Stacja dokująca/adaptor USB SATA/IDE obsługujący S.M.A.R.T

Witam serdecznie,

Sporo jest na rynku dostępnych adaptorów / stacji dokujących SATA/IDE na USB (dysk 3.5 - 2.5cala podłączany poprzez port USB do komputera). Czy kojarzy ktoś model / chipset takich adaptorów, aby była możliwość odczytu S.M.A.R.T? Wszystko co się przewinęło przez moje ręce nie pokazuje parametrów dysku (CrystalDisk, HDTune).

Dzięki z góry.

A to mnie żeś zdziwił totalnie, nie wyobrażam sobie żadnych sensownych powodów czemu nie miałoby być możliwe odczytanie parametrów SMART dysku podłączonego w stacji/adapterze/kieszeni USB.

Aż musiałem sprawdzić czy mogę odczytać te parametry mojego dysku który mam w zewnętrznej kieszeni USB i nie było u mnie z tym problemów (sprawdzałem z poziomu linuxa, nie mam windowsa aby sprawdzić tamte programy), moja kieszeń jest w zasadzie identyczna z tą (tylko że moja obsługuje zarówno dyski sata jak i ata): http://allegro.pl/102-obudowa-dysku-3-5-ide-ata-usb-2-0-aluminiowa-i4892005443.html

No ja mam pecha, wszystko co mam nie pokazuje SMART. Chodzi mi o coś wygodnego do częstego zmieniana dysków a nie typową kieszeń, najlepiej DUAL:

http://www.amazon.co.uk/Inateck-Function-Including-External-Compatible/dp/B00LN0GX4I/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1419865531&sr=8-2&keywords=docking+station+dual+sata

Helpdesk/ serwis mi w firmie marudzi, że jest z tym problem.

A może po prostu te dyski na których testowałeś nie mają funkcji SMART bo aż nie chce mi się wierzyć że kieszeń/adapter/stacja miałaby uniemożliwiać odczyt SMART.

Chyba że wspomniane programy nie obsługują dysków podłączonych przez USB.

No to może kwestia softu… Znasz coś pod Windowsa, co pokazuje status SMART via USB?

Co do windowsa to ci nie pomogę, ja stan dysków sprawdzam pod linuxem programem GSmartControl (dziś właśnie nim sprawdzałem czy uda się odczytać SMART dysku w kieszeni USB i nie było z tym problemu) który oprócz wyświetlenia parametrów SMART potrafi uruchomić wewnętrzne mechanizmy self-testu zapisane w firmware dysku.

Możesz pobrać obraz live cd jakiejś dystrybucji która zawiera ten program w standardzie i sprawdzić czy odczyta on SMART twoich dysków podłączonych do tych stacji które masz.

Wiem że dystrybucja BootMed ma ten program na live cd bo jej użyłem jak miałem podejrzenia co do jednego z dysków.