Stacja robocza z używanych części

Cześć :slight_smile:
Mam dość nietypowy pomysł. Mianowicie chce zbudować sobie stacje roboczą do domu na której będę uczył się projektować w 3D (autodesk revit itp.)
Przeglądając pełnoprawne stacje robocze przeraziła mnie cena a tez nie potrzebuje takiej mocy obliczeniowej d o nauki.
Chciałem go złozyc z takich elementów:
Płyta
GPU CPU Ram
Mylicie że taki zestaw ma sens ? Tym bardziej ze koszta z wszystkim nie wyjdą więcej jak 3300zł a wygląda na dość mocną. Jakiego xeona polecacie? Znacie może te płyty głównie, warto je kupować?

Wygląda.
Tylko.
Xenon gorący a moc… Ryzena 1600 czy 2600.
Karta? Szaleńcza wydajność GT1050…

Złóż normalny komputer, jestem prawie pewien, ze 1650 Super, mimo braku “oficjalnego wsparcia” zje to Quadro w obliczeniach.

Z quadro odczujesz wzrost wydajności tylko w typowych aplikacjach CAD jak np. solidworks.
Do zwykłej pracy w 3D spokojnie możesz brać GeForce, najlepiej z przynajmniej 8GB RAM na pokładzie.

Ryzen na pewno jest pewniejszą platformą, trudno powiedzieć na ile stabilna będzie ta chińska płyta i jak sobie poradzi z dwoma xeonami.

No to udało mi się coś takiego skomponować. Czy to ma sens?

Właśnie nie ma nigdzie testów czysto porównawczych kart w programach tego typu i zawsze myślałem ze quadro będzie bardziej wydajne w tego typu programach.

Osobiście polecałbym nie brać 2600X, albo 3600(ew. 2600) albo 2700. 2700 ma wolniejszy nieco zegar, ale 8/16 więc już całkiem spoko do wielowątkowych programów. Z zasilaczem trochę przesadziłeś i z chłodzeniem, przesuwając te 300zł masz 1660, która Quadro x3 zjada. Sparwdź wsparcie, ale sądzę, że warto te 2 rzeczy zracjonalizować.

Nie wiem czy nie lepiej kupić zestawu w stylu x79 MOBO z aliexpresu z Huanana + fajny Xeon jak 1650 v1, RAM z 32GB i grafika GTX 1650 lub 1660.


Zachowasz rozsądek cenowy do wydajności.

Co się tyczy 1366 (X58) czy 2011 (x79) są też chińskie płyty dual socket, jeśli w tych zastosowaniach bardzo liczy się ilość wątków.

Można, ale dojdzie praktycznie na 100% 23 vat + 3% cła. Dodatkowo zabawa z ewentualna gwarancją. Trzeba by zobaczyć testy jak w porównaniu z 2700 to wygląda wydajność/cena. :wink:

Jak będziesz mieć CPU 6rdzeni/12wątków + MOBO, które łyka dyski m.2 + 32GB RAM w cenie samego Ryzena 2600 to chyba nie ma nad czym myśleć.

SPRAWNE. :wink:
Dla równowagi, ostatnio kilka razy polecałem ALi, to ostatnio właśnie miałem spór na podobnej podstawie- niezgodność towaru z ofetą, 3 miesięczny transport to był pikuś przy tym.

Jest ryzyko jest zabawa :wink: z elektroniką nie miałem problemów :thinking:

Zacząłem się zastanawiać czy nie dołożyć kilka tysi na cos mocniejszego. Polecacie 3700x ? Czy raczej omijać i zostać przy 2700 ? Czy kupując kartę rtx 2060 odczuje różnicę między gtx 1660 ti/super ? (Typowo w cad revit robot itp.) Oraz w którym monecie warto kupić quadro zamiast gtx/rtx-a ?

Przy okazji polecacie jakies monitory 4k 27-32 cale?

Jeśli chcesz dołożyć kilka tysi, to ani jeden ani drugi. Do stacji roboczej tylko coś pokroju Threadrippera - czyli 3900x.

Brać to PNY
czy to rtx?

W revicie czy 3ds RTX powinien być lepszy niż quadro.
W autocadzie, solidworks itd. już niekoniecznie.

Udało mi się ustalić ile kasy dokładnie na to mam, 6500zł tyle ze z dwoma monitorami. Myślicie ze lepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w mocniejszy procek czy równowaga miedzy prockiem a karta graficzna?

Edit. Coś takiego stworzyłem https://www.x-kom.pl/lista/g5aonxg54 ma to sens?