SSD M.2 działa tragicznie

Cześć,

Kupiłam laptopa, nówka sztuka, wczoraj odebrany.
Lapek to: Lenovo Ideapad 710-13 i5-7200U/8GB/256
W sprzęcie zainstalowany Windows 10, legalny, zaktualizowany.
Mam jeden problem z tym diabelstwem, mianowicie dysk - w testach to jest porażka.

Przecież ten ssd powinien śmigać szybciej niż Sokół Milenium z Gwiezdnych Wojen! A tu klapa.
Raz, że zapis jest dramatyczny jak dla m.2,a dwa to ten test trwa 20(!)minut (w moim pc stacjonarnym 3 minuty max).

Wszystko śmiga na Łindołsowskich sterownikach, w biosie nie grzebane.

Ja się pytam chłopaki co z tym zrobić teraz?
Te ssd tak mają? Uszkodzony? Coś w biosie grzebać (na tym się nie znam)? Jakieś sterowniki do Samsunga pościągać?

Kurde, poratujcie.

Nie bluźnij!

1 polubienie

Sterowniki jakieś były wgrywane? https://pcsupport.lenovo.com/pl/en/products/laptops-and-netbooks/700-series/710s-13isk/downloads
Tam jest ‘start scan’. Może znajdzie coś do chipsetu.

Po Twoim opisie widzę dwie możliwości. Albo tak jak podejrzewasz coś z dyskiem, albo płyta główna/chipset. Jeżeli to nowy sprzęt, to nie bardzo masz możliwość rozkręcić i np. sprawdzić jak działa z innym dyskiem lub jak ten dysk działa na innym kompie. Jeżeli narzędzia diagnostyczne od lenovo nic nie wykażą, to niewiele poradzisz nie ryzykując utraty gwarancji. Obawiam się, że zostaje ci tylko wizyta u sprzedawcy i procedura zwrotu/wymiany/reklamacji (niepotrzebne skreślić).

Zainstaluj sterowniki (jeśli są). Koniecznie wyłącz buforowanie i włącz cache’owanie. Powinno to wygląd tak:
image

Gwoli ścisłości, to nie wyłącz buforowanie, a wyłącz opróżnianie bufora zapisu, co oznacza, że w przypadku poleceń zapisu dane są trzymane w buforze (cache) tak długo, jak to jest możliwe (starcza pojemności tego bufora i/lub dysk nie pracuje jakiś czas) i dopiero potem jest realizowany zapis tych danych z cache bezpośrednio na dysk twardy. Taki mechanizm przyspiesza operacje zapisu na dysku, ale niesie ryzyko utraty danych w wyniku nagłego wyłączenia prądu.

No właśnie. Przecież wiadomo, że Sokół Millenium był w Star Treku :stuck_out_tongue_winking_eye: https://www.youtube.com/watch?v=vKDOdWD71D0&t=1m54s

Wszystko aktualne chłopaki. Buforowanie tak jak powiedzieliście. Żadnych zmian.
Jeżeli ssd byłby walnięty, to chyba i odczyt by wypadał słabo? A tu mam odczyt zgodny z deklaracją producenta, tylko ten cholerny zapis :frowning:

Można byłoby jeszcze odpalić jakaś dystrybucję Linuxa z pendrive’a i tam sprawdzić wyniki. Wiadomo byłoby wtedy czy winny jest system, czy urządzenie.

Łoo Panie, to ja już takich czarów nie potrafię.
Macie jakieś doświadczenia z serwisem Lenovo? Oddać sprzęt do sklepu (na to mam jeszcze tydzień w razie w)?

@PannaNatalka Coś jest faktycznie nie halo. Możesz jeszcze spróbować skopiować plik z nośnika o odczycie szybszym niż zapis tego SSD i zobaczyć jakie są mniej, więcej transfery (np. z SSD na SSD, z ramdysku na SSD).

@WODZU Gdzie Ty kobietę kierujesz, sam zobacz: https://wiki.archlinux.org/index.php/benchmarking#dd
:smile:

1 polubienie

No co? Ponoć mamy równouprawnienie :slight_smile:

A spróbuj odpalić Crystal Disk Mark 5. Może program testujący nie rozpoznaje prawidłowo dysku. Powinno być cos takiego :
Test SAM960 Pro

W laptopie? :wink:

Cześć chłopaki,

to jest specyfikacja mojego dysku? Bo jeśli tak, to nie wygląda to rewelacyjnie.

http://www.samsung.com/semiconductor/products/flash-storage/client-ssd/MZVLV256HCHP?ia=831

Wyniki z Cristal Disk Mark

Cytat


CrystalDiskMark 5.2.2 x64 © 2007-2017 hiyohiyo
Crystal Dew World : http://crystalmark.info/

  • MB/s = 1,000,000 bytes/s [SATA/600 = 600,000,000 bytes/s]

  • KB = 1000 bytes, KiB = 1024 bytes

    Sequential Read (Q= 32,T= 1) : 1592.540 MB/s
    Sequential Write (Q= 32,T= 1) : 314.296 MB/s
    Random Read 4KiB (Q= 32,T= 1) : 407.600 MB/s [ 99511.7 IOPS]
    Random Write 4KiB (Q= 32,T= 1) : 312.911 MB/s [ 76394.3 IOPS]
    Sequential Read (T= 1) : 1301.931 MB/s
    Sequential Write (T= 1) : 313.699 MB/s
    Random Read 4KiB (Q= 1,T= 1) : 10.807 MB/s [ 2638.4 IOPS]
    Random Write 4KiB (Q= 1,T= 1) : 142.800 MB/s [ 34863.3 IOPS]

    Test : 1024 MiB [C: 34.3% (35.1/102.3 GiB)] (x5) [Interval=5 sec]
    Date : 2017/10/03 23:57:56
    OS : Windows 10 [10.0 Build 14393] (x64)

Cytat

Zgodnie z powyższym linkiem, to chyba max co można z tego dysku wycisnąć.

No proszę, z takim przypadkiem jeszcze nie spotkałem się. Dysproporcje prędkości zapisu/odczytu wyglądają jak w niedrogich pendrive’ach. Internet pokazuje, że ten model tak ma. Biorąc jednak pod uwagę, że SSD nastawione są raczej na odczyt, a nie częsty zapis, prawdopodobnie nie odczujesz żadnych niedogodności podczas korzystania. No chyba że ten laptop ma służyć do jakichś wyjątkowych zadań.

Stara bateria może już wcale nie trzymać, laptop działający na ładowarce przy nagłym braku zasilania może w takim przypadku czegoś nie zdążyć zapisać na dysku przy włączonym opóźnieniu zapisu z cache. To oczywiście rzadkie przypadki, dlatego zawsze włączam tę opcję, ale ostrzeżenie w opisie tej opcji jest zasadne.

A chłopaki? Dlaczego z tego dupodysku żaden program nie jest wstanie odczytać jego temperatury?

32

Sprawdź przez open hardware monitor

Ten laptop jaka wersję PCiExpress x4 obsługuje w Nvme 2.0 czy 1.0?