Stacja dysków czyta płyty, ale nie wszystkie

Witam.

Napęd DVD - Samsung SH-S223Q - Mój problem polega na tym, że napęd w prawdzie czyta płyty CD i DVD, ale z niektórymi ma problem. Zachowuje się jak konsola:

-Czyta wszystkie CD

-Czyta “oryginalne” płyty DVD (nie nagrywane przeze mnie lub przez inną osobę “domowym sposobem”)

-Nie czyta DVD “nieoryginalnych”, co więcej bardzo długo je sprawdza i przy każdej wypisuje, że jest pusta. Próbowałem nagrywać płyty DVD. Słychać że pracuje ale niestety nic nie nagrywa (sprawdzałem na innym komputerze - płyta pusta)

-Sterowniki zainstalowane

-Po kilku próbach nawet z czytaniem płyt CD ma problem, czyta bardzo długo, wyświetla zawartość, ale nic się nie uruchamia.

-Nawet kiedy chciałem przeinstalować system i przestawiłem, że ma czytać najpierw z napędu (płyta z OS’em nagrywana przeze mnie - DVD), potem HDD to bardzo długo sprawdzał płytę i… System wystartował z HDD. Natomiast z płyty CD Windows Mini PE wystartował.

Jeśli ktoś ma jakiś pomysł co może być nie tak, to proszę o odpowiedź. Z góry dzięki!

Pozdro.

Może być laser przybrudzony , może też być nowy bios do napedu zobacz na stronie producenta druga sprawa to spróbuj wymienić taśme pomiedzy napedem a płytą główną aha a czy masz może możliwość sprawdzenia tego napedu w innym komputerze wykluczył byś uszkodzenie jego :slight_smile:

Kompa rozkręcałem i przeczyściłem laser, więc to odpada.

Jutro może pójdę z napędem do qmpla i sprawdzimy czy działa. Sprawa jest dziwna, bo działał dobrze, nagrywałem nim różne płyty, a teraz…

Co do sterowników itp. - szukałem, Windows napisał że najnowszy, na stronie producenta nie znalazłem zbyt wiele. Menadżer urządzeń wskazuje że sterownik jest zainstalowany i urządzenie działa poprawnie, program do sprawdzania tego też tak wskazuje (znalazłem link do tego programu na stronie producenta napędu - Driver Checker). Zobaczę co wyniknie jutro jak podłącze do innego komputera i spróbuje jeszcze raz przeczyścić laser.

Nie sterownik tylko firmware do napędu.

Nie próbuj czasem wgrywać jakiegoś nie oficjalnego firmware, bo przywrócenie do fabrycznego lub do jakiejś innej wersji dostępnej na oficjalnej stronie producenta może być później niemożliwe.

joukyuuu zobacz tu:

:arrow: http://www.cdr-info.com/Sections/Firmwa … iveId=1597

Najnowszy ze stycznia tego roku. Oficjalny. Sprawdź jeszcze dla pewności zgodność modelu, czy to SATA etc. Ściągasz plik exe i flashowanie powinno odbyć się samodzielnie. Proponuję zrobić to w trybie awaryjnym, ale niekoniecznie. Zadbaj jednak o to, żeby Ci nikt prądu nie wyłączył przez tę chwilę.

Możliwa też awaria napędu, uszkodzenie mechaniczne. Nie piszesz, czy jest na gwarancji - jeśli jest, to spróbuj wymienić/zareklamować.

Dodam jeszcze, że podczas wgrywania firmware w napędzie nie powinno być żadnej płyty.