SSD jako cache dla HDD?

Witam

Używam PC z wieloma otworzonymi programami jednocześnie. Chrome z 3 oknami + wiele zakładek. Na noc zawsze hibernuję.

Mam 2 dyski. Pierwszy gdzie są 3 partycje: system, programy, inne rzeczy. Drugi dysk jest na backup.

Raz na jakiś czas zdarza się, że przytnie system na około 5-10s (tzn mogę ruszać myszką ale na nic nie reaguje) w tym momencie słychać jak w dysku coś “tyka” (podobnie jak w napędzie DVD gdy jednocześnie otwieramy np. 2 pliki) czyli jakby “myślał” po czym przestaje i wszystko działa normalnie. Dodam, że gdy jest to zacięcie i chcę ruszyć okna myszką to gdy wróci do normy nie widać tych ruchów myszką jak przy klasycznym przycinaniu komputera tylko są identycznie jak przed przycięciem.

 

Słyszałem, że można podłączyć dysk SSD do zwykłego HDD jako cache. Czy ktoś testował to rozwiązanie i może polecić jakieś programy do tego? Myślałem kupić jakiś mały dysk SSD do tego celu. Myślę, że 30GB wystarczy?

Myślałem również nad dyskiem SSD na sam system ale to już większy wydatek.

 

Podsumowując.

Czy ktoś korzystał z rozwiązania dysku SSD jako cache dla całego HDD żeby przyspieszyć działanie całego systemu? Jeśli tak to proszę polecić jakieś sprawdzone programy do tego celu.

Czy to dużo pomaga, przyspiesza system?

Czy może to być jakikolwiek dysk SSD?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

jakoś mam zwykłe dyski HDD i nie mam takich przycięć daj screeny z programu Crystal Disk Info z danymi SMART dysku

oraz jakieś informacje o specyfikacji komputera łącznie z mocą i marką zasilacza

przeprowadź też podstawową konserwacje przeczyść go trochę z kurzu, a w systemie użyj CClener i zdefragmentuj dysk

Dziękuję za odpowiedź.

Przy mniejszej ilości włączonych programów i zakładek tej problem nie występuje.

Crystal Disk Info wskazuje jako stan dobry: [link]

Jeśli chodzi o specyfikację to kiedyś juz na tym forum była sprawdzana i pisano, ze jest OK.

Tak, regularnie czyszczę komputer z kurzu oraz programem CCleaner. Jeśli chodzi o defragmentacje to system Win7 sam wykonuje ją co jakiś czas więc dysk nie jest pofragmentowany. Dzisiaj rano uruchamiałem ja ręcznie.

Czytam o cache dla hdd ciekawy artykuł: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/sandisk-readycache-ssd-32gb-test.html

Czy można zrobić coś takiego dla zwykłego dysku? (Ten z artykułu jest dość drogi w stosunku do pojemności). Czy są do tego jakieś inne programy?

Myślę że warto się zainteresować dyskami hybrydowymi, na ten przykład Seagate sprzedaje model ST1000DX001 za około 70 ojro, pojemność 1 TB (oczywiście realna mniejsza) z 8 GB cache SSD. Dysk SSD nawet 32 GB nie będzie wiele tańszy, tak mi się wydaje, a jednak mamy tu z Seagate 1 TB.

niestety dyski SSD są znacznie droższe od HDD

a użycie go jako ceche to według mnie bezsens znacznie lepiej było by na nim zainstalować system i programy

@Kunktator

Ja już mam zwykły dysk 1TB więc nie opłaca się kupować nowego (ale jeszcze się zastanowię). A podłączając do niego SSD jako cache powstaje jakby właśnie hybryda.

 

@bart86

Niestety są drogie dlatego chciałem go zrobić jako cache co zmniejsza koszty. Można kupić jakiś używany dysk SSD o małej pojemności od kogoś kto wymienia na większy. Z tego co piszą w artykule sporo przyspiesza działanie.

 

Zobaczcie ten artykuł: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/sandisk-readycache-ssd-32gb-test.html

Czy można zrobić coś takiego dla zwykłego dysku? (Ten z artykułu jest dość drogi w stosunku do pojemności). Czy są do tego jakieś inne programy?