SSD zamiast HDD w PC

(Pekka) #1

Warto na płycie głównej obsługującej tylko SATA II montować SSD SATA III. "Dwójka" teoretycznie pociągnie do 300 MB/s więc lekki wzrost by był ale jak jest w rzeczywistości?

(mrFreeze) #2

Warto. Miałem SSD na SATA II i komp ożył. Oczywiście nie miałem bardzo szybkiego HDD-ka więc w moim wypadku różnica była kolosalna.

(Homik1983) #3

Ja tak mam obecnie - tzn. na płycie Gigabyte GA-P35-DS3 Rev 2.0 mam dysk Samsung SSD 830 128 GB pracujący pod SATA2 zamiast SATA3. W stosunku do dysku HDD różnica jest znaczna, system startuje i zamyka się kilkukrotnie szybciej, aplikacje uruchamiają się również o wiele szybciej co widać np. w przypadku GIMP2. Dysk kupiłem kilka lat temu za cenę około 550 zł i według mnie było warto. Przy obecnych cenach nawet bym się nie zastanawiał :slight_smile:

(KAZDAN63) #4

Warto .

http://www.x-kom.pl/p/223511-250gb-2-5-sata-ssd-mx200-7mm.html

SATA II “3Gb/s” to teoretycznie 357MB/s , praktycznie 260MB/s .

Jakaś promocja na MX200? Wczoraj był kilkadziesiąt zł droższy.

(Pekka) #6

post-265939-0-36606500-1434545461_thumb.@KAZDAN63 tak jak piszesz w praktyce 260 MB/s a teraz na HDD Seagate mam ok. 200 MB/s trochę mały “zysk”

(KAZDAN63) #7

Czas dostępu do pliku ? Dla mnie system na HDD to obecnie “nieporozumienie” nawet jeśli to tylko SATA II . To trzeba spróbować .

(Criss92) #8

Właśnie, wielka siła ssd jest czas dostępu. Moim zdaniem warto, dysk nie osiągnie max ale czas dostępu do małych plików da mega kopa. Nie w każdym przypadku prędkość jest najważniejsza :slight_smile:

(ra-v) #9

Transfery maksymalne to odczyty i zapisy sekwencyjne, które bardzo rzadko są wykorzystywane w rzeczywistości. U mnie na SATA II uzyskuje ok 270-280 MB/s.

Dużo większą rolę odgrywa czas dostępu czy ilość operacji na sekundę oraz same układy zastosowane w SSD.

(Odyniec_Stary) #10

Przede wszystkim odczyt/zapis małych plików, oraz czas dostępu. Na tym system operuje przez większość czasu. Żaden HDD temu nie dorówna.

(djosdanielos) #11

Jak MX200 jest dla ciebie zbyt drogi to crucial BX100 250GB koszt około 370zł

avg_priceperf.png

(Odyniec_Stary) #12

Masz zgodę redakcji PC Lab na rozpowszechnianie ich grafik? :wink: