Ssh putty windows kopiowanie

Otóż tak z ciekawości zainstalowałem sobie OpenSSH na swoim WinXp 5.1 EN. Łączę się z nim przez putty i prawie wszystko jest OK poza:

  1. Nie można poruszać się po katalogach które mają w nazwie polskie znaki;

  2. Nie mogę nic skopiować z “serwera” na komputer na którym uruchamiam putty. Dodać należy że zmieniłem port na którym pracuje serwer (względy bezpieczeństwa), i jak sądzę jest to ważne gdyż komunikat przy próbie kopiowania mówi “Invalid port number”. Próbowałem na dwa sposoby:

  • scp (po zalogowaniu na maszynę)

  • pscp (będąc w katalogu w którym jest putty.exe)

Oba sposoby skutkują wywaleniem błędu. Ocb i jak to rozwiązać.

Z góry dzięki i pozdrawiam

ad 1. Polskie literki nie beda wlasciwe. Nie sa obslugiwane.

I po co? Zamiana portu, to żadne zabezpieczenie, a jedynie utrudnianie sobie życia, są lepsze sposoby na zabezpieczenie serwera, niż zmiana portu, chociązby korzystanie z kluczy prywatnych i kilka innych sposobów.

W jaki sposób to robiłeś?

Pozdrawiam!

@TheBushey

Putty ma przy konfiguracji połączenia zakładkę “Translation” i można tam ustawić kodowanie CP1250 (czyli polsko-windowsowe). Teoretycznie powinno załatwić sprawę, ale w praktyce nie sprawdzałem.

ad. 1. Na liście niema cp1250, jest win1250, ale żadne z nich, w ogóle żadne z listy nie przynosi pożądanego rezultatu.

wpisując chcp odpowiedź brzmi: "Active code page: 852 " - obojętnie co ustawię w Translation

ad. 2. moje próby (niektóre):

putty pscp -P odblokowanyPortNaSerwerze User@IP:C:/a.txt . // wpisane w cmd gdzie jest putty; wynik “Invalid port number”;

putty pscp -P odblokowanyPortNaSerwerze User@IP:C:/a.txt localhost:C:/b.txt // wynik ten sam;

putty pscp -L odblokowanyPortNaSerwerze:User@IP:C:/a.txt . // wynik ten sam

scp a.txt localhost:C:/b.txt // wynikiem czego wilkie NIC można śmiało wpisywać bele co, putty nie reaguje ani nie odpowiada;

Dodać muszę że próbuję wszystko na wirtualnej maszynie (maszyna-matka = serwer ssh) i po LAN-ie z innego kompa. Czy może to mieć związek z tym że na routerze mam ustawione coś takiego:

xx001.jpg

gdzie xxxx to odblokowanyPortNaSerwerze.

Jak się zaloguję na serwer zewnętrzny i na niego chcę coś wysłać to używam:“scp -P odblokowanyPortNaSerwerze User@IP:plik .” i wszystko działa bez problemu. Tylko w tym przypadku jest cool bo na obu maszynach jest uruchomiona usługa ssh.

Any sugestions ??