiej większa pojemność?

Podaj dokładny model proszę, nie wiem czy szukać na m.2 czy zwykły SATA.

HP Omen 17-an010nw

Chyba M2, nie wiem czy dobrze znalazłem.

Ja bym podzielił wydatek, połowę na dysk, połowę na druga kość RAM. To poprawi i start i wydajność (o jakieś 10%).

Obsługuje m2.
Ten będzie jak znalazł.

Obsługuje drugi dysk więc nie musisz rezygnować z tego który aktualnie posiadasz.
PNY 250GB M.2 PCIe NVMe XLR8 CS3030
PNY 500GB M.2 PCIe NVMe XLR8 CS3030
W zależności jaka wielkość Cię interesuje.

Proszę Cię, nie wciskaj byle czego.

Ram już dokupiłem rok temu, mam 16GB i mi to starcza.
panicagaming - pny to będzie takie sobie? lepszy adata?
Mam budżet do 500 zł, im mniej tym wiadomo że lepiej :slight_smile:
A można na wszelki wypadek mieć dwa windowsy - jeden na ssd, drugi na hdd? Czyli mając ssd, mogę instalować gry na hdd, czy wtedy działanie będzie wolniejsze i lepiej wszystko pchać na ssd?

Można, klonujesz system , tylko musisz nowa partycję na HDD wydzielić pod instalowanie gier. No i po “padzie” SSD gry w większości przypadków nie ruszą.

Adata jest popularny i sprawdzony jako dobry, PNY pojawiło się z dyskami niedawno, nie mam zwyczaju komuś proponować zostać testerem sprzętu. Zresztą są w wśród najtańszych więc testowanie na własnej skórze zawsze niesie ryzyko.

A są jeszcze jakieś inne też dobre? Bo mam 200 zl bonów do media m. i proponowanego ADATA nie widziałem.
Razem z bonami może być za 500 zł.
Chyba że proponowany na formy jest ok, to nie ma problemu, kupię gdzie indziej, w media zrobię inne zakupy :slightly_smiling_face:

Jak masz bon to weź dowolna inna 256 np. Goodrama czy Adaty na tym interfejsie, z tym “dobre” trudno powiedzieć, nie padają, a odrobinę niższa prędkość…

PNY bardzo dobrze wypadają w testach, ale w porównaniu z Adata i tak wygrywa ten drugi, Szczególnie ten model 8200PRO - jest między nimi minimalna różnica, ale jest.

Najlepszy i tak jest Samsung: https://www.x-kom.pl/p/477778-dysk-ssd-samsung-500gb-m2-pcie-nvme-970-evo-plus.html

Tylko do gier to jest za dużo, do gier wystarczyłby tak naprawdę zwykły SSD SATA, więc biorąc pod uwagę budżet, możliwość zakupu takiego rodzaju dysku, ten ADATA od @panicagaming będzie super wyborem i zostanie na “waciki” :slight_smile:

A gry to się instaluje na takim dysku czy ssd tylko do startu szybkiego służy, przyspieszenia? Bo zastanawiam się nad rozmiarem

Jak chcesz, w zasadzie to dla niego nie ma większego znaczenia, ładowanie gry nie jest dla niego jakimś problemem, ani znacząco nie skraca jego życia (może 5%?). Gra się będzie około lub ponad połowę szybciej ładować niż na HDD.

Ogólnie 240 to jest akurat na system, przeglądarkę, office, plik wymiany i jedną większą grę 50-100GB, tak by nie zapchać pod sufit (prędkości często spadają).

W grach zysk będzie głównie na ładowaniu etapów i przy ciężkich (czyli praktycznie wszystko po 2013)…. z mojej strony radzę nie oszczędzać ssd. Wymienisz na nowszy za te 3 czy 5 lat jak padnie , a katowanie plikiem wymiany np. się opłaca patrząc na wydajność. :wink:

ADATA to loteria z awaryjnością - mają mnóstwo modeli i przy żadnym innym producencie nie widziałem tylu negatywów dot. umierających SSDków co przy ADATA.
Kup to - będziesz Pan zadowolony. Cena też dobra jak na MMarkt (a tam, zdaje się chciałbyś nabyć SSDka ze względu na utylizację kuponu/bonu).
Jedna dość istotna kwestia notorycznie pomijana przy poradach to temperatura. Jeśli pakowałbyś dysk do “budy” to kwestia drugorzędna, jeśli do laptopa (zwłaszcza gamingowego) - wręcz przeciwnie. NVMe będą grzać się mocniej od SATA (oczywiście są od tej reguły wyjątki). Chcesz mieć w lapku dysk, który w Idle/Stress ma 30/50st.C czy 40/70st.C?
No i legendarne transfery - zwykle “miazga” to seq. read/write. W przypadku tzw. typowej pracy większe znaczenie ma wydajność w rodzaju 4K random. Zobacz jak ta “miazga” topnieje w porównaniu dysków Samsunga (sekcja “Average User Bench” - z przewagi ~400% robi się już mniej imponujące ~60%). Jeszcze jeden real-life scenario SATA vs. NVMe.

Ale musiałby wywalić swój HDD żeby wsadzić SSD, nie rozumiem sensu w tym.
Jak ma 500 do wydania i koniecznie chce wydać to zawsze może kupić najlepszy dysk jaki jest za tą kasę.

Czemu miałby wywalać HDD???

A gdzie ma zmieścić w laptopie dwa dyski SATA?