SSD do laptopa - SATA2 - ok. 400zł

To o ile mój komputer obsługuje SATA 3 to pewnie się zdecyduję na ten MX200. Z tego co widzę to ten sam kontroler co w MX100, a prędkości nieco wyższe :slight_smile: a rożnica w cenie nie jest taka straszna, za 420zł na morele można już kupić MX200 :slight_smile: kwestia awaryjności to inna sprawa, ale nie ma jasnowidzów - bez spróbowania się nie przekonamy :slight_smile:

 

EDIT

Poinstalowałem te programy, oto wyniki:

 

631ea89e1e6a79bcm.png

d0a83a9133d9ae6bm.png

959081ac39297e7am.png

 

HWInfo pokazuje SATA2, ale to chyba z tego powodu, że sam dysk obsługuje jedynie SATA2. Pozostałe programy pokazują, że mój laptop pokazuje SATA3, więc chyba pozostaje się tylko cieszyć i dobrać dysk o odpowiednich parametrach. :slight_smile:

możesz instalować każdy z podanych :slight_smile: i cieszyć się płynnością działania systemu :slight_smile:

Czy autor tematu kupił już dysk SSD? Byłbym wdzięczny za opinie, bo sam chce teraz kupić taki dysk. Tylko nie wiem czy jest sens wydawania 50zł więcej na model MX200 na sata 2 jeśli laptop ma już 5 lat. Sporo osób z tego co widzę kupuje BX100 i opinie są znakomite. Proszę o radę, ponieważ z prognoz kursu dolara wynika, że będzie znowu drożał a co za tym idzie dyski i inne podzespoły znowu podrożeją.

Tak, kupiłem MX200 250GB, lecz jeszcze czekam na przesyłkę :wink: też miałem dylemat czy dopłacać, ale pomyślałem, że skoro laptop ma 4 lata, to możliwe, że niedługo kupię nowy i wtedy przełożę do niego szybszy dysk :slight_smile: a druga sprawa to zaufałem opiniom zachwalającym niezawodność kontrolera Marvell. Czy słusznie to się okaże :slight_smile:

To ja chyba też wezmę jeśli uda mi się go kupić w sensownej cenie.

Mi się udało dorwać za 423.95zł z przesyłką w niedziele w sklepie internetowym Euro, ale widzę, że już teraz jest 30zł droższy. Na morele.net jest za 424zł :slight_smile:

Witam. Dysk dotarł, zamontowałem go, wszystko chodzi super, ale zastanawia mnie odczyt parametrów SMART. Dysk chodzi już około 6h, w międzyczasie komputer zaliczył 5-6 restartów (w związku z instalacją sterowników), a wg CrystalDiskInfo i innych programów do odczytu parametrów SMART, został uruchomiony jeden raz i ogólny czas pracy to jedna godzina. Czy wszystko jest ok, czy jednak jest się czym martwić?

 

b3b078da2eafffc5m.jpg

Wszystko OK.

Witam. Minął już ponad miesiąc od zamontowania SSD w laptopie i o ile wszystko w komputerze działa dobrze i szybko, to jednak parametry SMART wyglądają trochę dziwnie…

 

0537cfc7346c6d01m.jpg

 

Pierwsza sprawa to czas pracy dysku, który jest pokazywany jako 19 godzin, co może gdyby pomnożył dziesięciokrotnie to byłoby prawdziwe. Ale dowiedziałem się, że to podobno nie problem.

 

Bardziej martwią mnie parametry AD (Average Block-Erase Count), który co prawda wskazuje tylko 2, ale myślałem, że jeden cykl oznacza nadpisanie całego dysku 250GB, więc 2*250GB = 500GB zapisu, a program od Cruciala pokazuje “Total Bytes Written: 207.83GB”. 

 

Dodatkowo parametr B7 (SATA Interface Downshift) wynosi 73, co mniej więcej równałoby się z ilością włączeń dysku (po każdym uruchomieniu dysku wzrasta o 1).

 

Czy wszystkie te parametry są poprawne? Czy coś jest nie do końca w porządku? :wink: