Stacja dysków nie czyta płyt

(lukaszenko100) #1

Witam.

Dziś chciałem wypalić płytkę w Nero9. Lecz ciągle przy próbie wypalania stacja się otwierała i mówiła, że czeka na płytę. Okazuje się, że żadnej nie czyta, ani CD ani DVD. W menedżerze urządzeń i w Evereście mam 3 stacje dysków: DTSOFT Virtual CdRom Device, UVQVCH AFSHMN4H SCSI CdRom Device i trzecia HL-DT-ST DVDRAM GH24NS95 ATA Device. Próbowałem aktualizować sterowniki, są podobno aktualne. Próbowałem docisnąć kable do niej przypięte. Dalej nie czyta płytek. Co robić?

(JNJN) #2

Sprawdź napęd poza systemem, uruchom coś bootowalnego i zobacz teraz jak czyta.

Może napędy wirtualne namieszały? trzeba wszystko wyrzucić zrobić czystkę i sprawdzić.

Może inny program do nagrywania.

Inne nośniki.

(lukaszenko100) #3

Chciałem zbootować z płyty W7, użyłem DVD RAM boot z listy i normalnie załadowało z twardziela. Czyli problem jest chyba w urządzeniu. Porady? Spróbuję podłączyć inną stację. A coś jeszcze?

(JNJN) #4

Jeśli nie startuje z napędu, to prawdopodobnie on ma problem.

Może czyszczenie lasera coś da.

Sprawdź na innym napędzie.

(Mikou@j) #5

Sprawdz napęd.

W tym wina leży, bądz czyszczenie lasera.

Ogólnie widać, że coś z napędem jest nie tak, jeżeli nie czyta ci płyt DVD ani innych…

(lukaszenko100) #6

Laser przeczyściłem, nie pomogło. Próbowałem podłączyć starszej wersji stację, ale mój nowy zasilacz nie miał kabla z “czterema oczkami”. Co mi pozostało? Kupić nową stację?

(JNJN) #7

Chyba?

Dla pewności sprawdź swój napęd na innym kompie.

(lukaszenko100) #8

Jeszcze tylko szybkie pytanie, czy czyszczenie lasera nawilżonym wodą patyczkiem wystarcza, czy jednak potrzebne jest użycie spirytusu albo coś podobnego?

(rgabrysiak) #9

Cześć,

Żadną wodą, skorzystaj z alkoholu izopropylowego (chyba nie przekręciłem nazwy).

(JNJN) #10

Może być czysty spirytus,izopropanol do czyszczenia optyki lub płyta czyszcząca.

(lukaszenko100) #11

Czyściłem spirytusem, brak efektów. Gdzie indziej sprawdzić nie mogę, po próbie uruchomienia płyty z mojego komputera>stacja dysków, nic z urządzenia nie słychać, nic się w stacji nie kręci, tylko wywala mi podajnik, a na ekranie prosi o płytę. Wysunąć wysunie, ale nic nie czyta, nawet nie próbuje. Porady?

(JNJN) #12

Czyli wygląda, że trzeba nowy napęd.