SSRS + Excel; zmiana typu pliku zmienia format komórek

Mam następujący problem:

Mam utworzony raport przy użyciu SSRS (Microsoft SQL Server Reporting Services), który to później exportuje sobie do Excela (.xlsx), który to następnie na życzenie klienta zapisuje jako plik .csv.

W raporcie przechowuje min jeden typ danych który ma następujący format X/X/X, gdzie X jest dowolną liczbą. Ukochany excel oczywiście wykrywa tego typu dane jako date i o ile w samym xlsx nic z tym nie robi to już w csv zapisuje to jako YYYY-MM-DD. Jakiś pomysł w jaki sposób można to obejść bez ręcznego formatowania danych i wpisywania?

Próbowałem już chyba wszystkiego: użycia apostrofu (’), zmiany formatowania komórek, sprawdziłem większość formuł dostępnych w SSRS… Nic. Zero. Brak jakiegokolwiek pomysłu na obejście tego syfu…

Excel bierze taki format zapisu daty jaki jest wybrany w Windowsie (panel sterowania/ opcje regionalne/Data) i można go zmieniać. W każdym bądź razie próbowałbym coś pozmieniać, być może się uda, ale nie ręczę.

Nie ma idealnych rozwiązań. W Windowsie można zmieniać format daty i ma to czasami swoje zalety, ale czasami jak widać też wady.

Dlatego też proszę, korzystając z przycisku zmien.gif

W przeciwnym razie, temat trafi do kosza.

Zmiana formatu daty nie wchodzi w grę. Powiem w prost: potrzebuje prostego rozwiązania bezpośrednio w SSRS (opcjonalnie w Excelu) który pozwoli na uniknięcie tego problemu.