[SSD] Jaki SSD na system?

Witam serdecznie,

 

Pod koniec stycznia planuje zakup dysku SSD pod system i mam 2 modele na oku, jednakże chciałbym jeszcze zasięgnąć opinii. Naczytałem się sporo na temat dysków, ogólnej budowy zasady działania optymalizacji etc. Wybrałem dysk Samsung EVO 120 GB (TLC, 3lat gwar.) i Intel 530 120 GB (MLC, 5lat gwar.). Oba w podobnej cenie (Intel trochę droższy), o takiej samej pojemności, z podobnymi transferami (choć tu przewaga Samsunga za szybkość i ilość IOPS). 

 

Zastosowanie oczywiście systemowe. Dylematem jest tylko czy wpakować to do laptopa jako jedyny dysk, czy trzymać w stacjonarce jako typowo systemowy (+ kilka aplikacji). Laptopa głównie używam na studiach i czasem w domu jeśli szybko potrzebuję coś zrobić. Stacjonarka głównie do pracy. Programowanie (C#, PHP), tworzenie muzyki, szeroko pojęta interakcja ze światem internetu :wink: . Najważniejszą kwestią jest tu złącze SATA na płycie głównej zarówno w PC jak i Laptopie (Lenovo B590) - SATA II*.  Tak czy siak, jak widać, nie wykorzystam potencjału ani EVO ani 530’stki. Mimo wszystko warto się pchać w te rozwiązania czy może kupić coś z gorszymi transferami, lecz tańszego ? Za Intelem przemawiałaby 5-letnia gwarancja i bardziej trwałe kości MLC (w porównaniu do TLC)… Myślałem również nad opcją bardziej, że tak to ujmę, patriotyczną i zakup SSD od GoodRama ale nie jestem do końca przekonany.

 

Który wybrać ?

 

 

Pozdrawiam

 

* - w laptopie sprawdzane za pomocą HD Tune

Też przymierzam się do zakupu SSD i kusi mnie ten model, rzuć okiem na :

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/team-group-dark-l3-dysk-ssd-cena-specyfikacja.html

http://www.morele.net/dysk-ssd-team-group-dark-l3-120-gb-t253l3120gmc101-616424/

Wybierałbym spośród:

  • Plextor M5S
  • Samsung EVO

Pierwszy ma MLC, drugi za to lepsze wsparcie producenta (głównie chodzi o soft, Samsung Magican to naprawdę coś dobrego). 

Oba można znaleźć w podobnej cenie.

 

Co do SATA II… owszem, nie wykorzystasz przy transferach sekwencyjnych, ale poza tym nie ma znaczenia. Niski czas dostępu i tak da ogromnego kopa w zasadzie każdej operacji. 

A tu nieco o trwałości TLC w EVO:

 

Ogólnie nie ma się czym przejmować, tylko korzystać :slight_smile:

http://www.morele.net/dysk-ssd-plextor-2-5-128gb-sata-iii-520-200mb-s-9-5mm-px-128m5s-506401/

http://www.morele.net/dysk-ssd-samsung-ssd840-evo-120gb-sataiii-2-5-540mb-s-410mb-s-7mm-mz-7te120bw-601594/

 

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=1_313&products_id=54852

 

http://www.ceneo.pl/17852766

 

Dzięki, ale raczej pozostałbym przy EVO / 530 :wink: . Chciałem po prostu się dowiedzieć który z tych dwóch jest ewentualnie lepszy i czy wykorzystam jego potencjał.

 

 

Tak widziałem ten test i wiem, że mimo wszystko nawet te TLC są dość żywotne w normalnym użytkowaniu :wink:

 

 

 

Ciekawe :wink: Ale jednak wolałbym zostać przy Samsungu / Intelu . Jakoś mam większe zaufanie :wink: